„Wikileaks“: Rusijos dujų tiekimai į ES iš dalies priklauso nuo mafijos

JAV diplomatai gavo informacijos, pagal kurią dujų tiekimai iš Rusijos į Europos Sąjungą (ES) ir į Ukrainą iš dalies priklauso nuo Rusijos mafijos, rašo britų laikraštis "The Guardian", remdamasis tinklalapyje "Wikileaks" paskelbtais slaptais JAV valstybės departamento dokumentais.

"Jau seniai manoma, kad Rusijos mafijos vadeiva Semionas Mogilevičius slaptai gavo dalį Šveicarijoje užregistruotoje bendrovėje "RosUkrEnergo" (RUE), - rašo "The Guardian".

"WikiLeaks" atskleidus JAV ambasadoriaus Kijeve pranešimą, buvusi Ukrainos premjerė Julija Tymošenko sakė britų nacionaliniam transliuotojui BBC, jog ji turi "dokumentuotų įrodymų, kad su RUE kompanija susijusios kai kurios galingos nusikalstamos struktūros".

Šią informaciją Amerikos diplomatams pateikė vienas "RosUKREnergo" savininkų Dmitrijus Firtašas. Šiam milijardieriui oficialiai priklauso beveik pusė kompanijos akcijų, o likusios dalies savininkė - Rusijos valstybinė dujų milžinė "Gazprom".

Per konfidencialų pokalbį su JAV ambasadoriumi Kijeve Williamu Tayloru D.Firtašas pripažino, kad jo dujų versle "reali jėga" yra būtent S.Mogilevičius.

"Wikileaks" duomenimis, D.Firtašas taip pat pareiškė, kad Ukrainoje dešimtajame dešimtmetyje buvo neįmanoma turėti verslą, nesudarius sandėrių su įvairiomis nusikalstamomis grupuotėmis.

"Jis pripažino palaikąs ryšius su Rusijos nusikalstamo pasaulio atstovu Semionu Mogilevičiumi ir pabrėžė, kad prieš pradėdamas savo verslą turėjo gauti Mogilevičiaus pritarimą", - sakoma JAV ambasadoriaus ataskaitoje apie susitikimą su Ukrainos verslininku.

Pasak W.Tayloro, "švelniakalbis" D.Firtašas susitiko su juo 2008 metų gruodžio 8 dieną ir "ilgai pasakojo apie savo verslą bei politiką, akivaizdžiai stengdamasis pagerinti savo įvaizdį prieš (JAV vyriausybę".

Verslininko argumentai buvo akivaizdžiai "savanaudiški", pridūrė W.Tayloras.

"Ilgame monologe Firtašas nupasakojo savo evoliuciją versle - nuo jo (karjeros) pradžios prekiaujant maistu iki RUE įkūrimo... Jis tvirtai teigė, kad kurdamas savo verslo imperiją neįvykdė nei vieno nusikaltimo, taip pat argumentavo, kad pašaliečiai iki šiol nesupranta įstatymų nepaisymo laikotarpio, kuris buvo apėmęs Ukrainą po Sovietų Sąjungos žlugimo", - rašo ambasadorius.

"JAV mano, kad Mogilevičius - vienas galingiausių mafijos vadeivų pasaulyje. Vašingtonas įsitikinęs, jog dešimtajame dešimtmetyje jis sukūrė stipriausią Rytų Europos nusikalstamą grupuotę. Jis yra Federalinio tyrimų biuro sudarytame 10 labiausiai ieškomų bėglių sąraše: manoma, kad Mogilevičius susijęs su daug milijonų pajamų atnešusia, Pensilvanijoje įsikūrusios bendrovės sukčiavimo operacija", - pažymi "The Guardian".

S.Mogilevičiaus advokatai kol kas nekomentavo dėl šių publikacijų Britanijos spaudoje.
2008 metais Rusija suėmė S.Mogilevičių dėl mokesčių vengimo viename kosmetikos prekybos tinkle. Tačiau pernai jis buvo mįslingai paleistas. Rusijos VRM šiam asmeniui pateiktus kaltinimus vadino ne itin sunkiais.

"WikiLeaks" paviešintas diplomatinis pranešimas tikriausiai taps labai neparankiu Ukrainos naujajam prorusiškam prezidentui Viktorui Janukovyčiui.

D.Firtašas, įkūręs holdingo bendrovę "Group DF" ir jai vadovaujantis, yra vienas iš oligarchų, skyrusių daugiausia lėšų V.Janukovyčiaus iškilimui į valdžią.

D.Firtašo verslo interesai Europoje apima energetikos, chemijos pramonės ir nekilnojamojo turto prekybos sritis. Jam taip pat priklauso viena įtakinga Ukrainos televizija.


Šiame straipsnyje: WikiLeaksRusija

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių