Per rinkimus JAV - referendumas dėl gėjų ir marihuanos

JAV piliečiai per antradienį vyksiančius prezidento rinkimus taip pat spręs daug kitų svarbių klausimų - pradedant marihuanos ir gėjų santuokų įteisinimu, baigiant pasenusių skyrių dėl rasinės segregacijos pašalinimo iš Alabamos konstitucijos.

Rinkėjai 27 valstijose, lapkričio 6 dieną atvykę pareikšti valią renkant šalies vadovą, taip pat galės dalyvauti 172 valstijos lygio referendumuose ir daugybėje vietinių iniciatyvų.

Daugelis šių referendumų rengiami prezidento rinkimų dieną, tikintis užtikrinti didesnį rinkėjų aktyvumą, taip pat siekiant pritraukti piliečius, kurie šiaip nebūtų motyvuoti pareikšti savo nuomonę dėl kai kurių kasdieniškų politinių klausimų.

Šie papildomi balsavimai gali padaryti didelę įtaką įtemptose varžybose dėl Baltųjų rūmų.

„Referendumo įtraukimas į balsavimą keliais procentais padidina aktyvumą, nes tada dalyvauja daugiau žmonių, kuriems rūpi tie klausimai - jie paskatinami atvykti ir balsuoti“, - aiškino Nacionalinės valstijų įstatymų leidybos konferencijos referendumų analitikė Jennie Drage Bowser.

„Tik neaišku, ar konservatyvi priemonė gali pritraukti daugiau konservatyvių pažiūrų rinkėjų, o liberali priemonė - daugiau liberalių rinkėjų. Tačiau tai netrukdo žmonėms mėginti“, - pridūrė ji.

Svarbioje svyruojančioje Floridos valstijoje, kuri 2000 metais atnešė pergalę prezidentui George'ui W.Bushui kovoje prieš demokratą Alą Gore'ą vos kelių tūkstančių balsų skirtumu, rinkimų dieną vyks keli papildomi balsavimai, turintys mobilizuoti konservatyvių pažiūrų rinkėjus.

Floridoje bus balsuojama dėl pastangų uždrausti naudoti viešąsias lėšas abortams ar bet kokioms sveikatos apsaugos programoms, finansuojančioms abortus.

Taip pat vyks balsavimas dėl „religijos laisvės“ pataisos, kuri panaikintų draudimą naudoti valstybės surenkamų mokesčių lėšas teikiant paramą religinėms organizacijoms, ir referendumas, galintis tapti skaudžiu smūgiu prezidento Baracko Obamos inicijuotai istorinei JAV sveikatos apsaugos reformai.

Keturios kitos valstijos, įskaitant svyruojantį Misūrį, irgi suteiks galimybę rinkėjams pareikšti savo nuomonę dėl „Obamos sveikatos apsaugos“ reformos.

Tuo tarpu demokratai neapsisprendusioje Ohajo valstijoje tikisi, kad per rinkimus organizuojamas referendumas leis įkurti nepriklausomą komisiją, kuri peržiūrėtų balsavimo apygardų žemėlapį, siekiant atgauti kai kuriuos rajonus, prarastus pagal planą, kurį priėmė respublikonų vadovaujami įstatymų leidėjai.

Jaunesni rinkėjai, kurie padėjo iškovoti pergalę B.Obamai 2008 metais, gali būti mobilizuoti kitame svarbiame mūšio lauke - Kolorade, kur siūloma balsuoti dėl marihuanos įteisinimo. Apklausos rodo, kad toks teisės aktas turi daug galimybių būti priimtas.

Oregonas ir Vašingtono valstija taip pat pasiūlė legalizuoti kanapes, tuo tarpu Montanos ir Arkanzaso rinkėjai galės nuspręsti, ar leisti naudoti marihuaną gydymo tikslams.

Profsąjungų nariai, kurie paprastai palaiko demokratus, tikriausiai sukrus Mičigane, balsuodami už iniciatyvą paskelbti kolektyvines derybas su darbdaviais konstitucijoje įtvirtinta teise.

Tačiau didžiausių naujienų tikimasi sulaukti gėjų santuokų fronte, pažymėjo J.D.Bowser.

Gėjų santuokų problema jau seniai yra karštų debatų tema Jungtinėse Valstijose, tačiau šiemet rinkėjų bus pirmąkart paklausta, ar jie nori palaikyti - o ne uždrausti - tos pačios lyties asmenų sąjungų teisinį pripažinimą.

Prognozuojama, kad Meino rinkėjai referendume palaikys pasiūlymą įteisinti tos pačios lyties asmenų santuokas, praėjus vos trejiems metams po to, kai piliečiai 53 proc. prieš 47 proc. balsų pareikalavo atmesti atitinkamą teisės aktą, priimtą valstijos įstatymų leidėjų.

Apklausos taip pat rodo, kad gėjų santuokų šalininkai gali nugalėti Merilande ir Vašingtono valstijoje, nors neaišku, kiek sėkmingos bus pastangos padaryti Minesotą 31-ąją valstija, įtraukusią tos pačios lyties asmenų santuokų draudimą į savo konstituciją.

Per šiuos rinkimus Kalifornijoje vyks 11 referendumų, įskaitant pastangas atsisakyti mirties bausmės, užtikrinti privalomąjį genetiškai modifikuotų maisto produktų ženklinimą, padidinti mokesčius mokyklų ir gelbėjimo tarnybų finansavimui, taip pat apriboti profsąjungų galimybes dalyvauti politiniame gyvenime.

Na, o Alabamos pastangos pašalinti pasenusias nuorodas apie rasių atskyrimo principą mokyklose ir panaikinti nebetaikomą rinkimų mokestį  yra iš dalies susijusios su neįprastu valstijos įstatymu, reikalaujančiu rengti referendumus dėl bet kokių jos gremėzdiškos konstitucijos pataisų.

Nors papildomi balsavimai tėra vienas ir įrankių padidinti rinkėjų aktyvumą, jie toli gražu ne patys veiksmingiausi, teigia George'o Masono universiteto rinkimų ekspertas Michaelas McDonaldas.

Rinkimų kampanijų štabai yra sukūrę išmanių priemonių ir pasitelkia daugybę savanorių, padedančių nustatyti partijų ir kandidatų šalininkus bei juos agituoti, iškeliant rinkėjams aktualiausius klausimus.

Tai padeda „iš tiesų kreiptis į tuos sunkiai pasiekiamus rinkėjus, kuriems reikia daugiau raginimų ir įtikinėjimų balsuoti“, - M.McDonaldas sakė AFP.


Šiame straipsnyje: Gėjaigėjų santuokamarihuana

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių