Riaušės Kirgizijoje: sumuštas ministras, šaudoma į protestuotojus (papildyta)

Nuo protestų ir riaušių įkaitusioje Kirgizijoje padėtis tapo nevaldoma. Liudininkai praneša, kad riaušininkai smarkiai sužalojo vidaus reikalų ministrą.

Riaušininkai paėmė įkaitus

Šalies šiaurės vakaruose esančiame Talaso mieste trečiadienį kilo tikras chaosas. Mitinguotojai užėmė kai kurias valdžios įstaigas ir paėmė įkaitais kelis aukštus pareigūnus, įskaitant pirmąjį vicepremjerą Akylbeką Žaparovą, Talaso srities gubernatorių Beišenbeką Bolotbekovą ir vidaus reikalų ministrą Moldomusą Kongantijevą. Pastarasis, nepatvirtintais duomenimis, mirė nuo patirtų žaizdų, kai buvo gabenamas į ligoninę.

Į Talasą, kuriame vyksta opozicijos ir milicijos darbuotojų susirėmimai, M.Kongantijevas atvyko koordinuoti teisėsaugos institucijų darbuotojų veiksmų. Jis buvo vietos vidaus reikalų skyriaus pastate, kurį ne kartą mėgino šturmu paimti demonstrantai.

Ministro mirtis oficialiai nepatvirtinta. Vidaus reikalų ministerijos spaudos tarnyba paneigė šią informaciją, bet patikslinti, kaip laikosi M.Kongantijevas, negalėjo.

Vėliau buvo pranešta, kad ministras buvo smarkiai sumuštas ir yra sunkios būklės. Liudininkai taip pat praneše, kad ligoninėje atsidūrė ir vicepremjeras A.Žaparovas, kuriam esą sužeista akis.

Policija paleido kulkas

Politiniai neramumai Kirgiziją krečia nuo kovo pradžios. Gyventojai piktinasi įsigalėjusiu skurdu, kylančiomis kainomis ir valdininkų korupcija.

Sostinėje Biškeke saugumo pajėgos pradėjo šaudyti, kai riaušininkų minia trečiadienį pabandė šturmuoti vyriausybės pastatą. Žuvo mažiausiai 17 žmonių, daugiau nei šimtas buvo sužeisti.

Riaušininkai Biškeke taip pat išgrobstė ginklų parduotuvę. Vaizdo įrašuose iš neramumų vietų matomi riaušininkai grūmojantys automatais. Protestuotojų grupė važinėjo sostinės gatvėmis šarvuotu transporteriu.

Valstybinė televizija buvo priversta laikinai nutraukti transliaciją, nes riaušininkai užėmė ir nusiaubė jos būstinę. Netrukus transliacija buvo atnaujinta, eteryje pasirodė opozicijos atstovai, pasakojantys apie padėtį šalyje.

Matydama, kad padėtis tampa nevaldoma, Kirgizijos valdžia trečiadienį visoje šalyje įvedė nepaprastąją padėtį, įsigaliojo komendanto valanda.

Nori versti valdžią

Buvęs Kirgizijos generalinis prokuroras, dabar vienas opozicijos lyderių Azimbekas Beknazarovas paskelbė pagrindinį protestuotojų tikslą - pakeisti valdžią šalyje. Jis kalbėjo Naryno mieste per mitingą, į kurį susirinko 5 tūkst. žmonių. Tarp jų buvo matyti ir raitelių.

Šaltinis nevyriausybinėje organizacijoje Ču srities Sokuluko rajone naujienų agentūrai „Interfax“ pranešė, kad šiuo metu rajono vadovas ir jo pavaduotojai neįleidžiami į administracijos pastatą, kurį nusiaubė riaušių dalyviai. Pagrindinė mitinguotojų dalis organizuotai išvežta į sostinę. Maždaug 50 opozicijos šalininkų kontroliuoja administracijos pastatą.

Kaip pranešė „Interfax“ šaltinis Tokmoko mieste, čia riaušių dalyviai jau nusiaubė meriją, plėšikautojai plėšia turgų.

Kaimynai susirūpinę

Šie neramumai kelia susirūpinimą Jungtinėms Valstijoms, kurios Kirgizijoje naudojasi viena oro pajėgų baze. Joje tupia ir kyla Afganistane dislokuotas pajėgas aprūpinantys transporto lėktuvai. Šioje šalyje taip pat yra Rusijos oro pajėgų bazė.

Kirgizija labai priklausoma nuo pagalbos iš JAV, Rusijos ir kaimyninės Kinijos, todėl šių šalių reakcija į vyriausybės griežtas priemones prieš protestuotojus veikiausiai bus kritiška, sakė Maskvoje dirbantis politologas Aleksejus Vlasovas.

„Jeigu reakcija bus griežtai neigiama, prezidentas Kurmanbekas Bakijevas paklius į labai sudėtingą padėtį, nes toje šalyje ekonominė padėtis yra sunki“, - nurodė analitikas.

Rusija iki šiol ragino santūriai spręsti šią krizę ir vengti naudoti jėgą.

Pasak A.Vlasovo, mažai tikėtina, kad pasikartos visuomenės sukilimas, koks įvyko 2005 m., kai K.Bakijevas iškilo į valdžią. Politologas nurodė, kad Kirgizijos saugumo pajėgos ištikimos prezidentui, o jo giminaičiai užima svarbius postus.

Iš Kirgizijos pietų kilęs K.Bakijevas supykdė Biškeko, Talaso ir kitų regionų klanus, paskyręs į aukštus postus savo giminaičius, taip pat atstatydinęs kai kuriuos įtakingus pareigūnus, sakė Maskvos strateginių tyrimų centro direktorius Reinhardas Krummas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių