60 proc. nedarbingumo pašalpų skiriama nepagrįstai

Patikrinus 10 tūkst. dokumentų, kurių pagrindu buvo skiriamos ligos pašalpos, paaiškėjo, kad 60 proc. jų yra nepagrįsti.

Kaip teigia „Sodra“, per 2010 metų pirmą pusmetį darbingumo patikrinimui buvo iškviesta beveik 18 tūkst. laikinai nedarbingais pripažintų asmenų. 50,7 proc. šių asmenų gydančio gydytojo pripažinti darbingais dar iki Gydytojų konsultacinės komisijos posėdžio. Apie 10 proc. pakviestų asmenų darbingais pripažįstami posėdžio metu.

Taip pat nedelsiant yra reaguojama ir į darbdavių bei kitų institucijų prašymus patikrinti, ar pagrįstai yra išduoti arba tęsti nedarbingumo pažymėjimai jų darbuotojams. Per 2010 m. pirmą pusmetį reaguojant į tokius prašymus patikrinta virš 200 nedarbingumo pažymėjimų išdavimo atvejų, iš jų apie 35 proc. apdraustųjų asmenų gydytojų buvo pripažinti darbingais dar tikrinimo metu.

Dažniausiai darbdaviai prašo atlikti patikrinimą dėl jų darbuotojams išduotų nedarbingumo pažymėjimų pagrįstumo, kai nedarbingumo pažymėjimas jau yra užbaigtas. Tokiais atvejais tikrinimai yra neefektyvūs, nes galima patikrinti tik gydytojų įrašus asmens medicininiuose dokumentuose.

„Sodra“ atlieka ir kitus operatyvius patikrinimus – gavus pranešimus apie įtariamai nepagrįstai išduotą nedarbingumo pažymėjimą ar informaciją apie laikinai nedarbingų asmenų išvykimą į užsienį, studijas (sesiją), atostogas ar pan. Nustačius tokius „ligonius“, ligos pašalpa iš „Sodros“ biudžeto jiems nemokama.

Per šių metų pirmą pusmetį atlikus patikrinimus bei vadovaujantis Ligos ir motinystės socialinio draudimo pašalpų nuostatais, neišmokėta ligos pašalpų beveik už 250 tūkst. Lt (1,6 tūkst. atvejų, virš 5 tūkst. darbo dienų). Dėl nustatytų elgesio taisyklių nedarbingumo metu pažeidimų iš ligos pašalpos gavėjų išieškota virš 4 tūkst. Lt.

Per 2010 m. I pusmetį iš asmens sveikatos priežiūros įstaigų dėl įvairių pažeidimų išduodant bei tęsiant nedarbingumo pažymėjimus į „Sodros“ biudžetą buvo susigrąžinta apie 61 tūkst. Lt nepagrįstai išmokėtų ligos pašalpų.


Šiame straipsnyje: nedarbingumo pašalpos

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių