Turkijos premjeras nesureikšmina pranešimų, kuriuose laikomas ypač pavojingu politiku

Turkijos užsienio reikalų ministras Ahmetas Davutoglu antradienį nuleido juokais paviešintus konfidencialius JAV diplomatų pranešimus, kuriuose jis vadinamas ypač pavojingu politiku, atšovęs, kad žiūrėdamas į veidrodį mato tik besišypsantį veidą.

Kalbėdamasis su žurnalistais, A.Davutoglu taip pat paneigė kituose tinklalapio "WikiLeaks" paviešintuose dokumentuose išsakytas prielaidas, kad islamiškas šaknis turinti Turkijos vyriausybė yra nusistačiusi prieš Izraelį ir svajoja apie Osmanų imperijos atgaivinimą.

"Taip, esu nepaprastai pavojingas tiems, kurie nori nestabilumo mūsų regione. Esu nepaprastai pavojingas tiems, kurie nori kurti naują įtampą, - A.Davutoglu sakė susitikime su žiniasklaidos atstovais viename viešbutyje Vašingtone. - Jeigu kas nors sako, kad esu "nepaprastai pavojingas", pažvelgiu į veidrodį - tačiau nepamatau jokio pavojingo veido; tik besišypsantį veidą".

Vokietijos savaitraščio "Der Spiegel" paskelbtame JAV diplomatiniame dokumente cituojamas vienas aukštas vyriausybės patarėjas, kuris sakė, jog A.Davutoglu yra "nepaprastai pavojingas". Dokumente taip pat perspėjama, kad ministras gali panaudoti savo islamišką įtaką ir paveikti Turkijos premjerą Recepą Tayyipą Erdoganą.

Šių metų sausį išsiųstame ir JAV ambasadoriaus pasirašytame dokumente teigiama, jog A.Davutoglu siekia atkurti Balkanuose Turkijos įtaką, kurią ji turėjo Osmanų imperijos laikais.

"Mes nenorime nieko sugrąžinti iš istorijos, - ši pranešimą komentavo pats A.Davutoglu. - Visos šalys, nepriklausomai nuo jų dydžio, gyventojų skaičiaus ar įtakos, mūsų užsienio politikoje yra lygios. Hegemonijos arba imperinių ambicijų nėra".

Turkijos diplomatijos vadovas pareiškė, kad nei jis, nei premjeras arba kiti šalies lyderiai niekada nebuvo iškėlę Osmanų imperijos atgaivinimo koncepcijos per savo politines diskusijas.

A.Davutoglu taip pat atmetė iš paviešintos informacijos kylančias bet kokias prielaidas, kad jo vyriausybė yra nusistačiusi prieš Izraelį arba yra antisemitinė. Ministras sakė, kad Turkijos santykiai su žydais per šalies istoriją buvo "nepriekaištingi".

Jis pabrėžė, kad įtampa santykiuose su Izraeliu kyla dėl žydų valstybės politikos, kurią jis vadino neatsakinga ir lemiančia nekaltų taikių gyventojų žūtis.

A.Davutoglu kaip pavyzdį pateikė 2008 metų gruodį ir 2009 metų sausį vykusį Izraelio karinį puolimą Gazos Ruože, kurio dauguma aukų buvo civiliai gyventojai.

Jis taip pat priminė šių metų gegužės 31 dieną įvykdytą Izraelio komandosų reidą prieš laivų flotilę, plukdžiusią humanitarinės pagalbos siuntą į palestiniečių anklavą. Per šį incidentą žuvo devyni viename laive buvę Turkijos piliečiai, o vienas iš jų turėjo dvigubą Turkijos ir JAV pilietybę.


Šiame straipsnyje: WikiLeaksAhmetas Davutoglu

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių