Atidedamas sprendimas dėl skalūnų dujų žvalgybos konkurso nugalėtojo

Kilus nemažam pasipriešinimui dėl planuojamos skalūnų dujų žvalgybos vakarų Lietuvoje, Aplinkos ministerija atidėjo trečiadienį planuotą komisijos posėdį, kuriame turėjo būti paskelbtas skalūnų dujų žvalgybos Lietuvoje konkurso laimėtojas. Juo turėjo būti skelbiamas JAV energetikos milžinas „Chevron“.

Aplinkos ministras Valentinas Mazuronis kreipėsi į premjerą Algirdą Butkevičių, prašydamas pareikšti Vyriausybės nuomonę dėl tolesnių Angliavandenilių išteklių naudojimo komisijos, kuri sudaryta ankstesnės Vyriausybės sprendimu, veiksmų.

„Norėčiau dar kartą pasakyti tai, ką ne kartą esu sakęs anksčiau: vienoks ar kitoks sprendimas dėl skalūninių dujų negali būti priimtas skubotai. Reikia ne tik sulaukti mokslininkų grupės tyrimo išvadų, tačiau ir atsižvelgti į galimą poveikį aplinkai, įvertinti kitų valstybių patirtį“, - pranešime spaudai sakė V.Mazuronis.

Angliavandenilių išteklių naudojimo konkurso komisija turi spręsti, ar pripažinti bendrovių „Chevron Exploration & Production Lietuva“ ir „Diseta“ pasiūlymus tinkamais ir pripažinti konkurso, leidžiančio pradėti naftos ir dujų išteklių žvalgybą vakarų Lietuvoje, laimėtojomis.

„Chevron Exploration & Production Lietuva“ vienintelė pateikė paraišką žvalgyti vadinamųjų molio skalūnų Šilutės-Tauragės plote vakarų Lietuvoje, o 2012 metų spalio pabaigoje įsteigta „Diseta“ nori žvalgyti naftos išteklius Kudirkos-Kybartų plote.

Žemaitijos gyventojai ir žaliųjų judėjimas priešinasi skalūnų dujų žvalgybai, teigdami, kad tiriamieji gręžiniai bei dujų gavyba gali užnuodyti vandenį, pakenkti aplinkai, be to, jie piktinasi, kad dėl skalūnų dujų žvalgybos nebuvo tartasi su vietos bendruomenėmis.

Signataras Romualdas Ozolas, palaikantis skalūnų dujų priešininkus, siūlo surengti referendumą šiuo klausimu. Jį palaiko ir kai kurie kiti politikai.

Ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius protestuotojus antradienį patikino, kad skalūnai nebus žvalgomi be vietos gyventojų sutikimo - tai bus daroma tik po to, kai bus atlikta poveikio aplinkai ataskaita ir nustatyta žala gamtai. Pirmadienį A.Butkevičius teigė, kad kritika skalūnų dujoms yra „ydinga tradicija“ priešintis naujovėms.

Lietuvos geologijos tarnybos direktorius Juozas Mockevičius praėjusią savaitę BNS prognozavo, kad Angliavandenilių išteklių naudojimo konkurso komisija tikriausiai pripažins bendroves „Chevron“ ir „Diseta“ konkurso laimėtojomis.

Komisija suformuota pernai sausį, jai vadovauja Aplinkos viceministrė Daiva Matonienė.

Lietuvos mokslininkai mano, kad Lietuvoje gali būti nuo 30 iki 50 mlrd. kubinių metrų išgaunamų skalūnų dujų. Iš Rusijos per metus importuojama apie 3 mlrd. kubinių metrų dujų.NAUJAUSI KOMENTARAI

vytautas

vytautas portretas
Konkurso komisija vertina tik ar pakenks dujų žvalgyba aplinkai. Komisija visiškai nevertina ar iš viso verta atiduoti dujų gavybą užsienio firmams. Kiekvienam šiek tiek apsišvietusiam žmogui aišku, kad eksoloatuojant gamtos turtus užsienio firmoms visas pelnas išeis į užsienį, o Lietuvai teks tik mokesčiai, kurie sudaro apie 10 procentų turto vertės. Norvegija 100% pelno pasilieka savo šalyje ir yra viena turtigiausių. Lietuva atiduodama 90% gamtos turtų užsieniui pasmerkta amžinam skurdui. O gal patys lietuviai negali? Netiesa. Lietuviai viską gali, o daugeliu atveju geriau negu užsieniečiai. Reikalingas tik politinis sprendimas. Bet mūsų politikai vis dar vadovaujasi utopine Sąjūdžio laikų nuostata - viską privatizuoti, viską kas sovietiška griauti, o kas nesugriauta atiduoti užsieniui ir gyvensime kaip Švedijoje. Sugriovėm, atidavėm, bet matom kaip Švedijoj negyvename. Reikėtų nors likusius žemės gelmės turtus sau pasilikti. Be je, firma įgijusi teisę žvalgyti automatiškai įgyja teisę šiuos žemės gelmės turtus ekslploatuoti.
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių