Sprogimai Maskvoje: žmonės klykė lyg pragare (papildyta)

Dviejose Rusijos sostinės metro stotyse nugriaudėjus sprogimams, žuvo mažiausiai 37 žmonės.

Sprogimas po KGB rūmais

Pirmas sprogimas nugriaudėjo pirmadienį aštuntą valandą ryto metro traukinyje, sustojusiame Lubiankos stotyje Maskvos centre. Per šį incidentą 24 žmonės žuvo, mažiausiai 39 buvo sužeisti.

„Kilau eskalatoriumi, kai išgirdau garsų trenksmą, sprogimą. Iš viršaus pasklido dulkių kamuoliai, žmonės griuvinėdami puolė bėgti žemyn, - pasakojo Maskvos metro keleivis Aleksejus. - Kai išėjau į Lubiankos aikštę, ten jau buvo gelbėtojai, gaisrininkai, milicininkai ir greitosios pagalbos automobiliai.“

Virš Lubiankos metropoliteno stoties įsikūrusi Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FST) - tiesioginės sovietinio KGB įpėdinės - būstinė.

Minia sutrypė moterį

Po pusvalandžio dar vienas sprogimas nugriaudėjo metropoliteno Kultūros parko stotyje. Čia 12 žmonių žuvo, dešimtys sužeisti.

„Aš buvau traukinio viduryje, kai pirmame ar antrame vagone įvyko sprogimas. Pajutau, kaip vibracija perėjo per visą mano kūną, - pasakojo vienas incidento liudininkas. - Žmonės klykė, tarsi pragare. Buvo daug dūmų, maždaug per dvi minutes jie apgaubė viską aplinkui.“

Po sprogimo žmonės puolė bėgti prie išėjimų. Liudininkai pasakojo matę, per spūstį buvo mirtinai sutrypta moteris.

Iš viso Maskvos ligoninėse atsidūrė 73 nukentėjusieji, aštuoni yra kritinės būklės. Sunkiai sužeistus žmones į ligonines gabeno sraigtasparniai.

Per išpuolius nukentėjo keli užsieniečiai - Filipinų ir Malaizijos piliečiai.

Ieško dviejų moterų

FST pranešė, kad sprogimus įvykdė dvi teroristės savižudės. Incidentų vietose jau rasti jų palaikai. Pareigūnai tikisi atpažinti moteris, nes jų veidai smarkiai nenukentėjo.

Ekspertizė parodė, kad sprogę savadarbiai užtaisai buvo pagaminti iš heksogeno ir smulkių dalelių, turėjusių pridaryti kuo daugiau žalos: armatūros skeveldrų ir varžtų. Lubiankos stotyje sprogusio užtaiso galingumas siekė 4 kg trotilo ekvivalento, o Kulturos parko stotyje - 2 kg trotilo ekvivalento.

Teisėsaugos pareigūnai išanalizavo metro stočių vaizdo kamerų įrašus ir nustatė dvi įtariamas savižudžių bendrininkes. Jos lydėjo teroristes Sokolnikų linijos galinėje "Pietvakarių" stotelėje. Paskelbta šių slaviškos išvaizdos moterų paieška, jų fotorobotu darytos nuotraukos netrukus bus išdalintos milicijos pareigūnams.

Taksistai pakėlė tarifus

Po teroro išpuolių eismas Maskvos metro buvo apribotas, dėl to mieste padaugėjo kamščių, autobusai buvo perpildyti. Nepadėjo net skubiai įvesti papildomi nemokami maršrutai. Neturėdami kito pasirinkimo, į darbą skubėję žmonės sėdo į taksi, kurie akimirksniu pakėlė tarifus net iki dešimties kartų.

Ciniškas taksistų elgesys papiktino Maskvos ir Visos Rusijos patriarchą Kirilą. "Bandymai pasipelnyti iš kitų nelaimės atneš nelaimę jums patiems", - mokė jis.

Sustiprintas saugumas

Dėl sprogimų Maskvos metropoliteno Lubiankos ir Kultūros parko stotyse prokuratūra  iškėlė baudžiamąją bylą pagal Rusijos baudžiamojo kodekso 205 straipsnį - terorizmas. Šiame straipsnyje numatoma didžiausia bausmė - laisvės atėmimas iki 20 metų arba kalėjimas iki gyvos galvos.

Atsakomybės už išpuolius Maskvos metro kol kas niekas neprisiėmė. Antradienis Rusijoje paskelbtas gedulo diena.

Maskvos milicija kruopščiai tikrina automobilius, įvažiuojančius ir išvažiuojančius iš miesto. Sostinėje ir kituose šalies miestuose teisėsauga dirba sustiprintu režimu, padidintas saugumas viešajame transporte. Gyventojai raginami išlaikyti budrumą ir pranešti apie įtartinus asmenis bei daiktus.

Kerštas už S.Buriatskį?

FST vadovas Aleksandras Bortnikovas atsiskaitydamas prezidentui Dmitrijui Medvedevui sakė, kad išpuolį surengė su Šiaurės Kaukazu susijusi grupuotė. Šalies vadovas skubiai surengto pasitarimo pabaigoje užtikrino, kad Rusija tęs griežtą kovą prieš terorizmą. Sibire viešintis premjeras Vladimiras Putinas savo ruožtu pažadėjo: "Teroristai bus sunaikinti."

Per pastarąjį dešimtmetį Rusijos sostinėje buvo įvykdyta virtinė kruvinų sprogdinimų, už kuriuos atsakomybę prisiėmė kovotojai iš neramių Šiaurės Kaukazo respublikų. Tačiau pastaraisiais metais kovotojų išpuolių sumažėjo.

Praėjusių metų lapkritį dėl sprogimo avariją patyrė iš Maskvos į Sankt Peterburgą važiavęs greitasis traukinys „Nevskij Ekspres“. Tuomet žuvo 28 žmonės.

Rusijos teisėsauga dėl išpuolio apkaltino Ingušijos kovotojų grupuotę, kuriai vadovavo Aleksandras Tichomirovas, dar žinomas kaip Saidas Buriatskis. Prieš mėnesį jis buvo nukautas per specialią operaciją netoli Ingušijos sostinės.

S.Buriatskis buvo vienas svarbiausių Šiaurės Kaukazo kovotojų ideologinių lyderių, todėl Rusijos tyrėjai iškėlė versiją, kad pirmadienio išpuoliai Maskvoje yra kerštas už jo žūtį.

Sprogimai Maskvos metro

1996 m. birželio 11 d. įvykdytas teroro aktas Maskvos metropoliteno Serpuchovo linijoje tarp stočių „Tulskaja“ ir „Nagatinskaja“. Traukinio vagone sprogus bombai žuvo keturi žmonės.

1998 m. sausio 1 d. sprogimas nugriaudėjo Maskvos metro stotyje „Tretjakovskaja“. Moters rankinėje paslėpto sprogstamojo įtaiso galingumas prilygo 150 g trotilo. Trys metro darbuotojai buvo paguldyti į ligoninę dėl įvairių sužeidimų.

2001 m. vasario 5 d. Maskvos metro stotyje „Beloruskaja“ suveikė savadarbis sprogstamasis įtaisas, kurio galingumas siekė maždaug 200 gramų trotilo. 20 žmonių patyrė sužalojimų.

2004 m. vasario 6 d. Zamoskvorecko linijoje tarp stočių „Avtozavodskaja“ ir „Paveleckaja“ važiavusiame traukinyje įvyko sprogimas. Tunelyje kilo labai didelis gaisras. Sprogstamojo įtaiso galingumas siekė nuo 4 iki 5 kg trotilo ekvivalento. Per teroro aktą žuvo 41 žmogus, maždaug 250 buvo sužeisti.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių