Popiežiaus prašoma paskelbti kunigų celibatą pasirenkamu dalyku

Clelia Luro (Klelija Luro) sėdi invalido vežimėlyje ir ant pečių neša 87 metų naštą, bet jaučiasi turinti pakankamai galių, kad priverstų Katalikų Bažnyčią atkreipti dėmesį į jos kampaniją už kunigų celibato panaikinimą.

Ši moteris, kurios romanas su vienu vyskupu ir, galiausiai, vedybos tapo dideliu skandalu 7-ajame dešimtmetyje, yra tokia artima popiežiaus Pranciškaus draugė, kad jis, būdamas Argentinos kardinolu, jai skambindavo kiekvieną sekmadienį.

C.Luro yra įsitikinusi, kad jam vadovaujant Bažnyčia galiausiai panaikins privalomą kunigų celibatą, kurio, pasak jos, „pasaulis nebesupranta“. Ji tiki, kad tai gali išspręsti kunigų trūkumo visame pasaulyje problemą ir įtikinti daug nebepraktikuojančių katalikų sugrįžti į Bažnyčią.

„Galvoju, kad su laiku kunigų celibatas taps pasirenkamu“, - sakė C.Luro interviu AP, kurį davė savo namuose Buenos Airėse, nusiuntusi popiežiui atvirą laišką su savo argumentais.

„Esu tikra, kad Pranciškus tai pasiūlys“, - sakė ji.

Jonas Paulius II, Benediktas XVI ir kiti popiežiai prieš juos uždraudė bet kokais atviras diskusijas dėl celibato taisyklės pakeitimo, o Pranciškus šios temos neminėjo nuo pat išrinkimo popiežiumi praėjusį mėnesį.

„Nematau būdo, kaip tai būtų jo darbotvarkės dalis“, - sakė Robertas Gahlas (Robertas Galas), „Opus Dei“ moralinės teologijos specialistas iš Popiežiškojo Šventojo Kryžiaus universiteto Romoje.

Tačiau dar būdamas kardinolas Jorge Mario Bergoglio (Chorchė Marijus Bergoljas), popiežius apie celibatą yra kalbėjęs taip, jog suteikė šalininkams vilčių, kad atėjo permainų metas.

Prieš kelerius metus išleistoje savo knygoje „Danguje ir žemėje“ (Sobre el cielo y la tierra) J.M.Bergoglio rašo: „Šiuo metu pritariu celibato, su jo “už„ ir “prieš„, išsaugojimui, nes buvo 10 geros patirties - ne nesėkmių - amžių“. Tačiau jis taip pat pažymi, kad „tai yra disciplinos klausimas, ne tikėjimo“, ir kad „tai gali pasikeisti“. J.M.Bergoglio rašė, kad Rytų apeigų Katalikų Bažnyčia, kurioje celibatas yra pasirenkamas, taip pat turi gerų kunigų.

„Tuo hipotetiniu atveju, jeigu Bažnyčia nuspręstų persvarstyti šią taisyklę, ... tai būtų (padaryta) dėl kultūrinių priežasčių, kaip Rytų Bažnyčios atveju, kai įšventinami (ir) vedę vyrai“, - sako jis knygoje „Popiežius Pranciškus. Pokalbiai su Jorge Bergoglio“ (Pope Francis. Conversations with Jorge Bergoglio), kurią praėjusį mėnesį perleido jo įgalioti biografai Sergio Rubinas (Serchijus Rubinas) ir Francesca Ambrogetti (Frančeska Ambrogeti).

C.Luro ir jos vyras, buvęs Aveljanedos vyskupas Jeronimo Podesta (Cheronimas Podesta), daug metų jautėsi Bažnyčios atstumti, bet, sako ji, J.M.Bergoglio nedvejodamas patarnavo jiems, kai J.Podesta prieš savo mirtį 2000-aisiais buvo paguldytas į ligoninę. Po to jie taip susidraugavo, kad, pasak C.Luro, J.M.Bergoglio 12 metų kiekvieną sekmadienį jai paskambindavo. Tų privačių pokalbių metų jie aptarinėdavę įvairiausias aktualias temas, dažnai - ir celibato klausimą.

C.Luro dabar jaučia, jog tai, kad kardinolai popiežiumi išrinko jėzuitą ir „ne saviškį“ Vatikanui, kuris yra įsipareigojęs plėsti pasaulinę Bažnyčią ir patvirtino savo įsipareigojimą dėl neturtingųjų, rodo kardinolų norą imtis esminių permainų ir sustabdyti tikinčiųjų traukimąsi iš Bažnyčios.

Jėzuitų kunigas ir Džordžtauno universiteto Vatikano analitikas Thomas Reese'as (Tomas Risas) sakė, kad pirmasis Pranciškaus žingsnis galėtų būti paprasčiausias ženklas, kad galima diskutuoti šiuo klausimu.

„Jono Pauliaus ir Benedikto vadovaujamas Vatikanas sakė, kad tam tikros temos yra tiesiog nesvarstytinos ir kad bet koks vyskupas, kuris jas aptarinės, turės bėdų. Ir teologai, kurie apie jas rašo, turės bėdų. Tad tai yra dalis didesnio klausimo - dėl to, kiek atvirų diskusijų popiežius Pranciškus leis Bažnyčioje“, - sakė T.Reese'as.

„Tai būtų tiksliai tokia atvira diskusija, kurios Vatikanas nemėgsta, - pridūrė T.Reese'as. - Jų požiūris yra tas, kad neturėtum painioti vaikų leisdamas ginčytis tėvams“.

Vatikano kanonų kodekso 277-ajame paragrafe sakoma: „Dvasininkai yra įpareigoti laikytis tobulo ir visiško susilaikymo dėl Dangaus karalystės ir todėl privalo laikytis celibato. Celibatas yra ypatinga Dievo dovana, su kuria įšventintieji tarnautojai gali lengviau išlikti artimi Kristui nepadalyta širdimi ir laisviau atsiduoti tarnystei Dievui ir savo artimui“.

Vis dėlto celibatas nėra dogma — dieviškos kilmės įstatymas. Tai yra Katalikų Bažnyčios tradicija. Dogmos negali keistis, o tradicijos - gali.

„Esame labai entuziastingai nusiteikę ir viliamės, kad Pranciškus galėtų atšaukti šią kanoninę priemonę“, - sakė buvęs kunigas Guillermo Scheferis (Giljermas Šeferis), kuris, kaip ir jo žmona Natalia Bertoldi (Natalija Bertoldi) yra Lotynų Amerikos vedusių kunigų federacijos viceprezidentas.

„Svarbu, kad kunigai taip pat galėtų rinktis santuokos ir šeimos gyvenimą. Tai padėtų jiems labiau integruotis su žmonėmis“, - sakė jis.

Rytų apeigų Katalikų Bažnyčioje seminaristai, kurie jau yra vedę, vėliau gali būti įšventinti į kunigus. Kai kuriems vedusiems anglikonų kunigams taip pat buvo leista atsiversti į katalikybę ir kai kurie šeimas turintys našliai vėliau tapo kunigais.

Tačiau, kaip pažymi R.Gahlas, jokia katalikybės tradicija neleidžia vyrams, jau „vedusiems Bažnyčią“, vėliau vesti žmoną. Tai padalytų širdį, susilpnintų atsidavimą ir prieštarautų daugeliui dalykų, kuriuos Pranciškus pasakė tapęs popiežiumi, - apie būtinybę kunigams skleidžiant Evangeliją atsisakyti žemiškų malonumų, sakė R.Gahlas.

Tie, kurie nepritaria permainoms, sako, kad celibatas turi kitokių privalumų, tarp kurių ne pats mažiausias yra finansinis. Jeigu 400 tūkst. katalikų kunigų visame pasaulyje turėtų šeimas, kurios tikriausiai būtų didelės, nes Bažnyčia draudžia kontracepciją, palyginti menki kunigų atlyginimai staiga turėtų imti didėti.

Vis dėlto dešimtys tūkstančių kunigų paliko savo tarnystę, kad vestų, o daug kitų, ypač - Afrikoje ir Lotynų Amerikoje, tiesiog slapta palaiko santykius su moterimis ir turi vaikų. J.M.Bergoglio savo knygose tokią praktiką smerkia.

C.Luro buvo 39-erių, nebegyvenanti su vyru ir turinti šešis vaikus motina, kai 1966-aisiais susipažino su tuomet 45 metų J.Podesta. Jis jau buvo vyskupas, labai atsidavęs socialiniams reikalams, kaip Trečiojo pasaulio kunigų judėjimo narys propagavo išsivadavimo teologiją.

„Aš buvo pirmoji moteris Jeronimo“, - pasakojo ji. Jiedu nė nemanė slėpti savo santykių, paskelbė apie juos viešai ir pradėjo kampaniją už pasirenkamą celibatą, kuri buvo atvedusi juos ir prie Vatikano durų. Netrukus po to popiežius Paulius VI 1967-aisiais išleido encikliką „Sacerdotalis Caelibatus“, kuria ratifikavo kunigų įžadus dėl amžino celibato.

C.Luro sakė, akd sekmadieniniai J.M.Bergoglio skambučiai jai buvo didžiulė parama. „Mes kalbėdavomės apie Bažnyčią, diskutuodavome. Nusiunčiau jam Jeronimo raštus“.

Tapęs popiežiumi Pranciškus vėl jai paskambino, sakė C.Luro. Iš pagarbos popiežiui ji neatskleidžia, ką jis jai pasakė.NAUJAUSI KOMENTARAI

tai

tai portretas
butu didelis zingsnis iprieki.

www

www portretas
Dieve padek Jai ivikdyti sia misija del ko ir griuva katalikybe nes Dievui tarnauja iskripeliai ko nera provoslavu tikyboje. Pagalvokim logiskai jei jaunas sveikas zmogus nori buti kunigu ir jam negalima gyventi normalaus gyvenimo pagal Dievo nurodymus tai cia kazkas nenormalu ir zmones tai mato gal but tik uzkietejusios davatkos nesupranta nes naivumui ribu nera tai bukim protingi ir teisingi ir neapgaudinekim saves o tuo labiau zmoniu ir padarykim /perestrojika/ realybeje ir savo sirdyse......

Dina

Dina portretas
Šv.Raštas nedraudžia turėti žmonas Dievo tarnams.Juk ir Jėzus pagydė apaštalo Petro uošvę.Ap.Paulius,atsidėjęs tarnybai,liko nevedęs. Šv. Rašte rašoma,kad vyskupas turi būti nepeiktinas,tik kartą vedęs,turintis dorus vaikus.O juk šv.Raštas(Biblija) ir yra tikrųjų krikščionių tikėjimo knyga.Jei katalikai būtų tikrieji krikščionys,jie privalėtų remtis VISKUO,ką nurodo Biblija(Šv.Raštas). Deja ,jie todėl ir vadinasi katalikais,kad jau nukrypę nuo pagrindinio- Jėzaus mokymo(iš kurio ir kilo krikščionybė.)
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • V. Putinas vasario 2 dieną lankysis Vengrijoje
  V. Putinas vasario 2 dieną lankysis Vengrijoje

  Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas vasario 2 dieną lankysis Budapešte ir susitiks su Vengrijos ministru pirmininku Viktoru Orbanu, pranešė ketvirtadienį Vengrijos vyriausybė. ...

  1
 • Azerbaidžane užsimota reguliuoti tinklaraštininkus
  Azerbaidžane užsimota reguliuoti tinklaraštininkus

  Azerbaidžano parlamento nariai ketvirtadienį pasiūlė parengti piliečių veiklą internete, įskaitant tinklaraščių rašymą, reguliuojantį įstatymo projektą, nes šioje srityje esą viešpatauja "visiškas chaosas&...

 • B. Obama per paskutinę spaudos konferenciją įspėjo D. Trumpą
  B. Obama per paskutinę spaudos konferenciją įspėjo D. Trumpą

  Po aštuonerių metų darbo prezidento postą paliekantis Barackas Obama (Barakas Obama) trečiadienį pažadėjo, kad netylės, jei Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) savo veiksmais kels pavojų pamatinėms JAV vertybėms, ir patikino amerikiečius, ka...

  1
 • Prancūzija: D. Britanija nebus baudžiama už „Brexit“
  Prancūzija: D. Britanija nebus baudžiama už „Brexit“

  Prancūzija neketina „bausti“ Didžiosios Britanijos už pasitraukimą iš Europos Sąjungos (ES), ketvirtadienį pareiškė užsienio reikalų ministras, reaguodamas į kolegos brito Boriso Johnsono (Boriso Džondono) komentarus. ...

 • „Ferrero“ gina palmių aliejų
  „Ferrero“ gina palmių aliejų

  Italijos saldumynų gamintoja "Ferrero", prekės ženklo "Nutella"  savininkė, gina palmių aliejų, kurio kai kurie kiti gamintojai atsisako, Europos maisto kokybės prievaizdams pranešus apie potencialų palmių aliejaus kanc...

 • Ką veiks Baltuosius rūmus palikęs B. Obama?
  Ką veiks Baltuosius rūmus palikęs B. Obama?

  Barackas Obama (Barakas Obama) po aštuonerių metų Baltuosiuose rūmuose ketina likti aktyviu „piliečiu“, ir nesvarbu, ar jis rašytų knygą, dirbtų su mažumų jaunimu ar bandytų padėti Demokratų partijai pakilti iš pele...

  2
 • NATO sunerimo dėl daugėjančių kibernetinių atakų
  NATO sunerimo dėl daugėjančių kibernetinių atakų

  NATO vadovas Jensas Stoltenbergas ketvirtadienį pareiškė, kad prieš Aljansą rengiama vis daugiau kibernetinių atakų, kurios yra remiamos valstybių. ...

  5
 • Rusija „Jukos“ byloje milijardinės kompensacijos nemokės
  Rusija „Jukos“ byloje milijardinės kompensacijos nemokės

  Rusijos Konstitucinis Teismas ketvirtadienį nutarė, kad Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimas „Jukos“ byloje, kuriuo Rusija įpareigota buvusiems žlugusios naftos milžinės akcininkams sumokėti beveik 1,9 mlrd. eurų kompensacij...

  2
 • „Madame Tussauds“ muziejuje atidengtas vaškinis D. Trumpas
  „Madame Tussauds“ muziejuje atidengtas vaškinis D. Trumpas

  Garsiajame Londono „Madame Tussauds“ („Madam Tiuso“) vaškinių figūrų muziejuje trečiadienį buvo atidengta išrinktojo JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) vaškinis antrininkas – žinoma, su ry&sc...

 • D. Trumpo komentarai apie „Brexit“ piktina Europos Sąjungą
  D. Trumpo komentarai apie „Brexit“ piktina Europos Sąjungą

  Europos Sąjungos (ES) įstatymų leidėjai trečiadienį pasipiktino išrinktojo JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) komentarais, kad Didžiosios Britanijos sprendimas palikti Bendriją galiausiai bus puikus dalykas ir kad daugiau šali...

  1
Daugiau straipsnių