Svarbiausi 2012 metų įvykiai pasaulyje (rugsėjis-lapkritis)

Pateikiame svarbiausių 2012 metų įvykių chronologiją rugsėjo-lapkričiomėnesiais.

RUGSĖJIS

1 d. Meksika: buvęs Tichuanos narkotikų kartelio vadeiva Eduardo Arellano Felixas (Eduardas Areljanas Feliksas) išduotas Jungtinėms Valstijoms.

2 d. Turkija: per susirėmimus tarp Turkijos saugumo pajėgų ir kurdų sukilėlių pietrytinėje Širnako provincijoje žuvo 10 vyriausybės karių ir 20 Kurdistano darbininkų partijos kovotojų.

3 d. JAV: būdamas 54 metų amžiaus mirė Michaelas Clarke'as Duncanas (Maiklas Klarkas Dankanas), kuris už savo vaidmenį filme pagal Stepheno Kingo (Stiveno Kingo) romaną „Žalioji mylia“ (The Green Mile) buvo nominuotas „Oskarui“.

Pietų Korėja: būdamas 92 metų mirė mesijumu pasiskelbęs religinis lyderis Sun Myung Moonas (Sun Mjung Munas), kuris įkūrė Suvienijimo Bažnyčią ir pavertė ją klestinčia verslo nuo automobilių iki sušių imperija.

4 d. Kanada: Kvebeko provincijoje, kur dauguma gyventojų kalba prancūziškai, separatistų Kvebeko partija („Parti Quebecois“) per rinkimus nušalino nuo valdžios tris kadencijas dirbusį premjerą Jeaną Charest (Žaną Šarė) ir jo liberalus. 63 metų lyderės Pauline Marois (Polin Marua), kuris taps pirmąja Kvebeko premjere moterimi, triumfą apdemdė kruvinas išpuolis, kai per pergalės mitingą Richardas Henry Bainas (Ričardas Henris Beinas) nušovė vieną ir sužeidė dar vieną vyrą.

5 d. Japonija-Kinija: Tokijo vyriausybė pranešė sutikusi už 2,05 mlrd. jenų (72,1 mln. litų) išpirkti iš privačių savininkų japonų tris salas, kurios Japonijoje vadinamos Senkaku, o Kinijoje - Diaoju. Kinija pažadėjo imtis „būtinų priemonių“, kad apgintų savo teritoriją.

6 d. Prancūzija: Aukštutinės Savojos Alpių kaime po paslaptingo nusikaltimo, pareikalavusio keturių žmonių gyvybių, kulkomis suvarpytame britų automobilyje po motinos lavonu buvo rasta gyva ketverių metų mergaitė. Trys iš keturių aukų yra vienos atostogavusios britų šeimos nariai – tėvas, motina ir močiutė, o ketvirtoji auka - dviratininkas, kurio lavonas rastas šalia automobilio.

7 d. Kinija: per du 5,6 balo stiprumo žemės drebėjimus pietvakarinėse Guidžou ir Junano provincijose žuvo 81 ir buvo sužeista 820 žmonių, o dar 201 tūkst. gyventojų turėjo palikti savo namus.

Kanada: uždarė savo ambasadą Teherane ir pažadėjo išsiųsti visus Irano diplomatus iš šalies, smerkdama šiitiškos respublikos paramą Sirijos režimui bei grasinimus Izraeliui ir reikšdama susirūpinimą savo diplomatų saugumu Teherane.

8 d. Italija: 51 metų Pietų Korėjos režisieriaus Kim Ki-duko (Kim Kiduko) „Pieta“ laimėjo „Aukso liūtą“ - pagrindinį Venecijos kino festivalio apdovanojimą, o Paulo Thomas Andersono (Polo Tomo Andersono) scientologijos įkvėptas „Mokytojas“ (The Master) pelnė „Sidabro liūtą“ už režisūrą.

9 d. Irakas: iš šalies pabėgęs viceprezidentas Tareqas al Hashemi (Tarikas Hašemis)nuteistas mirti pakariant - už teisininko ir brigados generolo nužudymą. Jo sekretorius ir žentas Ahmedas Qahtanas (Ahmedas Kahtanas) taip pat buvo nuteistas mirti.

10 d. Kosovas: Tarptautinė Kosovo valdymo grupė (ISG), prižiūrėjusi šią šalį nuo 2008 metų, po ketverių metų oficialiai paskelbė užbaigusi savo misiją, taip suteikdama visišką suverenumą šiam   regionui, vienašališkai paskelbusiam nepriklausomybę nuo Serbijos.

11 d. Libija-Egiptas: įtūžusi minia, protestuojanti prieš islamą esą įžeidžiantį filmą „Nekalti musulmonai“, Kaire atakavo Vašingtono ambasadą, o Bengazyje padegė JAV konsulatą, apšaudę pastatą iš raketinių granatsvaidžių. Per sąmyšį, kuris kilo liepsnai apėmus konsulatą, žuvo JAV ambasadorius Libijoje Christopheris Stevensas (Kristoferis Stivensas) ir trys kiti ambasados darbuotojai. Ch.Stevensas tapo pirmuoju nužudytu pareigas einančiu JAV ambasadoriumi po Amerikos pasiuntinio Afganistane Adolpho Dubso (Adolfo Dabso) pagrobimo ir nužudymo 1979 metais.

Somalis: įstatymų leidėjai naujuoju šalies prezidentu netikėtai išrinko Hassaną Sheikhą Mohamudą (Hasaną Šeichą Mohamudą) - šis 56 metų universiteto dėstytojas surinko daugiausiai balsų per prezidento rinkimų antrojo turo antrąjį balsavimą.

Prancūzija: lenkų autobusui sudužus automagistralėje Prancūzijos rytuose netoli sienos su Vokietija, žuvo mažiausiai du žmonės, o dar apie 40 buvo sužeisti.

12 d. Olandija: parlamento rinkimus proeuropietišką pragmatizmą remiančios ir taupyti įsipareigojusias centristų partijos - premjero Marko Rutte (Marko Rutės) liberali VVD (Laisvės ir demokratijos partija), gavusi 41 mandatą, ir 38 mandatus pelniusi PvdA (Darbo partija). Populisto Geerto Wilderso (Gerto Vilderso) antiislamiška ultradešinioji partija „Už laisvę“ (PVV), pakeitusi taktiką ir užsipuolusi Briuselį, patyrė žeminamą pralaimėjimą.

Pakistanas: per gaisrą Karačio miesto drabužių fabrike žuvo 289 žmonės.

Libija: 200 narių parlamentas naujuoju šalies premjeru išrinko technokratą Mustafą Abu Shagurą (Mustafą Abu Šagurą), kuris gavo 96 balsus ir vos dviem balsais įveikė liberalų kandidatą Mahmudą Jibrilą (Mahmudą Džibrilą).

Rusija: Kamčiatkos regione avariniu būdu tūpiant lėktuvui An-28, dešimt žmonių žuvo, o dar keturi buvo sužeisti.

Vokietija: Konstitucinis teismas su nedidelėmis išlygomis leido patvirtinti naujos Europos finansinės ugniasienės projektą.

Europa: krizės krečiamai Europos Sąjungai ieškant „naujos krypties“, jos aukščiausiosios vykdomosios valdžios institucijos vadovas Jose Manuelis Barroso (Žozė Manuelis Barozu) paragino atlikti esminį šuolį didesnės integracijos link ir įkurti „Jungtines Europos Valstijas“.

13 d. JAV: jūroje per privačią ceremoniją išpilti velionio astronauto Neilo Armstrongo (Nilo Armstrongo), tapęs pirmuoju žmogumi, žengusiu ant Mėnulio paviršiaus, pelenai.

14 d. Afganistanas: penkiolikai JAV armijos uniformas vilkėjusiems sukilėlių atakavus itin įtvirtintą bazę, kurioje tarnybą atlieka britų princas Harry (Haris), buvo sunaikinti šeši ir smarkiai apgadinti dar du JAV naikintuvai „Harrier“.

Vatikanas-Libanas: Benediktas XVI pradėjo Libane trijų dienų vizitą, kurio kulminacija tapo mišios po atviru dangumi Beiruto uosto rajone. Popiežius per viešnagę apgailestavo dėl smurto, „kuris kelia tiek daug kančių“ ir meldė, kad Viešpats duotų šiam Artimųjų Rytų regionui taikos ir susitaikymo tarnų.

Prancūzija: žurnalas „Closer“ paskelbė iki pusės nuogos princo Williamo (Viljamo) žmonos, Kembridžo kunigaikštienės Catherine (Ketrin) nuotraukas, kurios buvo padarytos, kai britų karališkoji pora atostogavo privačioje pilyje Provanse. Vėliau jas perspausdino italų, airių, danų ir švedų bulvariniai žurnalai.

Japonija: vyriausybė paskelbė planuojanti iki 4-o dešimtmečio visiškai atsisakyti branduolinės energetikos, o šis sprendimas rodo didelį posūkį planuose, sudarytuose iki pernai ištikusios Fukušimos atominės jėgainės avarijos, kuriuose buvo numatoma, kad reaktorių pagaminama energija turi sudaryti daugiau nei pusę suvartojamos šalyje.

15 d. Kinija-Japonija: tūkstančiai protestuotojų apsiautė japonų ambasadą Pekine, protestuodami dėl Japonijos vyriausybės sprendimo išpirkti grupę negyvenamų salelių Pietų Kinijos jūroje, kurias Tokijas vadina Senkaku, o Pekinas - Diaoju. Įtampa dėl teritorinio ginčo taip paaštrėjo, kad imta nuogąstauti, kad jis gali išprovokuoti karinį konfliktą.

16 d. Švedija: dvi švedės gavo naujas gimdas - joms buvo atliktos pirmosios pasaulyje motinų gimdų transplantacijos dukterims, kad šios galėtų susilaukti vaikų.

Didžioji Britanija: būdamas 85 metų po kovos su vėžiu mirė Johnas Coatesas (Džonas Koutsas), kuris prisidėjo kuriant „The Beatles“ 1968 metų filmą „Geltonas povandeninis laivas“ (Yellow Submarine).

17 d. Prancūzija-Didžioji Britanija: britų karališkosios šeimos advokatai pradėjo veiksmus dėl civilinio uždraudimo platinti pusnuogės Kembridžo kunigaikštienės Kate Middleton (Keit Midlton) nuotraukas.

18 d. Afganistanas: Kabule susisprogdinus mirtininkei žuvo 12 žmonių - tai tapo daugiausiai gyvybių vienu metu nusinešusiu keršto aktu, išprovokuotu antiislamiško filmo „Musulmonų nekaltumas“ (Innocence of Muslims).

JAV: Harvardo profesorė Karen King paskelbė egzistuojant senovinį koptų tekstą ant papiruso, kuriame yra ir tokie žodžiai: „Jėzus jiems sakė, mano žmona“. Anot mokslininkės, tai ši nauja evangelija neįrodo, kad Jėzus buvo vedęs, bet sako, kad tai buvo debatų apie seksualumą ir santuoką dalis.

Meksika: netoli Reinosos miesto Tamaulipaso valstijoje per gaisrą dujų gamykloje 26 žmonės žuvo, o dar 28 buvo sužeisti.

19 d. JAV-Mianmaras: demokratijos lyderė Aung San Suu Kyi (Aung San Su Či) pagaliau atsiėmė JAV Kongreso aukso medalį, paskirtą jai prieš ketverius metus, sakydama, jog tai „viena iš labiausiai jaudinančių dienų“ jos gyvenime. Po to ją Ovaliniame kabinete priėmė JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama).

Gruzija: kalėjimų reikalų ministrė Chatuna Kalmachelidzė atsistatydino, kilus skandalui dėl vaizdo įrašo, kuriame nufilmuotas verkiantis pusnuogis Tbilisio kalėjimo kalinys, maldaujantis pasigailėjimo, o vėliau matomai išžaginamas gumine lazda. Po dviejų dienų dėl šio skandalo iš posto pasitraukė ir vidaus reiklų ministras Bačo Achalaja.

Prancūzija: satyrinis žurnalas „Charlie Hebdo“ išspausdino nuogo pranašo Muhammado (Muhamado) karikatūrų.

20 d. Venesuela: netoli Kolumbijos sienos esančiame San Kristobalio mieste sulaikytas labiausiai ieškomas narkotikų kontrabandininkas Danielis Barrera (Danielis Barera).

21 d. Prancūzija: kraštutinių dešiniųjų lyderė Marine Le Pen (Marin Le Pen) paragino uždrausti viešumoje nešioti musulmonų ir žydų galvos apdangalus, taip padidindama tarpkonfesinę įtampą, kurią sukėlė publikuotos pranašo Muhammado (Muhamado) karikatūros.

Etiopija: premjeras Hailemariamas Desalegnas davė priesaiką ir perėmė valdžios įgaliojimus mirus ilgamečiam lyderiui Melesui Zenawi (Melesui Zenaviui).

22 d. Libija: šimtai Bengazio gyventojų, įtūžusių dėl nesiliaujančio sukarintų grupuočių savavaldžiavimo, šturmavo islamistų kovotojų ir buvusio sukilėlių dalinio bazės, įsitraukdami į susirėmimus, per kuriuos 11 žmonių žuvo, o dar daugiau kaip 70 buvo sužeisti.

Pakistanas: geležinkelių ministras Ghulam Ahmedas Bilouras (Gulam Ahmedas Biluras)pasiūlė 100 tūkst. dolerių premiją už JAV sukurto antiislamiško filmo, kuris išprovokavo protestus visame musulmoniškame pasaulyje, autoriaus nužudymą. Jis pakvietė Talibano ir „al Qaeda“ narius dalyvauti šiame „kilniame darbe“ ir sakė, kad turėdamas progą pats savo rankomis nužudytų to filmo kūrėją. Pakistano vyriausybė atsiribojo nuo šios iniciatyvos.

23 d. Baltarusija: per parlamento rinkimus į Atstovų Rūmus buvo išrinkti tik autokratiško prezidento Aleksandro Lukašenkos šalininkai. Oficialiais duomenimis, rinkėjų aktyvumas buvo 74,3 procento, bet opozicija, kuri ragino boikotuoti balsavimą, sakė, kad jis galėjo siekti tik 38 proc. rinkėjų.

Šveicarija: du trečdaliai piliečių referendume atmetė rūkymo draudimo darbo vietose patalpose ir viešose erdvėse sugriežtinimą ir leido lengviau atsikvėpti viešbučiams bei restoranams.

Rusija: būdamas 64 metų mirė buvęs gynybos ministras Pavelas Gračiovas, žiaurios karinės kampanijos Čečėnijoje strategas.

Nepalas: netoli 8 156 metrų aukščio Manaslu kalno viršūnės sniego lavinai užgriuvus palapinėse nakvojusius alpinistus, žuvo 11 žmonių.

PAR: buvęs pasaulio profesionalų sunkiasvorių boksininkų čempionas Corrie Sandersas (Koris Sandersas) mirė nuo sužeidimų, patirtų per šaudymą viename Pretorijos restorane, kur 46 metų sportininkas šventė 21-ąjį savo sūnėno gimtadienį.

25 d. Kinija: karinę tarnybą pradėjo pirmasis šalies lėktuvnešis „Liaoning“ - 300 metrų ilgio buvęs Sovietų Sąjungos laivas, nupirktas iš Ukrainos ir modernizuotas.

JAV: būdamas 84 metų mirė amerikiečių   dainininkas Andy Williamsas (Endis Viliamsas), kurį išgarsino daina „Moon River“.

26 d. Sirija-Iranas: televizijos „Press TV“ žurnalistė iš Irano Maya Nasser (Maja Naser) žuvo nuo snaiperio ugnies Damaske.

Rusija: Kaliningrado srityje per Baltijos karo laivyno raketinių pajėgų pratybas sėkmingai išbandyta taktinė raketa „Točka“, kurią galima užtaisyti branduolinėmis galvutėmis.

27 d. Didžioji Britanija: pasirodė pirmas Hario Poterio autorės J.K.Rowling (Dž.K.Rouling) romanas suaugusiųjų auditorijai „Nenumatytos vakansijos“ (The Casual Vacancy).

Didžioji Britanija: būdamas 95 metų mirė čekų kilmės aktorius Herbertas Lomas, geriausiai pažįstamas iš vaidmenų „Rožinės panteros“ (Pink Panther) filmuose.

28 d. Nepalas: prie Katmandu sudužus lengvajam lėktuvui, kuriuo turistai skrido apžiūrėti Džomolungmos (Everesto) kalno, žuvo visi 19 lėktuve buvusių žmonių - 13 užsienio turistų, trys keleiviai nepaliečiai ir trys įgulos nariai.

29 d. Ispanija: per potvynius pietinėje Ispanijoje žuvo 10 žmonių.

30 d. Sirija: per vyriausybės pajėgų ir sukilėlių mūšius buvo nuniokotas Alepo viduramžių turgavietė, saugoma UNESCO.

Afganistanas: JAV karių, žuvusių Afganistane, skaičius pasiekė 2 tūkst. žmonių.

SPALIS

1 d. Gruzija: parlamento rinkimuose milijardieriaus magnato Bidzinos Ivanišvilio naujai įkurta opozicinė partija „Gruzijos svajonė“ surinkusi 54,97 proc. balsų sutriuškino prezidento Michailo Saakašvilio valdantįjį Vieningąjį nacionalinį judėjimą, už kurį balsavo tik 40,34 proc. rinkėjų.

Didžioji Britanija: būdamas 95 metų mirė žymus kairiųjų pažiūrų istorikas Ericas Hobsbawmas (Erikas Hobsbaumas).

Honkongas: prie Lamos salos keltui susidūrus su kitu laivu ir nuskendus, 39 žmonės žuvo, o dar šimtas nukentėjo.

2 d. Gruzija: prezidentas Michailas Saakašvilis paskelbė, kad jo vadovaujamas Vieningasis nacionalinis judėjimas po pralaimėjimo parlamento rinkimuose pereina į opoziciją.

3 d. Sirija-Turkija: iš Sirijos paleistiems dviem artilerijos sviediniams pataikius į namą Turkijos pasienio Akšakalės mieste, penki žmonės žuvo, o dar 13 buvo sužeisti. Turkija į šią provokaciją atsakė paleisdama ugnį į Sirijos pasienio rajonus.

4 d. Jordanija: karalius Abdullah (Abdula) paleido parlamentą, atverdamas kelią pirmalaikiams rinkimams.

Vokietija: septyniskart pasaulio čempionas Michaelis Schumacheris (Michaelis Šumacheris) paskelbė pasitraukiantis iš „Formulės-1“.

5 d. Didžioji Britanija: Aukštasis teismas nurodė, kad radikalių pažiūrų islamistų pamokslininkas Abu Hamza ir dar keturi įtariami teroristai gali būti nedelsiant išduoti Vašingtonui.

6 d. Vatikanas: už privačių Benedikto XVI dokumentų vogimą ir jų perdavimą žurnalistui teismas buvusiam popiežiaus liokajui Paolo Gabriele (Paolui Gabrielei) skyrė pusantrų metų kalėjimo bausmę. P.Gabriele teisėjams tvirtino, kad privačią popiežiaus korespondenciją žurnalistui nutekino iš „instinktyvios meilės“ Bažnyčiai ir popiežiui.

7 d. Vatikanas: popiežius Benediktas XVI ispanų šventąjį Joną Avilietį ir garsią mistikę benediktinę šv. Hildegardą Bingenietę paskelbė Bažnyčios mokytojais.

Venesuela: per prezidento rinkimus surinkęs 55,07 proc. Hugo Chavezas (Hugas Čavesas) įveikė gubernatorių Henrique Caprilesą (Henrikę Kaprilesą), gavusį 44,31 proc. balsų, ir buvo perrinktas ketvirtai šešerių metų kadencijai.

Meksika: per susirėmimą su jūrų pėstininkais šiaurinėje pasienio valstijoje Koahuiloje nukautas narkotikų kontrabandos kartelio „Zetas“ vadeiva Heriberto Lazcano (Heribertas Lazcanas).

Gruzija: būdama 133 metų mirė seniausia planetoje moteris Antisa Chvičava. Jos asmens dokumentuose buvo nurodyta, kad ji gimė 1880 metų liepos 8 dieną.

JAV: per pirmąją NASA privačią aprūpinimo misiją bendrovės „SpaceX“ raketa nešėja „Falcon 9“ iš Kennedy (Kenedžio) kosminio centro Kanaveralo kyšulyje iškėlė į orbitą krovininę kapsulę „Dragon“ su atsargomis Tarptautinei kosminei stočiai (TKS).

8 d. Švedija: britas Johnas Gurdonas (Džonas Gerdonas) ir Shinya Yamanaka (Šinja Jamanaka) iš Japonijos pelnė Nobelio medicinos ir fiziologijos premiją „už atradimą, kad subrendusias ląsteles galima perprogramuoti paverčiant jas pliuripotentinėmis“.

Rusija: oficialiai paleista antroji dujotiekio „Nord Stream“ linija Baltijos jūros dugnu.

9 d. Švedija: Nobelio premija už pasiekimus fizikos srityje buvo paskirta prancūzui Serge'ui Haroche'ui (Seržui Harošui) ir amerikiečiui Davidui Winelandui (Deividui Vainlandui) už „perversmą sukėlusius eksperimentinius metodus, leidžiančius matuoti individualias kvantines sistemas ir jomis manipuliuoti“.

Pakistanas: Talibano tvirtovėje Svate buvo pašauta 14 metų vaikų teisių gynėja ir tinklaraštininkė Malala Yousafzai (Malala Jusafzai).

10 d. Švedija: Nobelio premija už pasiekimus chemijos srityje atiteko amerikiečiams Robertui Lefkowitzui (Robertui Lefkovicui) ir Brianui Kobilkai (Brajenui Kobilkai), „už receptorių, sujungtų su G baltymu (G-protein-coupled receptors, GPCR), tyrimus“.

Rusija: Jekaterina Samucevič, viena iš trijų pankroko grupės „Pussy Riot“ merginų, nuteistų už protestą prieš šalies prezidentą Vladimirą Putiną pagrindinėje Maskvos katedroje, buvo išlaisvinta teismo sakėje, skyrus jai lygtinę bausmę.

11 d. Švedija: Nobelio literatūros premiją laimėjo kinų rašytojas Mo Yanas (Mo Janas) už „haliucinaciniu realizmu sulydytus liaudies pasakojimus, istoriją ir dabartį“. Kinijos disidentai užsipuolė šį sprendimą, vadindami tai gėdingu pateisinimu Komunistų partijos vykdomai kūrybos kontrolei ir kaltindami laureatą esant režimo statytiniu.

Egiptas: prezidentas Mohammedas Mursi (Mohamedas Mursis) atleido generalinį prokurorą Abdel Maguidą Mahmoudą (Abdel Magidą Mahmudą).

12 d. Norvegija: Nobelio taikos premija apdovanota Europos Sąjunga (ES) už prisidėjimą prie jau ilgiau nei pusę šimtmečio trunkančios taikos žemyne, nuniokotame Antrojo pasaulinio karo.

13 d. Mauritanija: prezidentas Mohamedas Ouldas Abdel Azizas (Mohamedas Uldas Abdel Azizas) buvo „nesunkiai sužeistas“, kai armijos junginys atsitiktinai pradėjo šaudyti į jo kortežą.

14 d. Juodkalnija: pirmalaikius parlamento rinkimus laimėjo centro kairioji Koalicija už Europos Juodkalniją, vadovaujama politikos veterano Milo Džiukanovičiaus. Surinkusi 45,6 proc. balsų, ji svaria persvara įveikė pagrindinį opozicijos bloką – Demokratinį frontą, kuriam atiteko 22.82 proc. balsų.

JAV: parašiutininkas austras Felixas Baumgartneris (Feliksas Baumgartneris) tapo pirmuoju žmogumi, kritusiu greičiau už garsą per mirtinai pavojingą rekordinį šuolį su parašiutu nuo kosmoso slenksčio. Iššokęs iš helio baliono skraidinamos kapsulės 39 kilometrų aukštyje ir laisvai krisdamas jis pasiekė didžiausią 1 342 kilometrų per valandą greitį, kuris buvo 1,24 karto didesnis negu garso greitis.

Libija: Visuotinis nacionalinis kongresas nauju premjeru išrinko Ali Zeidaną (Alį Zeidaną).

15 d. Švedija: Nobelio ekonomikos premiją pelnė du amerikiečiai - Alvinas Rothas (Alvinas Rotas) ir Lloydas Shapley (Loidas Šaplis) už „už stabilių paskirstymų teoriją ir rinkos konstravimo praktiką“.

Kambodža: būdamas 89 metų Pekine nuo širdies smūgio mirė buvęs karalius ir premjeras Norodomas Sihanoukas (Norodomas Sianukas).

Didžioji Britanija: ministras pirmininkas Davidas Cameronas (Deividas Kameronas) ir Škotijos pirmasis ministras Alexas Salmondas (Aleksas Salmondas) pasirašė sutartį 2014 metais surengti referendumą dėl Škotijos nepriklausomybės, kuris gali sugriauti 300 metų gyvavusią Jungtinę Karalystę.

JAV: tarptautinė mėgėjų ir profesionalių astronomų komanda paskelbė atradusi planetą, kurios padangę nušviečia net keturios saulės ir kuri yra pirmasis toks žinomas atvejis.

Filipinai: musulmonų sukilėliai separatistai pasirašė taikos paktą su vyriausybe, kuriame išdėstomi žingsniai konfliktui iki 2016 metų užbaigti.

16 d. Didžioji Britanija: britų rašytoja Hilary Mantel (Hilari Mantel) pateko į literatūros istoriją kaip pirmoji moteris ir pirmasis Didžiosios Britanijos atstovas, antrą kartą gavęs prestižinę „Booker“ grožinės literatūros premiją už romaną „Pateikite kūnus“ („Bring up the Bodies“) – antrąją savo trilogijos apie Thomą Cromwellį (Tomą Kromvelį) dalį.

Olandija: iš Roterdamo muziejaus „Kunsthal“ du vagys per pusantros minutės pavogė septynis kūrinius: du Claude'o Monet (Klodo Monė), vieną Pablo Picasso  (Pablo Pikaso), vieną Paulį Gauguiną (Polį Gogeną), vieną Henri Matisse'o (Anri Matiso), vieną Lucian Freudo (Liusjeno Froido) bei dar vieną paveikslą, kurie rinkoje verti apie 200 mln. eurų.

17 d. Šveicarija: Europos astronomai paskelbė atradę planetą, kurios masė panaši į Žemės, skriejančią aplink arčiausiai Saulės esančią žvaigždę. Ši planeta sukasi aplink Kentauro Alfą B - vieną iš trijų narių žvaigždžių sistemoje, esančioje vos už 4,3 šviesmečio.

Rusija: pareigūnai skyrė namų areštą masinių protestų prieš prezidentą Vladimirą Putiną lyderiui Sergejui Udalcovui, kuriam paskelbti įtarimai rengus „sąmokslą organizuoti masinius neramumus“.

18 d. Olandija: būdama 60 metų Amsterdame mirė aktorė Sylvia Kristel (Silvija Kristel), kuri vaidino legendiniame erotiniame 1974 metų prancūzų filme „Emanuelė“ (Emmanuelle).

JAV: autoritetingas naujienų savaitraštis „Newsweek“ paskelbė, kad paskutinis jo spausdintas tiražas išeis šių metų gruodžio 31 dieną, o po to bus leidžiamas tik skaitmeniniu formatu.

19 d. Libanas: Beirute susprogdinus užminuotą automobilį žuvo Libano kontržvalgybos vadas Wissamas al Hassanas (Visamas Hasanas). Libano opozicija dėl šio išpuolio apkaltino Sirijos prezidento Basharo al Assado režimą.

20 d. JAV kalbininkas ir žmogaus teisių aktyvistas Noamas Chomsky (Noamas Čomskis) pirmą kartą apsilankė Gazos Ruože, kur dalyvavo bendrame seminare su šios palestiniečių islamistų kontroliuojamos teritorijos intelektualais.

21 d. Vatikanas: popiežius Benediktas XVI pradėdamas Tikėjimo metus paskelbė septynis naujus šventuosius, tarp jų - pirmąją indėnų tautybės šventąją Kateri Tekakwitha (1656-1680), neformaliai vadinama „mohaukų lelija“. Šventaisiais taip pat buvo paskelbtas prancūzų misionierius Madagaskare, filipiniečių misionierius, vokiečių imigrantė į JAV, kuri rūpinosi raupsuotaisiais, ispanų vienuolė, kuri kovojo už moterų teises, vokietę pasaulietė ir italų kunigas.

22 d. Italija: teismas šešiems seismologams ir vienam buvusiam vyriausybės pareigūnui skyrė šešerių metų laisvės atėmimo bausmę už tai, kad jie esą nepakankamai įvertino grėsmę prieš 2009 metais L'Akvilos miestą nuniokojusį žemės drebėjimą ir jų veiksmai nulėmė daugelio žmonių žūtį.

Rusija: dvi pankgrupės „Pussy Riot“ narės, kurioms teismas paliko galioti dvejų metų kalėjimo bausmes, buvo išvežtos į atokias Rusijos kolonijas, garsėjančias itin sunkiomis sąlygomis - Nadežda Tolokonikova buvo išsiųsta į Mordoviją, o Marija Aliochina - į Permę.

23 d. Didžioji Britanija: Londono Alberto namuose įvyko oficiali 23-ojo bondiados filmo „007 operacija Skyfall“ (Skyfall) premjera.

Gazos Ruožas: Kataro emyras šeichas Hamadas bin Khalifa al Thani (Hamadas bin Chalifa Sanis) apsilankė Gazos Ruože su istoriniu vizitu - tai buvo pirmasis kokios nors valstybės vadovo apsilankymas šioje teritorijoje nuo 2007 metų, kai ją ėmė kontroliuoti islamistų judėjimas „Hamas“.

24 d. Vokietija: kanclerė Angela Merkel dalyvavo atidarant memorialą, skirtą maždaug pusės milijono nacių nužudytų romų ir sinčių atminimui. Paminklą, kurį pastatyti seniai planuota, sudaro apskritas tvenkinys ir stela, prie kurios kiekvieną dieną bus dedamas gyvas gėlės žiedas. Monumentas įrengtas priešai Reichstago pastatą Berlyno centre.

25 d. Gruzija: parlamentas patvirtino premjeru Bidziną Ivanišvilį ir pritarė jo sudarytam kabinetui.

Izraelis: premjeras ir partijos „Likud“ pirmininkas Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahus) ir Izraelio URM vadovas ir partijos „Izraelis - mūsų namai“ lyderis Avigdoras Liebermanas (Avigdoras Libermanas) paskelbė, kad dalyvaus rinkimuose vienu bloku.

26 d. Italija: Milano teismas buvusiam Italijos premjerui Silvio Berlusconi (Silvijui Berluskoniui) skyrė ketverių metų kalėjimo bausmę už mokesčių vengimą, bet dėl amnestijos bausmė sumažinta iki vienerių metų.

Europos Sąjunga: Europos Parlamentas Sacharovo premiją už minties laisvę skyrė dviem Irano disidentams - kino režisieriui Jafarui Panahi (Džafarui Panahiui) ir žmogaus teisių gynėjai Nasrin Sotoudeh (Nasrin Sotoudė).

27 d. Haitis: uraganas „Sandy“ nusinešė Karibų jūros regione 122 gyvybes, iš jų 104 - Haityje ir 11 - Kuboje.

Vokietija: Georgo Buechnerio (Georgo Biuchnerio) premija skirta rašytojai Felicitas Hoppe (Felicitas Hopei).

28 d. Ukraina: parlamento rinkimus surinkusi 30 proc. balsų laimėjo prezidento Viktoro Janukovyčiaus Regionų partija, antroje vietoje liko kalinamos opozicijos lyderės ir ekspremjerės Julijos J.Tymošenko blokas, gavęs 25,55 proc. balsų, o trečią vietą su 13,97 proc. užėmė naujai įkurta partija UDAR („Smūgis“), kuriai vadovauja politikos naujokas – sunkiasvorio bokso superžvaigždė Vitalijus Klyčko. Į Aukščiausiąją Radą taip pat pateko ultranacionalistinis susivienijimas „Laisvė“, laimėjęs 10,45 proc. balsų.

JAV: privačios bendrovės „SpaceX“ nepilotuojama krovininė kosminė kapsulė „Dragon“, gabenanti svarbių medicinos mėginių siuntą iš Tarptautinės kosminės stoties, parašiutu sėkmingai nusileido į Ramųjį vandenyną už kelių šimtų kilometrų nuo Žemutinės Kalifornijos pakrantės.

Graikija: dėl 2 tūkst. graikų, turinčių sąskaitų Ženevoje įsikūrusiame banke HSBC ir įtariamų mokesčių vengimu, sąrašo paskelbimo suimtas televizijos žurnalistas veteranas Kostas Vaksevanis (Costas Vaxevanis). Tačiau teismas išteisino žurnalistą, kuriam grėsė kalėjimas iki trejų metų, dėl privatumo pažeidimo.

29 d. Didžioji Britanija: bendrovės „Random House“ ir „Penguin“ nutarė susijungti ir suformuoti didžiausią pasaulyje leidyklą „Penguin Random House“, kuri valdytų 25 proc. pasaulio knygų rinkos.

30 d. JAV: bendrovė „Walt Disney Co“ už 4,05 mlrd. dolerių grynaisiais ir vertybiniais popieriais suderėjo nupirkti kino kūrėjo George'o Lucaso kompaniją „Lucasfilm Ltd“ ir jos „Žvaigždžių karų" franšizę.

JAV: superaudra „Sandy“, užgriuvusi JAV ir Kanados rytinę pakrantę, nusinešė 133 žmonių gyvybes. Vien Niujorke, kur dėl potvynio žemutiniame Manhatene be elektros liko pusė milijono Niujorko namų, žuvo 40 žmonių, pusė kitų buvo Staten Ailando priemiestyje. Naujajame Džersyje žuvo 13 žmonių, o Pensilvanijoje - 14. Per audrą taip pat nuskendo Holivudo filmuose rodytas burlaivis „Bounty“ ir žuvo jo kapitonas.

31 d. Rusija: Rusijos karinio jūrų laivyno vyriausiasis štabas persikėlė į Sankt Peterburgą.

LAPKRITIS

1 d. Kinija: oro pajėgos išbandė penktos kartos naikintuvą „Shenyang J-31“.

2 d. Didžioji Britanija: buvęs Leiboristų partijos   Europos reikalų ministras Denisas MacShane'as (Denisas Makšeinas) atsistatydino iš Bendruomenių Rūmų dėl to, kad pateikė 19 klaidingų išlaidų sąskaitų, už kurias jam buvo išmokėta 7,5 tūkst. svarų (32 tūkst. litų).

3 d. Italija: Turinos miestas išrinktas 2015 metų Europos sporto sostine.

4 d. Egiptas: Koptų Ortodoksų Bažnyčios 118-uoju popiežiumi išrinktas 60 metų vyskupas Tawadrosas (Teodoras).

5 d. Nyderlandai: karalienė Beatrix (Beatričė) prisaikdino naują centro vyriausybę, kuriai vadovauja premjeras   Markas Rutte (Markas Riutė).

6 d. JAV: prezidentas Barackas Obama buvo perrinktas antrai kadencijai, įveikdamas respublikoną Mittą Romney (Mitą Romnį) ir vėl patekdamas į istoriją - šįkart kaip šalies vadovas, išsaugojęs rinkėjų pasitikėjimą lėto ekonomikos atsigavimo ir didelio nedarbo sąlygomis. 332 Rinkikų kolegijos balsus surinkęs B.Obama tapo tik antruoju demokratu, užsitikrinusiu antrą kadenciją Baltuosiuose rūmuose nuo Antrojo pasaulinio karo. Per Kongreso rinkimus demokratai išsaugojo trapią daugumą Senate, o respublikonai toliau kontroliuos Atstovų rūmus. Be to, Puerto Rikas referendume pritarė idėjai, jog ši Karibų sala taptų JAV valstija, Koloradas ir Vašingtonas tapo pirmosiomis valstijomis, legalizavusiomis marihuanos laikymą ir pardavinėjimą pramogai, o Meino ir Merilando gyventojai balsavo už tos pačios lyties santuokų įteisinimą.

Rusija: prezidentas Vladimiras Putinas antradienį dėl korupcijos skandalo atleido gynybos ministrą Anatolijų Serdiukovą ir pakeitė jį pakeitė Maskvos srities gubernatoriumi ir senu sąjungininku Sergejumi Šoigu.

Bulgarija: būdamas 98 metų mirė patriarchas Maksimas, kuris Bulgarijos ortodoksams vadovavo daugiau kaip 40 metų.

7 d. Prancūzija: prestižine Gonkūrų premijos laureatu už romaną „Pamokslas apie Romos žlugimą“ (Le Sermon sur la chute de Rome) apdovanotas Jerome`as Ferrari (Žeromas Ferari).

Rusija: 29 metų teisininkas Dmitrijus Vinogradovas, kurį kankino meilė be atsako kolegei, farmacijos kompanijos „Rigla“ biure Maskvoje mirtinai sušaudė 5 savo kolegas, o dar du žmones sužeidė. Prieš išpuolį internete užpuolikas išplatino neapykantos kupiną manifestą, kur žmonija vadinama žemės piktybiniu augliu.

8 d. Italija: 81-oje Interpolo federalinėje asamblėjoje prancūzų kriminalistė Mireille Balestrazzi (Mirej Balestraci) išrinkta naująja šios organizacijos vadove. Ji tapo pirmąja istorijoje Interpolo vadove moterimi.

Kinija: Pekine prasidėjo 18-asis Kinijos komunistų partijos (KKP) suvažiavimas.

JAV: teismas užpuolikui Jaredui Lee Loughneriui (Džaredui Li Lafneriui), pašoviusiam JAV Kongreso narę Gabrielle Giffords (Gabriel Gifords) per žudynes Tusono mieste Arizonoje, nusinešusias šešių kitų žmonių gyvybes, skyrė septynių laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę.

9 d. Didžioji Britanija: 105-uoju Kenterberio arkivyskupu ir naujuoju anglikonų vadovu tapo 56 metų Daramo vyskupas, buvęs naftos kompanijos vadovas Justinas Welby (Džastinas Velbis).

JAV: Centrinės žvalgybos valdybos direktorius Davidas Petraeusas (Deividas Petreusas) atsistatydino iš savo posto, nurodydamas, kad „itin neprotingai“ pasielgė, kai užmezgė nesantuokinį romaną Paula Broadwell (Pola Broudvel) .

Rusija: prezidentas Vladimiras Putinas atleido ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo vadą Nikolajų Makarovą ir į jo vietą paskyrė generolą Valerijų Gerasimovą, dalyvavusiu antrajame Čečėnijos kare.

10 d. Turkija: pietrytiniame Siirto mieste sudužus kariniam sraigtasparniui, žuvo 17 juo skridusių karių.

11 d. Slovėnija: per pirmąjį prezidento rinkimų ratą į antrą turą pateko du kandidatai - ekspremjeras Borutas Pahoras ir dabartinis šalies vadovas Danilo Turkas (Danilas Tiurkas).

Vokietija: per 19-ąją metinę MTV Europos muzikos apdovanojimų įteikimo ceremoniją dominavo popmuzikos superžvaigždės Justinas Bieberis (Džastinas Biberis) ir Taylor Swift (Teilor Svift), tačiau visų trokštamą geriausio vaizdo klipo apdovanojimą laimėjo interneto fenomenas iš Pietų Korėjos Psy, kurio singlas „Gangnam Style“ per „YouTube“ buvo pažiūrėtas daugiau kaip 700 mln. kartų.

13 d. Pracūzija-Sirija: Paryžius pripažino Sirijos revoliucinių ir opozicinių jėgų nacionalinę koaliciją vienintele teisėta sirų valdžia.

Didžioji Britanija: įtariamas teroristas Abu Qatada (Abu Katada) už užstatą buvo paleistas iš Britanijos griežto režimo kalėjimo, nes teismas patenkino šio asmens, vadinamo Osamos bin Ladeno dešiniąja ranka Europoje, apeliaciją dėl deportavimo į Jordaniją.

Australija: dešimtys tūkstančių smalsuolių Šiaurės Australijos atogrąžose stebėjo retą šiame regione gamtos reiškinį - visišką Saulės užtemimą.

14 d. Izraelis-Gazos Ruožas: per Izraelio aviacijos smūgį buvo nukautas automobiliu važiavęs islamistų judėjimo „Hamas“ karinių operacijų vadas Ahmedas Jaabari (Ahmedas Džaabaris). Šia ataka Gazos Ruože prasidėjo operacija „Gynybos kolona“, kuri truko iki lapkričio 21 dienos. Per operaciją buvo atakuota daugiau kaip 1 500 palestiniečių objektų ir žuvo tarp 158 ir 177 palestiniečių, iš jų - tarp 55 ir 120 kovotojų. Palestiniečių kovotojai į Izraelį paleido per 1 456 raketų. Izraelio pusė neteko 6 žmonių, tarp jų keturių civilių asmenų, dar per 200 izraeliečių buvo sužeista.

15 d. Kinija: komunistų partijos Centro komiteto plenumas naujuoju generaliniu sekretoriumi ir Centrinės karinės komisijos pirmininku išrinko 59 metų Xi Jinpingą (Si Dzinpingą), atverdami jam kelią tapti daugiausiai gyventojų turinčios pasaulio valstybės ir antros pagal dydį ekonomikos lyderiu.

16 d. Kroatija: Jungtinių Tautų (JT) karo nusikaltimų tribunolas buvusiai Jugoslavijai išteisino buvusius generolus Antę Gotoviną ir Mladeną Markačą dėl kaltinimų, įskaitant pateiktus ir dėl karo nusikaltimų, įvykdytų per kruviną Jugoslavijos byrėjimą, ir nurodė juos paleisti.

JAV: Atstovų Rūmai priėmė vadinamąjį Magnitskio įstatymą ir kartu atšaukė prekybai su Rusija iki šiol taikytą Jacksono-Vaniko (Džeksono Vaniko) pataisą. Ši 1974 metais JAV prekybos įstatyme įrašyta pataisa draudė taikyti palankų prekybos režimą šalims, kuriose pažeidžiamos žmogaus teisės.

17 d. Egiptas: netoli Asjuto traukiniui įsirėžus į autobusą, žuvo jo vairuotojas ir autobusu važiavę 47 darželio auklėtiniai. Dėl šios tragedijos atsistatydino transporto ministras Rashadas al-Metini (Rašadas Metinis).

18 d. Egiptas: popiežius Tawadrosas II (Teodoras II) per ceremoniją Kairo Šv.Morkaus katedroje, kurioje dalyvavo šalies premjeras Hishamas Qandilas (Hišamas Kandilas), buvo intronizuotas naujuoju Egipto krikščionių koptų mažumos lyderiu.

Prancūzija: pagrindinės opozicinės partijos - konservatyvios Sąjungos už liaudies judėjimą (UMP) pastangos išsirinkti eksprezidento Nicolas Sarkozy (Nikola Sarkozi) įpėdinį baigėsi nesmagia dešiniesiems nesėkme - partijos generalinis sekretorius Jeanas-Francois Cope (Žanas Fransua Kopė) buvusį premjerą Francois Filloną (Fransua Fijoną) per pirminius rinkimus įveikė 98 balsais, bet F.Fillonas sukėlė partijoje sąmyšį užginčydamas rinkimus dėl kaltinimų sukčiavus.

Gazos Ruožas: Izraelio raketai pataikius į trijų aukštų namą Gazos Nasiro rajone, žuvo dešimt žmonių, tarp jų septyni al Dalou (Dalu) šeimos nariai - vyras, dvi moterys ir keturi vaikai. Per šį vieną kruviniausių izraeliečių smūgį iš oro dar mažiausiai 20 žmonių buvo sužeisti.

19 d. Mianmaras: Barackas Obama (Barakas Obama) per pirmąją pareigas einančio JAV prezidento viešnagę Mianmare paragino šią Pietryčių Azijos šalį spartinti „nepaprastas“ reformas ir aplankė Aung San Suu Kyi (Aung San Su Či) jos namuose, kur demokratijos šauklė ilgą laiką buvo laikoma uždaryta.

Rusija: būdamas 79 metų mirė rašytojas Borisas Strugackis, kartu su velioniu broliu Arkadijumi išgarsėjęs dėl Sovietų Sąjungos laikais sukurtų mokslinės fantastikos romanų, kuriuose kritikuojamas tuometis režimas.

20 d. Kroatija: įtakingą ekspremjerą Ivo Sanaderą (Ivą Sanaderą) pripažino kaltu dėl korupcijos

ir skyrė jam dešimt metų laisvės atėmimo.

Didžioji Britanija: Anglikonų Bažnyčios Generalinis Sinodas nedidele balsų persvara atmetė siūlymą leisti moteris šventinti į vyskupus. Kenterberio arkivyskupas Rowanas Williamsas (Rovanas Viljamsas) pareiškė, kad šis rezultatas sukėlė jam „didelį asmeninį liūdesį“.

Kongo Demokratinė Respublika: sukilėlių grupuotė M23 pranešė kontroliuojantys svarbų Gomos miestą ir jo oro uostą.

21 d. Izraelis: Tel Avivo centre autobuse sprogus bombai buvo sužeista 28 žmonės. Atsakomybę už šį išpuolį prisiėmė islamistinis judėjimas „Hamas“.

22 d. Izraelis-Gazos Ruožas: po savaitę trukusio smurto tarp Izraelio ir palestiniečių kovotojų Gazos Ruože ir aplink jį įsigaliojo paliaubos, dėl kurių padėjo susitarti Egipto užsienio reikalų ministras ir JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton (Hilari Klinton).

Didžioji Britanija: nacionalinio transliuotojo BBC vadovu paskirtas Karališkosios operos direktorius Tony Hallas (Tonis Holas) - jis pakeis George'ą Entwistle'ą (Džordžą Entvistlą), atsistatydinusį dėl neteisingo pranešimo apie vaikų išnaudojimą.

23 d. JAV: būdamas 81 metų mirė televizijos serialo „Dallas“ žvaigždė Larry Hagmanas (Laris Hagmanas).

24 d. Vatikanas: popiežius Benediktas XVI per ceremoniją Šv. Petro bazilikoje oficialiai paskyrė šešis dvasininkus iš Kolumbijos, Indijos, Libano, Nigerijos, Filipinų ir JAV naujais Kardinolų kolegijos, kurioje tradiciškai dominuoja europiečiai, nariais.

25 d. Ispanija: Katalonijos partijos, pasisakančios už referendumą dėl nepriklausomybės nuo Ispanijos, sulaukė tvirto rinkėjų palaikymo, tačiau jie nubaudė šio turtingo regiono lyderį Arturą Masą, kurio centro kairės Konvergencijos ir sąjungos aljanso (CiU) mandatų skaičius vietos parlamente sumažės nuo 62 iki 50.

26 d. JAV: būdamas 93 metų mirė plastikos chirurgas ir Nobelio premijos laureatas Josephas Murray (Džozefas Marėjus), kuris 1954 metais pirmas atliko sėkmingą inkstų persodinimo operaciją.

27 d. Palestiniečių teritorijos: dalyvaujant ekspertams iš Prancūzijos, Šveicarijos ir Rusijos buvo ekshumuoti velionio palestiniečių lyderio Yassero Arafato (Jasiro Arafato) palaikai, ir atrinkus mėginius, kurie bus ištirti, ieškant potencialaus nunuodijimo radioaktyviu poloniu pėdsakų, iškart perlaidoti.

28 d. Švedija: būdamas 89-erių mirė rašytojas Knutas Ahnlundas (Knutas Anlundas), Nobelio literatūros premiją skiriančios Švedijos Akademijos narys.

29 d. Jungtinės Tautos: Generalinė Asamblėja triuškinama dauguma balsavo už Palestinos savivaldos pripažinimą narystės neturinčia valstybe stebėtoja, užtikrindama pergalę palestiniečių prezidentui Mahmudui Abbasui (Mahmudui Abasui), nors šiam žingsniui įnirtingai priešinosi JAV ir Izraelis. Už tai, kad palestiniečių valstybei būtų išduotas „gimimo liudijimas“ balsavo 139 šalys, o 41 valstybė, tarp jų Lietuva, susilaikė. Prieš balsavo pats Izraelis, Kanada, JAV, taip pat penkios mažosios šalys - Maršalo Salos, Mikronezija, Nauru, Palau ir Panama - ir tik viena Europos Sąjungos šalis - Čekija.

Kosovas: Jungtinių Tautų (JT) karo nusikaltimų Jugoslavijoje teismas po pakartotinio proceso išteisino ekspremjerą Ramushą Haradinajų (Ramušą Haradinajų) ir du jo padėjėjus dėl kaltinimų žmogžudystėmis ir kankinimais per 10-ojo dešimtmečio karą už nepriklausomybę nuo Belgrado.

Rusija: teismas pripažino merginų pankroko grupės „Pussy Riot“ vaizdo įrašus ekstremistiniais ir nurodė apriboti prieigą prie jų.

30 d. Egiptas: konstitucinė asamblėja priėmė konstitucijos projektą, kuri po referendumo turėtų pakeisti pagrindinį šalies įstatymą, anuliuotą pernai nuvertus prezidentą Hosni Mubaraką (Hosnį Mubaraką).

Indija: būdamas 92 metų mirė buvęs Indijos premjeras Inderas Kumaras Gujralas (Inderas Kumaras Gudžralas), kuris dirbdamas vyriausybės vadovo poste transformavo šaltus Indijos santykius su Pakistanu.

Kongo Respublika: ant namų netoli Brazavilio oro uosto nukritus krovininiam lėktuvui Il-76, žuvo 32 žmonės.


Šiame straipsnyje: pasaulisįvykiai2012

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių