S.Palin politinės kampanijos veiklos rezultatai: pergalės, pralaimėjimai, klaidos

Buvusi Aliaskos valstijos gubernatorė Sarah Palin veikiausiai turėtų būti patenkinta savo veiklos rezultatais - daugiau nei trys dešimtys jos remtų respublikonų prasimušė į Kongresą, kur galės kišti pagalius į ratus prezidentui Barackui Obamai ir galbūt palengvins savo geradarei kopimą į aukščiausią valdžios postą.

S.Palin įgijo svarbių sąjungininkų tose valstijose, kur anksčiausiai iškeliami kandidatai į prezidentus, tokiose kaip Ajova, Naujasis Hampšyras ir Pietų Karolina. Jų parama bus reikalinga, jei buvusi gubernatorė po dvejų metų nusitaikys į Baltuosius rūmus.

S.Palin, kuri 2008 metais buvo Respublikonų partijos kandidatė į viceprezidentus, per šiuos kadencijos vidurio rinkimus rėmė daug pergales iškovojusių kandidatų iš įvairių valstijų, pradedant Vašingtonu ir baigiant Florida.

Tačiau visą savo politinį svorį ji pasitelkė remdama bendraminčius konservatorius tose valstijoje, kurios bus itin svarbios per prezidento rinkimų kampaniją.

"Ji turi daug pasekėjų Ajovoje. Ji pakurstė didelį entuziazmą ir padėjo partijai", - sakė Terry Branstadas, S.Palin remtas buvęs Ajovos gubernatorius, kuris antradienį susigrąžino savo postą.

"Gubernatorė Palin turi sekėjų, todėl jos parama gali daug pakeisti", - pridūrė jis.

Buvusi gubernatorė, šiuo metu dirbanti televizijos kanale "Fox News", kol kas nepaskelbė, ar kandidatuos į prezidentus. Tačiau parėmusi kandidatus ji įgijo tam tikros įtakos, kurią galės daryti per naujai išrinktus pareigūnus Kongrese ir valstijų įstatymų leidybos institucijose.

Pavyzdžiui, S.Palin rėmė T.Branstadą jam varžantis pirminiuose rinkimuose Ajovoje, taip pat buvusią Naujojo Hampšyro generalinę prokurorę Kelly Ayotte per pirminius rinkimus dėl galimybės kandidatuoti į laisvą vietą Senate, kurią ji laimėjo antradienį.

S.Palin uoliai gynė dabar jau išrinktą Pietų Karolinos gubernatorę Nikki Haley, kuriai per pirminius rinkimus teko neigti gandus apie savo nesantuokinius ryšius. Ši parama padėjo N.Haley iškovoti teisę kandidatuoti į gubernatoriaus postą.

Antradienį N.Haley tapo pirmąja moterimi, išrinkta Pietų Karolinos gubernatore, ir antruoju indų kilmės asmeniu, kuriam Jungtinėse Valstijose patikėtas gubernatoriaus postas.

Kita vertus, S.Palin palaikymas padėjo į rinkimus prasimušti kai kuriems Arbatėlės judėjimo remiamiems kandidatams. Jei per pirminius rinkimus juos būtų įveikę respublikonai, partija būtų turėjusi daugiau galimybių užsitikrinti daugumą Senate.

Arbatėlininkės Sharron Angle iš Nevados ir Christine O'Donnell iš Delavero patyrė pralaimėjimus valstijose, kur tradiciniai respublikonų kandidatai veikiausiai būtų be didesnio vargo iškovoję pergales.

Aliaskoje S.Palin taip pat gresia rimta nesėkmė. Čia buvusios gubernatorės remtas kandidatas Joe Milleris daug kam netikėtai per Respublikonų partijos pirminius rinkimus įveikė senatorę Lisą Murkowski.

Nors senatorė nebuvo įtraukta į balsalapį, rinkėjai paklausė L.Murkowski raginimo pasinaudoti teise patiems įrašyti jos pavardę į biuletenį, ir per rinkimus ji išsiveržė į priekį. Tačiau kol kas neaišku, ar balsalapių su ranka įrašyta L.Murkowski pavarde pakaks, kad ji išsaugotų savo postą.

Vis dėlto bendrą antradienio rinkimų rezultatą galima vertinti kaip S.Palin sėkmę. Negalutiniais duomenimis, jos remti kandidatai laimėjo 37 iš 52 mūšių dėl vietų Atstovų Rūmuose. Pergales iškovojo septyni jos remti kandidatai į gubernatorių postus, taip pat šeši iš dešimties kandidatų į senatorius.

"Jaučiuosi išties gerai galėdama turėti tribūną, savotišką ruporą skleisti žinią, kad sveikai mąstantys konservatoriai turi sprendimų, kurie sugrąžins šią šalį į teisingas vėžes", - sakė S.Palin televizijai "Fox News".

"Buvo įdomu turėti tokią tribūną skleisti tą žinią ir remti žmones, kurie puoselėja šiuos sveikai mąstančiųjų idealus ir idėjas. Tai suteikė laisvės pojūtį. Ir, manau, mums pavyko", - sakė ji.

Tačiau ne kartą kampanijos metu kandidatai buvo patekę į nemalonią padėtį dėl S.Palin pomėgio vietoje oficialių pareiškimų skelbti žinutes socialiniuose tinkluose "Twitter" ar "Facebook", kurios neretai juos užklupdavo visiškai nepasiruošusius.

Pavyzdžiui, viena miglota S.Palin žinutė tinkle "Twitter" privertė sunerimti Ch.O'Donnell, ar Arbatėlės judėjimo charizmatiška įkvėpėja ją remia. Jau kitą dieną ji išsamiai paaiškino, jog remia Ch.O'Donnell pirminiuose rinkimuose Delavere, kuriuose Respublikonų partijos isteblišmentas patyrė gėdingą pralaimėjimą.

Devynias kadencijas Atstovų Rūmuose dirbęs nuosaikių pažiūrų respublikonas Mike'as Castle'as buvo respublikonų isteblišmento kandidatas Delavere, kai buvo varžomasi dėl teisės pretenduoti į vietą Senate, anksčiau priklausiusią viceprezidentui Joe Bidenui.

Tačiau Arbatėlės judėjimo numylėtinė Ch.O'Donnell per pirminius rinkimus netikėtai įveikė favoritu laikytą įtakingą partijos veteraną, o antradienį ją įtikinamai aplenkė demokratas Chrisas Coonsas.

Panašiai S.Palin padėjo kitai Arbatėlės judėjimo numylėtinei Sh. Angle iškovoti teisę būti respublikonų kandidate į Nevadai skirtą vietą Senate. Per pirminius rinkimus ji aplenkė Respublikonų partijos skyriaus Nevadoje pirmininkę Sue Lowden.

Respublikonai, dar visai neseniai galvoję, jog jiems Nevadoje pavyks paveržti vietą iš Senato demokratų daugumos lyderio Harry Reido ir perimti aukštųjų Kongreso rūmų kontrolę, buvo priversti turėti reikalų su kandidate, kuri įspėjo, kad rinkėjai pasinaudos "Antrosios (konstitucijos) pataisos (numatomomis) priemonėmis" - tai yra, imsis ginklų, jeigu vyriausybė nevykdys jų reikalavimų.

Vis dėlto svarbu ne tai. Svarbiausia, kad S.Palin sugebėjo sutelkti Arbatėlės judėjimo aktyvistus Nevadoje, dar vienoje valstijoje, kur gana anksti iškeliami kandidatai į prezidentus.


Šiame straipsnyje: Sarah Palin

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių