Analitikai: euro zona grimzta į recesiją

Naujausi antradienį paskelbti ūkio augimo duomenys rodo, kad euro zona grimzta į recesiją, teigia analitikai.

To priežastis – užburtas vyriausybių išlaidų karpymo ir kritusio namų ūkių vartojimo bei mažėjančio bankų skolinimo ratas, praneša naujienų agentūra AFP.

Europos Sąjungos duomenimis, skolų prislėgtos 17 šalių vienijančios euro zonos ekonomikos augimas liepos-rugsėjo mėnesį siekė vos 0,2 proc. Šiems rodikliams nemenkos įtakos turėjo vasarą šoktelėję Vokietijos vartotojų išlaidos.

Nors tai rodo, kad situacija, lyginant su ankstesniais trim mėnesiais, nepasikeitė, gamybos apimtys Italijoje ir Nyderlanduose mažėjo.

Šis mažytis euro zonos augimas „gali būti viskas, ko galima tikėtis“, teigė Londone įsikūrusios įmonės „IHS Global Insight“ analitikas Howardas Archeris.„Numatome, kad BVP trauksis maždaug 0,25 proc. ir paskutinįjį 2011 metų, ir pirmąjį 2012 metų ketvirtį“, – pažymėjo jis.

Tai reiškia, kad euro zonos laukia recesinės Kalėdos, o 2012 metais augimas visiškai sustos, aiškino analitikas.

Vokietijos ekonomika per ketvirtį augo 0,5 proc., Prancūzijos – 0,4 proc., tačiau to neužteko investuotojams nuraminti. Mat skolinimosi kaštai augo labai stipriai.
Nyderlandų ekonomika susitraukė 0,3 proc., pranešė statistikos agentūra „Eurostat“.
Palyginimui, „Eurostat“ skaičiuoja, kad JAV ekonomikos augimas siekė 0,6 proc., Japonijos – 1,5 proc.

Londone įsikūrusios tyrimų bendrovės „Markit“ vyriausiasis ekonomistas Chrisas Williamsonas pažymėjo, kad tendencijos jau „rodo Italijos smukimą“. Anot jo, ekonomikos traukimosi mastai ketvirtajame ketvirtyje „smarkiai išaugs“.

„Atrodo, kad Italija bus pirmoji iš keturių didžiausių euro zonos šalių, vėl nuslydusių į recesiją“, – teigė jis ir pridūrė jau matantis Ispanijos ekonominio sustingimo ženklų.
Anot ekonomisto, „silpnesnės pasaulinės paklausos, taupymo priemonių ir nežinomybės, kilusios dėl valstybių skolų krizės, kombinacija greičiausiai lems ir Vokietijos bei Prancūzijos ekonomikų nuosmukį“.

Vokietijoje ZEW instituto matuojamam verslo lūkesčių indeksui kritus labiausiai nuo pat 2008 metų spalio, instituto vadovas kalba apie pesimistiškesnes prognozes nei šalies politikai.

„Pasaulio prekyba silpnėja, skolų problemos euro zonoje ir JAV žlugdo mūsų ekonomiką“, – sakė Wolfgangas Franzas.

Seniausio privataus Vokietijos banko „ Berenberg Bank“ ekonomistas Christianas Schulzas sakė, kad kelias atsigavimo link gali būti ilgesnis nei manoma.

„Tai greičiausiai kuriam laikui bus paskutinis žymaus augimo ketvirtis, mat dėl skolų krizės ekonomika žiemą nuslys į lengvą recesiją“, – kalbėjo jis.


Šiame straipsnyje: euraseuro zona

NAUJAUSI KOMENTARAI

CCCCC

CCCCC portretas
Svarbiausia dabartinės pasaulinės ekonomikos krizės priežastis yra pagrindinės pasaulio valiutos – JAV dolerio perprodukcija. Nuo 1971 metų, kai buvo atšauktas dolerio susiejimas su JAV turimu auksu, dolerius imta spausdinti neribotais kiekiais, nes JAV vyriausybė nekontroliuoja dolerio emisijos mastų. Tokią teisę turi tik 1907 metais įsteigtas JAV Federalinis rezervų bankas (FRB). O tai privati organizacija, kurią valdo 20 privačių komercinių JAV bankų. Pagrindinis ir nepaprastai sėkmingas jų verslas – spausdinti rezervine viso pasaulio valiuta tapusius pinigus. Kad tą pasiektų, dabartiniai FRB savininkai paaukojo šimtmečius ir įdėjo daug pastangų. Nuo 1971-ųjų iki 2008 metų dolerių kiekis pasaulyje išaugo dešimtis kartų, daug kartų viršydamas pasaulyje realiai turimų prekių visumą. Tokia padėtis buvo išimtinai naudinga FRB, kaip privačiai organizacijai, ir pačioms JAV, kaip valstybei, nes leido 37 pastaruosius metus gyventi ne pagal pajamas, o viso likusio pasaulio sąskaita. JAV BVP sudaro 20% viso pasaulinio BVP, o šioje šalyje kasmet suvartojama 40% pasaulyje pagaminamos produkcijos. Jeigu kažkas pagamina dvigubai mažiau, nei suvartoja – kažkas juk turi už tai sumokėti? Tas kažkas – visas likęs pasaulis, kuris atiduoda Amerikai savo prekes mainais už beverčius žalius popierėlius. Taip vyksta milžiniškas pasaulinių turtų perdalijimas JAV naudai. Kam reikėjo FRB dolerių prisigaminti daugiau, negu būtina normaliam pasaulinės ekonomikos funkcionavimui? Jeigu esi privatus asmuo ir turi teisę spausdinti dolerius, kuriais aprūpinama visa pasaulio ekonomika, juk knieti pradėti dolerių perprodukciją, nes tai suteikia nuostabias galimybes. Narkotikai, prostitucija, prekyba ginklais – tai tik netikšų žaidimai, palyginti su galimybe spausdinti dolerį. Šitą galimybę FRB gavo, – tiksliau, ne gavo, o teisėtai užsidirbo. Tai teisei gauti buvo išnaudoti milžiniški puikiausių smegenų intelekto ištekliai, daugybė pastangų, pinigų ir metų metai įtempto darbo, dėl to buvo organizuota keletas krizių ir pora pasaulinių karų…
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių