Vokietija peržengė savo tabu dėl kariuomenės operacijų

Vokietijos aukščiausiasis teismas penktadienį nutarė, kad kariuomenė galės rengti kovines operacijas šalies viduje „katastrofinio masto“ teroro išpuolių atveju, peržengdamas tabu, nusistovėjusį šalyje po Antrojo pasaulinio karo.

Federalinis Konstitucinis Teismas nutarė, kad bundesvero pajėgos gali būti pasiųstos griežtai nustatytomis sąlygomis, jeigu būtų pradėta ataka, galinti nusinešti daugybės žmonių gyvybių, o šį sprendimą sveikino dauguma vyriausybės narių.

15 iš 16 teisėjų nutarė, kad karių dislokavimas Vokietijos teritorijoje priimtinas tik „katastrofos masto krizių atvejais“, tačiau jokiu būdu ne „reaguojant į grėsmę, kurią kelia demonstrantų minios“.

Kovinių ginklų panaudojimas priimtinas tik „kaip paskutinė priemonė“. Tokiam žingsniui leidimą galėtų suteikti tik visa federalinė vyriausybė, o ne vienas gynybos ministras.

Vadovaujantis šia nutartimi, būtų neteisėta numušti teroristų užgrobtą keleivinį lėktuvą, jeigu jame būtų civilių, tačiau naikintuvai galėtų mėginti priversti orlaivį nutūpti įspėjamaisiais šūviais.

Priėmus šį sprendimą, Vokietijos pozicija šioje srityje buvo priartinta prie daugumos Europos šalių, įskaitant Italiją, Prancūziją ir Didžiąją Britaniją, praktikos.

Naujoji nutartis panaikino to paties teismo 2006 metais priimtą priešingą sprendimą ir tapo atsakymu į dviejų iš 16 Vokietijos žemių skundus.

Vokietijos vyriausybė mėgino užsitikrinti didesnį lankstumą potencialios teroro atakos atveju po 2001 metų rugsėjo 11-osios teroro išpuolių Jungtinėse Valstijose, suteikiant didesnį palaikymą policijos pajėgoms.

Tačiau tokiam žingsniui pasipriešino aukščiausiasis teismas, argumentuodamas, kad Vokietijos konstitucija nustato griežtu apribojimus kariuomenės dislokavimui, atsižvelgiant į ginkluotųjų ir sukarintų pajėgų piktnaudžiavimą savo įgaliojimais, valdant nacių režimui.

Vokietijoje iki šiol smarkiai baiminamasi, kad ginkluotosios pajėgos gali būti naudojamos kaip politinės galios įrankis.

Naujasis sprendimas faktiškai išplečia Vokietijos pagrindinio įstatymo 35-ąjį straipsnį, leidžiantį šalyje naudoti kariuomenę tik gamtinių katastrofų arba kitų didelių nelaimių atvejais.

Gynybos ministras Thomas de Maiziere'as (Tomas de Mezjeras) ir vidaus reikalų ministras Hansas Peteris Friedrichas (Hansas Pėteris Frydrichas) pasveikino šią nutartį bendrame pranešime.

„Mūsų piliečių saugumo užtikrinimas, ypač ekstremaliais atvejais, yra viena iš svarbiausių mūsų valstybės pareigų“, - pažymėjo ministrai.

Ši teismo nutartis „užpildo teisinę spragą“, pridūrė gynybos reikalų ekspertas Ernstas Reinhardas Beckas (Ernstas Reinhardas Bekas), priklausantis valdančiosios konservatyviosios Krikščionių sąjungos parlamentinei frakcijai.

Tačiau teisingumo ministrė Sabine Leutheusser-Schnarrenberg (Sabinė Loithoiser-Šnarenberg) pažymėjo, jog svarbu „atskirti vidinį ir išorinį saugumą“, pridūrusi, kad „ne viskas, kas įmanoma pagal konstituciją, teisinga politiškai“.

Tuo tarpu opozicinė Socialdemokratų partija sveikina teismo nustatytus apribojimus „kraštutinėms priemonėms“, sakė vidaus reikalų ekspertas Michaelis Hartmannas (Michaelis Hartmanas).

Tačiau ultrakairioji Kairės partija perspėjo, jog šis sprendimas „atveria duris tolesniam vidaus reikalų militarizavimui ir paverčia tuščiu vardu demokratines teises“.

Atskirąją nuomonę paskelbęs teisėjas Reinhardas Gaieris (Reinhardas Gajeris) sakė, kad teismas žengė per toli ir kad vyriausybė turėtų siekti konstitucijos pataisos, jeigu nori galimybės dislokuoti kariuomenę šalies viduje.


Šiame straipsnyje: vokietija

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Lietuva ir Lenkija stiprins bendradarbiavimą
  Lietuva ir Lenkija stiprins bendradarbiavimą

  Pernai rudenį sukako 25 metai, kai Lietuva atnaujino diplomatinius santykius su Lenkija. Jei kas galėtų ir švęsti, anot politologų, tai verslininkai, prekybininkai, mokslo ir meno atstovai. Politiniu lygiu buvo bendradarbiaujama su pertrūkiais. &S...

 • D. Trumpas tviteryje sukritikavo protestuotojus
  D. Trumpas tviteryje sukritikavo protestuotojus

  Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) sekmadienį tviteryje sukritikavo milijonus žmonių, tarp jų ir garsenybes, šeštadienį, dieną po jo prisaikdinimo, išėjusių į gatves visoje Amerikoje protestuoti. ...

  4
 • Madonna netikėtai pasirodė Vašingtono marše
  Madonna netikėtai pasirodė Vašingtono marše

  Garsioji amerikiečių dainininkė Madonna netikėtai pasirodė šeštadienį Vašingtone vykusioje protesto akcijoje, kurioje dalyvavo šimtai tūkstančių žmonių, pasisakiusių už moterų teises bei prieš naująjį JAV prez...

  1
 • Vokietijos ministras: D. Trumpo išrinkimas žymi naują erą
  Vokietijos ministras: D. Trumpo išrinkimas žymi naują erą

  Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas-Walteris Steinmeieris (Frankas-Valteris Šteinmejeris) pareiškė, kad JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) išrinkimas pažymi naują erą, ir Berlynas sieks greitai užsitikrinti &bd...

  1
 • Britanijos vyriausybė nuslėpė nesėkmingą branduolinės raketos bandymą?
  Britanijos vyriausybė nuslėpė nesėkmingą branduolinės raketos bandymą?

  Didžiosios Britanijos vyriausybė sekmadienį buvo apkaltinta nuslėpusi pernai buvusį nesėkmingą branduolinio atgrasinimo ginkluotės bandymą, kuris buvo atliktas likus vos kelioms savaitėms iki parlamentarų balsavimo už sistemos atnaujinimą. ...

 • Th. May su D. Trumpu aptars prekybos ir NATO klausimus
  Th. May su D. Trumpu aptars prekybos ir NATO klausimus

  Didžiosios Britanijos vyriausybės vadovė Theresa May (Tereza Mei) teigia ketinanti aptarti laisvosios prekybos ir NATO karinio aljanso svarbą penktadienį, kai Vašingtone susitiks su naujuoju Jungtinių Valstijų prezidentu Donaldo Trumpu (Donaldu T...

 • Izraelis leido Rytų Jeruzalėje statyti 566 namus
  Izraelis leido Rytų Jeruzalėje statyti 566 namus

  Izraelio valdžia sekmadienį išdavė leidimus aneksuotose Rytų Jeruzalės teritorijose statyti 566 namus, pranešė miesto mero pavaduotojas. Tokie planai buvo atidėti laukiant JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) inauguracijos. ...

  2
 • Estijoje lankysis Ukrainos prezidentas
  Estijoje lankysis Ukrainos prezidentas

  Pirmadienį į Estiją valstybinio vizito atvyksta Ukrainos prezidentas Petro Porošenka. ...

 • Popiežius perspėja apie populizmą ir Hitlerio tipo gelbėtojus
  Popiežius perspėja apie populizmą ir Hitlerio tipo gelbėtojus

  Popiežius Pranciškus šeštadienį perspėjo nesižavėti populizmu, sakydamas, kad per rinkimus tai gali atvesti į pergalę panašius į Hitlerį „gelbėtojus“. ...

  2
 • „San Antonio Spurs“ treneris išpeikė D. Trumpą
  „San Antonio Spurs“ treneris išpeikė D. Trumpą

  „San Antonio Spurs“ treneris Greggas Popovichius (Gregas Popovičius) šeštadienį smarkiai sukritikavo naująjį JAV prezidentą Donaldą Trumpą (Donaldą Trampą), skirdamas beveik pusę prieš rungtynes surengtos spaudos konf...

  2
Daugiau straipsnių