Popiežius pritarė Argentinoje nužudytų kunigų kanonizavimo procesui

Du katalikų kunigai ir vienas pasaulietis, kurie buvo nužudyti Argentiną valdant kariškių režimui, gali būti paskelbti šventaisiais - tokį procesą 2011-aisiais inicijavo dabartinis popiežius Pranciškus, antradienį sakė vienas Katalikų Bažnyčios hierarchų.

Naujasis popiežius, kuris yra gimęs Argentinoje tam kanonizavimo procesui pritarė 2011 metų gegužę, kai vadovavo Argentinos vyskupų konferencijai. Tada ir buvo pradėtas tų trijų vyrų - pranciškonų vienuolių Carloso de Dioso Muriaso (Karloso de Dioso Muriaso), Gabrielio Longueville'io (Gabrielio Longevilio) ir pasauliečio Wenceslao Pederneros (Venseslavo Pederneros) - gyvenimo tyrimas.

Minimi vyrai buvo nužudyti 1976 metais, prasidėjus kariškių„purvinam karui“ su kairiaisiais.

Kulkų suvarpyti kunigų kūnai, ant kurių matėsi kankinimo žymių, 1976  metų liepos 18 dieną buvo rasti netoli El Čamikalio miestelio La Riochos provincijoje, 1,2 tūkst. km į šiaurės vakarus nuo Buenos Airių.

30 metų argentinietis C.de Diosas Muriasas ir 45 metų prancūzas G.Longueville'is dirbo su skurdžių kaimo vietovių gyventojais, vadovaujami La Riochos vyskupo Enrique Angelelli (Enrikės Anchelelio).

„Jie nebuvo aktyvūs politiškai, tik aktyviai vykdė ganytojišką darbą. Kodėl jie juos nužudė? Aš manau, kad tai buvo padaryta už teisingumo ir tiesos skelbimą tokiu metu, kai buvo piktnaudžiavimas valdžia ir diktatūra“, - AFP sakė Argentinos pranciškonų ordino galva brolis Horacio (Horasijus).

Po savaitės Sanogastos mieste La Riochos provincijoje buvo pagrobtas ir nužudytas pasaulietis W.Pedernera, kuris aktyviai dalyvavo kooperatyvų judėjime.

E.Angelelli buvo nužudytas 1976 metų rugpjūčio 4-ąją. Diktatūra bandė tą žmogžudystę pavaizduoti kaip automobilio avariją, bet po 30 metų toje byloje kaltinimai nužudymu buvo pateikti buvusiam diktatoriui Jorge Videlai (Chorchei Videlai).

Vyskupui buvo grasinama, nes jis smerkė žmogaus teisių pažeidimus šalyje, kur kariškių valdymo metais, nuo 1976-ųjų iki 1983-iųjų, tūkstančiai žmonių buvo pagrobti, nužudyti, ištremti ar įkalinti kaip įtariami kairieji.

Tas tamsus Argentinos istorijos periodas dėmesio centre vėl atsidūrė prieš savaitę popiežiumi išrinkus kardinolą Jorge Bergoglio (Chorchę Bergolją), iš dalies dėl kritikos, kad jis nepakankamai stengėsi apsaugoti kunigus ir ginti žmogaus teises.

Brolis Horacio sakė, kad minėtų nužudytų kunigų kanonizavimo procesas prasidėjo „gavus vyskupų konferencijos, kuriai tuo metu vadovavo kardinolas Jorge Bergoglio, pritarimą“.

„Yra dvi komisijos. Viena, kuri išklausė 70 liudininkų, darbą baigė. Istorinė komisija, kuri analizuoja jų gyvenimą, savo darbą galėtų baigti 2013 ar 2014 metais. Tada (byla) bus nusiųsta į Vatikaną“, - sakė jis.

Kanonizavimas yra ilgas procesas su daugybe etapų, kuriuos reikia įveikti, kol Bažnyčia ką nors paskelbia šventuoju.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių