„WikiLeaks“: Tadžikistanas džiaugtųsi JAV karine baze

Tadžikistanas sveikintų JAV oro bazės dislokavimą savo teritorijoje kaip skydą nestabilumo iš gretimo Afganistano kelyje, taip pat kaip investicijas, kurių taip reikia ekonomikai, sakoma Amerikos diplomatinio susirašinėjimo pranešimuose, paskelbtuose tinklalapyje "WikiLeaks".

"Favoritizmas ir korupcija" prasiskverbė į visus šios neturtingiausios Centrinės Azijos respublikos vyriausybės lygius ir stabdo jos galimybes vaidinti didelį vaidmenį regiono plėtotėje, taip pat pažymima viename diplomatinio susirašinėjimo pranešime, išsiųstame šių metų vasario 16 dieną.

Tadžikistanas, turintis 7,5 mln. gyventojų, atlieka svarbų vaidmenį užtikrinant JAV vadovaujamos kovos su terorizmu koalicijos krovinių tranzitą į Afganistaną. Oficialioji Dušanbė primygtinai reikalauja didesnių lengvatų mainais už šią paramą, pabrėžiama laiške.

"Ji (Tadžikistano valdžia) sako, jog būtų laiminga, jeigu būtų atidaryta amerikiečių oro bazė Tadžikistane. Ji mano, kad JAV buvimas regione apsaugo nuo nestabilumo iš Afganistano, taip pat kad tai yra melžiama karvė, kurios ji taip pat nori gauti dalį", - sakoma diplomatų pranešime.

Tadžikistano užsienio politikos žinyba atsisako komentuoti medžiagą, paskelbtą tinklalapyje "WikiLeaks".

"Mes nemanome, kad medžiaga, paskelbta tinklalapyje "WikiLeaks", yra svarbi ar teisinga", - sakė URM oficialusis atstovas Davlatalis Chaidarovas.

Šis laiškas, vienas iš daugybės "WikiLeaks" paviešintų konfidencialių JAV diplomatinių dokumentų, gali sutrukdyti Vašingtonui užmegzti glaudesnius santykius su Tadžikistano lyderiais, pritariančiais JAV nuogąstavimams dėl islamo kovotojų aktyvėjimo regione.

"Pasipriešinimas reformoms" - didžiausia kliūtis ekonomikos plėtotei, kuri priklauso nuo migrantų, dirbančių Rusijoje, piniginių perlaidų, užtikrinančių daugiau kaip 40 proc. Tadžikistano BVP.

Nuo prezidento iki eilinio milicininko vyriausybė apibūdinama kaip korumpuota ir pagrįsta kūmyste, sakoma laiške.

Jame teigiama, kad prezidentas Emomalis Rachmonas ir jo šeimos nariai kontroliuoja didžiąją dalį verslo respublikoje ir "šiurkščiais politiniais metodais gina savo verslo interesus, nepriklausomai nuo to, kaip brangiai jie atsieis ekonomikai".

Dokumente cituojami ambasadoriaus, kurio pavardė nenurodoma, žodžiai: "Prezidentas Rachmonas linkęs kontroliuoti 90 proc. pyrago už 10 dolerių, nei 30 proc. pyrago už 100 dolerių".

Tadžikistanas, turintis su Afganistanu bendrą 1 344 km ilgio sieną, šiemet nuteisė kalėti daugiau uždraustų religinių grupių narių, taip pat buvo įtrauktas į susirėmimus su kovotojais šalies rytuose, kai rugsėjį buvo užpulta karių kolona.

Nestabilumas Afganistane minėtame laiške apibūdinamas kaip "pražūtinga" įtaka, taip pat ir dėl narkotikų prekybos, pakertančios teisėtvarką Tadžikistane.

"Tadžikai bijo ekstremistinių idėjų plitimo iš Afganistano ir to, kad kovotojai iš Afganistano gali sukelti grėsmę Tadžikistano saugumui, esant ilgai ir skylėtai sienai", - pažymima dokumente.

Tadžikistano prezidento E.Rachmono ir jo kolegos Uzbekistane Islamo Karimovo tarpusio santykiai apibūdinami kaip "asmeninė nesantaika", o Dušanbės santykiai su Maskva yra kupini tarpusavio nepasitikėjimo, teigiama laiške.

"Persų kalba kalbančių šalių solidarumo demonstravimas nepaslėps įtarumo tarp daug geriančio, SSRS laikais išauklėto sunitų elito Dušanbėje ir religiniu požiūriu konservatyvių šiitų Teherane", - taip pat sakoma pranešime.


Šiame straipsnyje: tadžikistanasJAVWikiLeaks

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių