Rusijoje minimos streikininkų žudynių Sovietų Sąjungoje metinės

Rusijoje šeštadienį buvo kukliai minimos Sovietų Sąjungoje vykusių retų protestų, vadovaujamų streiką paskelbusių gamyklos darbininkų, žiauraus numalšinimo 50-osios metinės, pažymint vienas iš didžiausių žudynių šioje šalyje po Antrojo pasaulinio karo.

26 žmonės žuvo 1962 metų birželio 2 dieną, kai sovietų kariai sušaudė masinę demonstraciją pietiniame Novočerkasko mieste, kurios dalyviai protestavo dėl darbo sąlygų ir kylančių kainų.

Šiuolaikinei Rusijai vis dar vengiant objektyviai įvertinti Sovietų Sąjungos praeities traumas, šių įvykių 50-ųjų metinių minėjimas buvo kuklus ir nesulaukė Kremliaus palaikymo.

Novočerkaske vyko atminimo ceremonijos, o Maskvoje liberalios partijos „Jabloko“ lyderiai padėjo vainiką prie Solovkų akmens - sovietinių represijų memorialo priešais buvusią KGB būstinę Lubiankoje.

Valstybinė televizija taip pat transliavo neišsiskiriančius reportažus, kuriuose buvo lakoniškai pasakojama apie įvykius, dabar žinomus Rusijoje kaip Novočerkasko tragedija.

„Išgirdau poškėjimą. Aštrų pokštelėjimą. Pažiūrėjau žemyn ir pamačiau kraują, kraujo klaną“, - pensininkė Nadežda Dmitrijeva, kuri buvo užklupta šių įvykių, kai ėjo per miesto centrą, pasakojo valstybinei televizijai.

Šis streikas prasidėjo 1962 metų birželio 1-ąją elektrinių lokomotyvų gamykloje Novočerkaske, kurios darbuotojai sukilo prieš naują nurodymą padidinti gamybą tuo metu, kai jų atlyginimai mažėjo, o kainos didėjo.

Birželio 2-ąją darbininkai, prie kurių prisidėjo kitų įmonių darbuotojai, taip pat moterys ir vaikai, nužygiavo į vietos Komunistų partijos būstinę ir užėmė centrinę Novočerkasko aikštę.

Kaip rodo dokumentai, paviešinti tik po Sovietų Sąjungos subyrėjimo, tuometis šalies vadovas Nikita Chruščiovas davė aiškų įsakymą: „Jokio pasigailėjimo priešui“.

Kariai pradėjo šaudyti į minią ir nukovė 26 žmones, tarp kurių buvo vaikų. Per tolesnį griežtą susidorojimą  buvo suimti daugiau nei 100 žmonių, septyni nuteisti myriop ir sušaudyti, o kitiems buvo išsiųsti 10-15 metų į lagerius.

Bet kokia informacija, susijusi su žudynėmis Novočerkaske, buvo rūpestingai slepiama Sovietų Sąjungoje beveik visą komunistų valdymo laikotarpį, o sovietinė žiniasklaida apie šią tragediją pirmąkart užsiminė tik 1989 metais.

Pasmerktieji myriop galiausiai buvo visiškai reabilituoti 1996 metais.


Šiame straipsnyje: Rusijametinėsminėjimas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Naglis Puteikis

Naglis Puteikis portretas
Ginklų naudojimo prieš mitingus šalininkas K.Jovaišas įkvėpimo semiasi iš Novočerkasko darbininkų sušaudymo 1962 m. 1962 metais minia patvorinių grubiai pažeidė įstatymus - išėjo į demonstraciją be Novočerkasko Vykdomojo komiteto leidimo ir tuo grubiai pažeidė tuometinius įstatymus. TSRS Komunistų partija nusprendė nedaryti dabartinės Lietuvos valdžios klaidų - neleisti formuotis įtampai ir kurtis nevykdomų įstatymų precedentams, todėl ryžtingai ėmėsi grynai teisinių ir teisminių priemonių: naudodami išimtinai galiojančius įstatymus visiškai teisėtai sušaudė nesankcionuotą demonstraciją: nušovė 26 žmones. Vėliau griežtai pagal įstatymus nuteisė ir sušaudė dar 7-is nelegalaus mitingo organizatorius, virš 100-o eitynių be leidimo narių teisėtai nuteisė 10-15 metų kalėjimo. Viskas buvo padaryta labai teisėtai pagal to meto teisę: 15min.lt/naujiena/aktualu/pasaulis/rusijoje-minimos-novocerkasko-zudyniu-sovietu-sajungoje-50-osios-metines-57-223476 Štai iš kur daktaras Karolis Jovaišas, Teisės instituto vyr. mokslo darbuotojas, sėmėsi praktikos ir išminties , reikalaudamas, kad Garliavos šturmo metu BŪTINA naudoti ginklą ir kad tiesė nieko bendro neturi su morale. Atkreipkite dėmesį - abi agitacijos naudoti ginklą išspausdintos likus 6 ir 3 dienoms iki šturmo - gal K.Jovaišas buvo nusamdytas VRM viešųjų ryšių skyriaus - nenustebčiau: "...bet koks aktyvus ar pasyvus pasipriešinimas policijos pareigūnams turi būti interpretuojamas taip, kad visa su tuo susijusi rizika ir atsakomybė tenka būtent tiems, kas trukdo vykdyti teismo sprendimą. Savo ruožu tai suteikia policijos pareigūnams teisę panaudoti jėgą, o prireikus ir ginklą. Antra, neturėtų kilti hamletiško klausimo kaip elgtis, jeigu mažametė mergaitė, kuri nėra atsakinga laisvės „vartotoja“, nesutiktų būti paimta iš globėjų. Teismas nesaisto savo sprendimo tokia išlyga. Taškas." - iš delfi.lt/news/ringas/lit/kjovaisas-garliavos-mazgas-isnarplioti-ar-perkirsti.d?id=58635073 "Reikia griežtai skirti moralę ir teisę...Visuomenėje įstatymų ir teismų sprendimų vykdymas užtikrinamas jėga. Kas tai primena, tik konstatuoja faktą, bet nėra prievartos ir nusikaltimų kurstytojas. Priešingai, įstatymas visuomet numato kokiais pagrindais remiantis ir kokių taisyklių laikantis nėra draudžiama naudoti jėgą, o prireikus ir ginklą". - iš delfi.lt/news/ringas/lit/kjovaisas-garliavos-teisingumas-kelrode-zvaigzde.d?id=58701845
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių