A.Sekmokas: antrojo „Leo“ nekuriame

Lietuvos elektros sektorių į gamybos, skirstomųjų tinklų ir aptarnavimo įmonių grupes planuojanti suskirstyti Vyriausybė nekuria antrojo "Leo". Energetikos ministras Arvydas Sekmokas teigia, kad tiek dabar, tiek ateityje šio sektoriaus įmones kontroliuos valstybė.

"Elektros sektorius yra valstybinis, valstybė valdo daugumą akcijų visose elektros energetikos pagrindinėse įmonėse. Jeigu sakyti, kad valstybė turi visas akcijas, tai taip. Ir tai buvo pasiekta likviduojant "Leo LT", - antradienį žurnalistams teigė A.Sekmokas, atsakydamas į žiniasklaidoje pasklidusius priekaištus dėl galimo monopolizavimo.

Lietuvos pramonininkų konfederacijos atstovas Seime ir Vyriausybėje, buvęs europarlamentaras Šarūnas Birutis antradienį Vyriausybės posėdyje pažėrė priekaištų, kad į verslo atstovų pastabas, derinant elektros ūkio pertvarką, nebuvo sureaguota.

Tuo tarpu energetikos ministras teigė, kad projektas buvo suderintas su pagrindine asociacija - Elektros įmonių asociacija, tuo tarpu pramonininkams kaip vartotojams didesnę įtaką turi kita - reguliuotojo - pertvarka.

"Nuomonių gali būti įvairių, kadangi tai yra didžiulė transformacija elektros sektoriui. Iki šiol nuo 1990-ųjų, išskyrus "Leo LT", didesnių pertvarkymų ir nebuvo, bet jų reikia. Šios permainos ir buvo pradėtos įgyvendinti nuo šių metų pradžios", - A.Sekmokas.

Anot jo, visos permainos bei realūs Ignalinos atominės elektrinės uždarymo, elektros jungčių statybos darbai jau pradėti.

"Visos šitos permainos vyksta, be abejo, yra nepatenkintų permainomis, kadangi senoji energetikos sankloda yra keičiama ir turi būti keičiama. Natūraliai visada yra tų, kurie nepritaria, permainomis nėra patenkinti ir nesitiki toliau išlaikyti tą naudą, kurią gaudavo iš nusistovėjusios struktūros, paveldėtos iš planinės ekonomikos", - sakė A.Sekmokas.

Elektros ūkio pertvarką numatančiam vadinamajam "Master" planui antradienį pritarė Vyriausybė. Jos posėdyje A.Sekmokas sakė, kad numatoma pertvarka padės įgyvendinti ir Europos Sąjungos teisės aktuose keliamus reikalavimus energetikos sektoriui.

Planuojama, kad įmones valdys valstybės per Energetikos ministeriją paskirtos stebėtojų tarybos ir valdybos, ir kiekviena iš jų įmonių bus valdoma tiesiogiai per šias valdymo instancijas.

Pirmajam - skirstomųjų tinklų - blokui priklausys sujungtos VST ir Rytų skirstomieji tinklai.

Antrajam - gamybos - blokui priklausys dvi pagrindinės bendrovės - Visagino atominė elektrinė ir "Lietuvos energija", o šiai priklausys Kruonio hidroakumuliacinė elektrinė (HAE), Kauno hidroelektrinė (HES), Lietuvos elektrinė bei antrinė "Lietuvos energijos" bendrovė "Energijos tiekimas", kuri tiekia elektrą laisviesiems vartotojams.

"Lietuvos energijos" sudėtyje toliau liks elektros tiltų į Lenkiją ir Švediją projektus įgyvendinančios bendrovės "Litpol Link" ir "Inter Links".

Tačiau nuo "Lietuvos energijos" bus atskirta ir visiškai savarankiška taps perdavimo sistemos operatorė "Litgrid", kuri valdo elektros biržą "BaltPool".

Trečiajam - aptarnavimo - blokui priklausys vadinamieji išmanieji tinklai, išmanieji skaitikliai, transporto paslaugos, mokymo veiklos ir panašiai - jame bus daug mažų įmonių. Tas funkcijas, kurios tiesiogiai nėra būdingos elektros energetikos sektoriui, planuojama privatizuoti.

Elektros ūkį pertvarkyti norima iki šių metų pabaigos.

Elektros ūkio pertvarkos planą parengė ir Energetikos ministeriją konsultuoja audito ir konsultacijų bendrovė "Ernst & Young Baltic".


Šiame straipsnyje: SekmokasLeoelektraAE

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių