Sirijos prezidentas neranda partnerių dialogui (atnaujinta 18:22 val.)

Sirijos prezidentas Basharas al Assadas (Bašaras Asadas) sekmadienį sakydamas pirmą per septynis mėnesius viešą kalbą, paragino pradėti nacionalinį dialogą metus ir devynis mėnesius trunkančiam konfliktui užbaigti, tačiau pabrėžė, kad nesikalbės su tais jo režimo oponentais, kurie paėmė į rankas ginklus.

Vakarų remiamą opoziciją pavadinęs užsienio galių „vergais“ ir pripažinęs, kad Sirija išgyvena „tikrą karą“, prezidentas paragino oponentus Sirijoje prisidėti prie jo režimo nutraukiant kruviną konfliktą.

Jis paskelbė pereigos planą, tačiau tvirtino, kad bet koks sprendimas turi būti priimtas tik sirų ir ratifikuotas referendumu, įskaitant „nacionalinę chartiją“, dėl kurios būtų susitarta per nacionalinio dialogo konferenciją.

Pasak B.al Assado, vyriausybė netrukus pateiks detales dėl jo plano, pagal kurį užsienio valstybės raginamos liautis finansavus ginkluotą opoziciją, o armija paskui nutrauktų karines operacijas. Plane taip pat numatomas mechanizmas abiem stovykloms stebėti.

„Regiono ir tarptautinės (bendrijos) šalys privalo liautis finansavusios tuos ginkluotus vyrus, kad iš namų išvaryti žmonės galėtų grįžti, ... kai tik mūsų karinės operacijos liausis“, - sakė jis.

Po to vyriausybė suintensyvintų kontaktus, kad būtų sušaukta nacionalinio dialogo konferencija su režimo oponentais iš šalies „vidaus ir išorės“, kurie neklauso įsakymų iš užsienio.

„Dalyvausime dialoge su (savo sprendimų) šeimininkais, o ne (užsienio galių) vergais“, - sakė B.al Assadas ir šie jo žodžiai nacionalinėje operoje Damaske buvo palydėti audringais plojimais.

Pagal iniciatyvą, konferencija turėtų parengti „nacionalinę chartiją“, kurioje būtų kalbama apie politinę ir ekonominę Sirijos ateitį.

„Ši chartija bus pateikta referendumui“, - sakė B.al Assadas ir nurodė, kad po naujų parlamento rinkimų bus suformuota nauja vyriausybė.

Tačiau jis pabrėžė, kad visam tam „privalo būti susitarimas nacionalinio dialogo konferencijoje“.

„Vien todėl, kad neradome partnerio, dar nereiškia, kad nesame suinteresuoti politiniu sprendimu, ... (tai reiškia), kad neradome partnerio“, - sakė prezidentas.

Pasak jo, konfliktas vyksta ne tarp vyriausybės ir opozicijos, o tarp „šalies ir jos priešų“.

„Viena yra tikra: kad tie, su kuriais šiandien susiduriame, ... neša “al Qaeda„ ideologiją“, - sakė B.al Assadas, kuris pakartojo ankstesnius teiginius, kad už sukilimo jo šalyje stovi „užsienio teroristai“.

„Yra tokių, kurie siekia suskaldyti Siriją ir ją susilpninti. Tačiau Sirija yra stipresnė, ... liks suvereni ... ir tai liūdina Vakarus“, - sakė B.al Assadas.

Praėjusį kartą B.al Assadas viešai kalbėjo birželio 3 dieną, kai Damaske kreipėsi į parlamentą. Lapkričio mėnesį jis davė interviu Rusijos televizijai, kuriame atmetė pasiūlymus išvykti į užsienį ir pareiškė, kad „gyvens ir mirs“ Sirijoje.

Nuo to laiko jis nekomentavo konflikto, kuris drasko jo šalį ir nuo sukilimo prieš režimą pradžios 2011 metų kovą, Jungtinių Tautų (JT) duomenimis, jau pareikalavo mažiausiai 60 tūkst. žmonių gyvybių.

Tačiau sekmadienio kalba jis pademonstravo kovingumą ir kreipėsi į visus sirus ragindamas susiburti ir drauge ginti šalį.

„Kiekvienas privalo ją ginti ... Ataka prieš visą šalį ... Kiekvienas pilietis, kuris supranta ... ir atsisako prisidėti prie sprendimų, stumia šalį atgal“, - sakė B.al Assadas.

Prezidentas, kurį dažnai pertraukdavo skanduotės „Su savo siela, savo krauju aukojame save tau, o, Basharai“, visos kalbos metu akcentavo, kad tik Sirijos liaudis turi spręsti dėl savo ateities, ir kaltino užsienio galias kišantis į Sirijos konfliktą.

„Bet kokia iniciatyva, dėl kurios sutariame, yra grindžiama suverenitetu ... ir nacionaliniu referendumu“, - sakė jis ir tokį balsavimą pavadino „tam tikra garantija“ šalies interesams apsaugoti.

B.al Assadas taip pat teigė, kad jo šalis yra atvira „patarimams“ iš užsienio, bet „neklauso įsakymų“.

„Užsienio iniciatyvos gali padėti mums dviem lygiais: politiniu lygiu ir kovoti su terorizmu ... sustabdant ginklų ir ginkluotų vyrų patekimą į Siriją“, - sakė jis.

„Esu iš liaudies ir būsiu vienas iš liaudies. Postai gaunami ir prarandami, bet valstybė lieka“, - baigdamas savo kalbą pasakė prezidentas auditorijai, kuri pratrūko audringais plojimais.


Šiame straipsnyje: Basharas al Assadas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių