A.Kubilius: sutartį su „Hitachi“ ketinama pasirašyti dar šiemet

Premjeras Andrius Kubilius tikisi, kad iki šių metų pabaigos bus susiderėta su pasirinktu strateginiu investuotoju į Visagino atominės elektrinės (VAE) statybą – Japonijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų kompanija „Hitachi“ kartu su „General Electrics“.

„Mes tikimės, kad iki šių metų pabaigos visos derybos bus sėkmingai užbaigtos“, - ketvirtadienį komentuodamas energetikos viceministro Romo Švedo vadovaujamos koncesijos komisijos sprendimą iš dviejų pretendentų į VAE statybas pasirinkti „Hitachi“. Antrasis šio konkurso dalyvis – JAV kompanija „Westinghouse“, kurią valdo japonų „Toshiba“. Su šia kompanija būtų bandoma derėtis tuo atveju, jeigu nepavyktų susitarti su „Hitachi“ dėl koncesijų sutarties.

Anot premjero, iki metų pabaigos turėtų būti susitarta ne tik su strateginiu investuotoju dėl konkrečių jo dalyvavimo VAE statybos projekte sąlygų – statybos kaštų, akcijų pasidalinimo, reaktorių galingumo ir kitų dalykų, įskaitant ir galimą naujoje branduolinėje jėgainėje pagamintos elektros energijos kilovatvalandės kainą. A.Kubilius tikisi, kad kartu bus susiderėta ir su regioniniais VAE statybos partneriais – Estija, Latvija ir Lenkija dėl jų dalies būsimoje elektrinėje.

„Akcijų pasidalinimai bus tolimesnių derybų reikalas“, - sakė Vyriausybės vadovas,priminęs, kad pagal galiojantį įstatymą Lietuvai turi priklausyti ne mažiau kaip 34 procentus VAE akcijų.

A.Kubilius teigė, kad R.Švedo vadovaujama komisija „dirbo taip profesionaliai ir taip diskretiškai“, jog neva net ir premjeras žino ne visas detales apie „Hitachi“ ir „Westinghouse“ pasiūlymus.

Paklaustas, kodėl nebuvo įsiklausyta į kai kurių energetikos specialistų rekomendacijas pasirinkti „Westinghouse“ reaktorius, kurie esą modernesni nei „Hitachi“, Vyriausybės vadovas atsakė: „Hitachi reaktoriai irgi yra labai modernūs ir aukščiausios klasės. Tai viena iš moderniausių ir stipriausių kompanijų pasaulyje, plėtojanti aukštąsias technologijas, viena iš, berods, trijų stipriausių kompanijų. Dirba su dar viena labai stipria kompanija – amerikiečių „General Electrics“.

Todėl, anot premjero, nėra reikalo abejoti šių reaktorių saugumu ir šiuolaikiškumu. „Noriu priminti, kad Fukušimos nelaimė atsitiko dėl cunamio. Lietuvoje mes dar nesitikim ko nors panašaus“, - pajuokavo jis.

„Renkantis, kurią technologiją pasirinkti, be abejo, buvo atsižvelgiama ir į pasiryžimą investuoti, su kokiais resursais tai daryti ir taip pat viso projekto kaina“, - pastebėjo A.Kubilius.

Tačiau jis nepatvirtino žurnalistų paklaustas, ar tai reiškia, kad „Westinghouse“ nesiūlė investuoti į VAE, o tik siūlė savo technologijas. „Tikrai nenoriu atskleisti detalių. Abudu ėjo kaip strateginiai investuotojai ir pateikė savo pasiūlymus“, -

„Noriu priminti, kad VAE yra komercinis projektas ir tai reiškia, kad ten pagaminta elektros energija bus konkurencinga“, - baigdamas savo pasisakymą apie „Hitachi“ pasirinkimą teigė A.Kubilius.

Vyriausybės išplatintame pareiškime tvirtinama, kad „strateginio investuotojo pasirinkimas tolesnėms deryboms yra reikšmingas riboženklis VAE projekte ir yra svarbus žingsnis kelyje į Lietuvos energetinę nepriklausomybę bei ilgainiui atneš didžiulę naudą Lietuvos ūkiui ir žmonėms“.

„Strateginio investuotojo parinkimas tolesnėms deryboms dėl koncesijos sutarties rengimo vainikuoja reikšmingą Visagino branduolinės jėgainės statybos etapą ir tai labai džiugina, – pranešime spaudai cituojamas premjeras. - Vienos pirmaujančių pasaulyje branduolinės bendrovės įsipareigojimas investuoti ir įgyvendinti projektą teikia papildomas garantijas, kad VAE pradės gaminti ir realizuoti elektros energiją 2020-aiais metais“.

Priminta, kad regioninių partnerių – Estijos, Latvijos bei Lenkijos – atstovai taip pat dalyvavo pasiūlymų aptarimuose.

„Šis sprendimas reiškia dideles investicijas Lietuvoje ir didelio skaičiaus darbo vietų sukūrimą tiek statant jėgainę, tiek ją eksploatuojant. Maža to, VAE kuria reikšmingas elektros eksporto regiono šalims galimybes ir gali tapti vienu didžiausių bendrojo vidaus produkto kūrimo šaltinių šalyje“, – teigė Vyriausybės vadovas. NAUJAUSI KOMENTARAI

Domantas

Domantas portretas
Ar aš kažko nesupratau, ar čia konkursu net nekvepia?

nu

nu portretas
sutarti tai sutarti, bet kiek kainuos kwh???
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių