A.Januška: pastačius japonų reaktorius, galim susisaistyti su Rusija

Japonų pasiūlymas Visagine statyti galingesnius branduolinius reaktorius reiškia, jog Lietuva ilgiems dešimtmečiams susisaistys su Rusijos elektros perdavimo sistema, mano buvęs prezidento ir premjero patarėjas.

Albinas Januška - buvęs užsienio reikalų viceministras, prezidento Valdo Adamkaus ir premjero Gedimino Kirkilo patarėjas Albinas Januška, anksčiau vadintas vienu pagrindinių šalies energetikos politikos architektų, o šiuo metu esantis toliau nuo aktyvios politikos, interviu dienraščiui „Verslo žinios“ pareiškė, kad preš keletą metų Seime svarstant VAE įstatymą, kaip tik konservatoriai inicijavo nuostatą, kad jėgainės reaktoriai neturėtų būti galingesni nei 1 tūkst. megavatų (MW).

„Hitachi GE“, su kuria dabar deramasi dėl technologijos tiekimo, gamina 1300 MW galios reaktorius. Ar tai reiškia, kad mes priėmėme sprendimą ilgiems dešimtmečiams susisaistyti su Rusijos perdavimo sistemos dažniais ir Volgos hidroelektrinių kaskadų rezerviniais pajėgumais? Jeigu reaktoriaus galia bus esminis trukdis integruoti mūsų perdavimo sistemą į Vakarų Europą, o mes iš to gausime tik 400-450 MW galios kvotą - ar apsimoka? Galbūt projekto rengėjai turi atsakymą į šį klausimą, tačiau viešojoje erdvėje aš jo negirdžiu", - sakė A.Januška.

Jo teigimu, dažnių suderinimo su Vakarų Europa šalininkų Lietuvoje niekad nebuvo daug, ypač inžinierių. Tačiau dabartiniai valdantieji, būdami opozicijoje, laikėsi itin principingos pozicijos dažnių sinchronizavimo klausimu.
A.Januška teigia manantis, kad keturių skirtingų šalių partnerystė būsimoje atominėje jėgainėje bus nelengva.

Lietuvos Vyriausybė dėl naujos atominės elektrinės (AE) Visagine statybos derasi su regioniniais partneriais - Latvija, Estija ir Lenkija - bei strateginiu investuotoju Japonijos ir JAV koncernu „Hitachi-GE Nuclear Energy“.

„Turint galvoje reaktoriaus projektinę galią, galima prognozuoti, kad po kvotų dalybų su partneriais Lietuva VAE turės maždaug 400-450 MW. Tada galėtume priminti, kad naujas panašios 450 MW galios garo katilas buvo pastatytas Elektrėnuose, kainavo milijardą litų ir pusę tos sumos skyrė ES. O kiek reikės investuoti į Visaginą, kad gautume praktiškai tokius pačius generavimo pajėgumus ir dar be ES paramos?“, - sakė A.Januška.

Kita vertus, anot jo, derybose dėl koncesijos "Hitachi GE" buvo pasiūlyta iki pusės akcijų, o Lietuvos įstatymas reikalauja, kad Lietuva valdytų 34 proc. akcijų.
„Jeigu pagamintos elektros kvotas partneriai išsidalins panašiu santykiu kaip ir akcijas, tada trims mūsų partneriams liks tik apie 20 proc. akcijų ir iki 300 MW galios. Tai labai nedaug. Ar partneriai sutiks, kad tai yra tiek, dėl ko verta derėtis ir apskritai prasidėti, pamatysime“, - sakė A.Januška.

Lietuva derasi su Japonijos ir JAV koncernu „Hitachi-GE Nuclear Energy“ dėl investicijų į Visagine planuojamą statyti naują atominę elektrinę. Sutartis su kompanija tikimasi pasirašyti šių metų pabaigoje arba kitų metų pradžioje. Projektas įvairiais skaičiavimais vertinamas 3,7-7 mlrd. eurų.

Lietuva tikisi, kad dalyvaujant strateginiam investuotojui bei regioniniais partneriais - trijų Baltijos šalių ir Lenkijos energetikos kompanijoms, atominė elektrinė Visagine bus pastatyta iki 2020 metų.


Šiame straipsnyje: atominė elektrinėVisagino AE

NAUJAUSI KOMENTARAI

ruta

ruta portretas
kaip demokratineje Valstybeje tokius svarbius projektus vykdo saujale politiku , kurie visiskai nenutuokia energetikoje ,o ziuri TIK politini aspekta ?ar cia nekyso kenkejo ir intriganto landzbergio ausis ? nes viska ka jis daro ,atsigrieze pries Lietuva .

666

666 portretas
kaip ir sakiau atomines elektrines projektas yra vagyste ir zala lietuvai ir jos ekeonomikai , viskas daro matam kad apvogt lietuva , prisigrust sau kisenes , sukurti darbo vietas pazystamiems ir toliau apvogineti sali . siulyciau prezidentei atsitoketi .

RM

RM portretas
Greičiau statykite, kol mankurtai nagų nenusigriaužė.
VISI KOMENTARAI 6
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių