R.Gatesas: paviešinti dokumentai apie Afganistano karą kelia didelę grėsmę

JAV gynybos sekretorius Robertas Gatesas ketvirtadienį pareiškė, kad "nutekinti" dokumentai apie karą Afganistane kelia didelę grėsmę mūšyje dalyvaujantiems amerikiečiams ir JAV santykiams su regiono šalimis.

R.Gatesas pažadėjo, kad Pentagonas atliks "agresyvų" tyrimą ir patrauks baudžiamojon atsakomybėn asmenis, atsakingus už slaptos informacijos paviešinimą, ir paprašė JAV federalinį tyrimų biuro (FTB) pagalbos.

92 tūkst. slaptų dokumentų, kuriuos paskelbė svetainė "WikiLeaks", nebuvo staigmenų ir jų paviešinimas neprivertė suabejoti JAV strategija Afganistano kare, per spaudos konferenciją pareiškė JAV aukščiausio rango karinis pareigūnas, Štabų vadų komiteto pirmininkas admirolas Mike'as Mullenas.

Tačiau gynybos sekretorius sakė, kad "šių dokumentų paskelbimo karinės pasekmės yra potencialiai sunkios ir pavojingos mūsų kariams, mūsų sąjungininkams bei partneriams afganams, taip pat gali pakenkti mūsų santykiams ir reputacijai toje svarbioje pasaulio dalyje".

Paviešinta medžiaga atskleidė JAV žvalgybos agentūrų šaltinius bei darbo metodus ir leido JAV priešininkams sužinoti apie karinę taktiką bei procedūras, sakė R.Gatesas, neslėpdamas, kad jį labai supykdė slaptos medžiagos paskelbimas portale.

"WikiLeaks" įkūrėjas Julianas Assange'as gynė sprendimą paviešinti šiuos dokumentus, teigdamas, jog viliasi, kad jie pakurstys debatus apie karą.

Jis taip pat tvirtino, jog visa medžiaga buvo patikrinta ieškant informatorių pavardžių ir 15 tūkst. dokumentų su pavardėmis nebuvo paviešinti.

Tačiau admirolas M.Mullenas pareiškė, jog esama geresnių būdų iškelti klausimų apie karą, ir sakė, kad J.Assange'o rankos gali būti suteptos krauju.

"Ponas J.Assange'as gali sakyti tai, ką jis nori, apie didesnį gėrį, kurį, jo nuomone, daro jis ir jo šaltinis, tačiau tiesa yra tai, kad jų rankos jau gali būti suteptos kokio nors jauno kario ar afganų šeimos krauju", - sakė M.Mullenas.

R.Gatesas savo ruožtu pažadėjo, kad bus atliktas nuodugnus tyrimas ir išsiaiškinta, kaip buvo padarytas "didelio masto pažeidimas" ir kas už jį atsakingas.

Kariuomenė imsis papildomų priemonių apsaugoti įslaptintą informaciją ir užtikrinti JAV karių ir afganų, kurių gyvybėms galėjo kilti pavojus dėl dokumentų "nutekėjimo", apsaugą, sakė gynybos sekretorius.

Precedento neturintis slaptos medžiagos paviešinimas pakirto pasitikėjimą, kuris gyvybiškai svarbus renkant informaciją kovos lauke, sakė R.Gatesas, kuris anksčiau vadovavo JAV centrinei žvalgybos valdybai (CŽV).

Pasak jo, reikės "daug dirbti, kad būtų atitaisyta žala, kuri "nutekėjus" slaptai informacijai buvo padaryta santykiams ".

"Mano nuomone, tai vienas blogiausių vis šio reikalo aspektų. Ar žmonės pasitikės mumis? Ar žmonės, esantys ugnies linijoje, tikės, kad mes galime garantuoti, jog nebus atskleistos jų tapatybės? Ar kitų šalių vyriausybės patikės mums savo dokumentus ir savo žvalgybines paslaptis?" - klausė gynybos sekretorius.

Afganistano prezidentas Hamidas Karzai (Hamidas Karzajus) ketvirtadienį pasmerkė dokumentų paviešinimą, pareiškęs, kad dėl to gali kilti pavojus afganams, kurie bendradarbiauja su JAV vadovaujamomis pajėgomis.

"Tai visiškai neatsakinga ir šokiruoja, - sakė jis per spaudos konferenciją Kabule. - Yra gyvenimai, ir šiems gyvenimams dabar iškilo pavojus".

R.Gatesas atsisakė komentuoti dienraščio "The Wall Street Journal" pranešimą, kad pareigūnai turi įrodymų, susiejančių vieną karį, kuris jau anksčiau buvo apkaltintas "nutekinęs" slaptą vaizdo įrašą iš Irako, su "WikiLeaks" paskelbtais dokumentais apie karą Afganistane.

Anksčiau šį mėnesį JAV karys, pirmos klasės eilinis Bradley E. Manningas buvo apkaltintas neteisėtai paviešinęs vaizdo įrašą, kuriame nufilmuota JAV sraigtasparnio "Apache" ataka Bagdade 2007 metais, bei Valstybės departamento dokumentus.


Šiame straipsnyje: Afganistanas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių