Popiežiaus liokajus suimtas dėl Vatikano dokumentų nutekinimo skandalo

Vatikano policija penktadienį suėmė popiežiaus liokajų. Įtariama, kad jis nutekino Italijos laikraščiams konfidencialius dokumentus ir laiškus, paimtus iš pontifiko asmeninių apartamentų.

Vatikanas nurodė, kad pas suimtąjį buvo rasta įslaptintų dokumentų, tačiau Šventasis Sostas nepaskelbė įtariamojo tapatybės, amžiaus ir kada jis buvo areštuotas.

Vis dėlto informuoti šaltiniai nurodė, kad suimtasis yra 46-erių Paolo Gabriele, kuris dirbo vyriausiuoju liokajumi popiežiaus apartamentuose nuo 2006 metų.

Vienas šaltinis nurodė, kad popiežius Benediktas XVI buvo „nuliūdintas ir sukrėstas“ šios „skausmingos bylos“.

„Tyrimas, kurį atlieka Vatikano policija, leido nustatyti asmenį, turintį konfidencialių dokumentų. Šį asmenį šiuo metu apklausia Vatikano teismo tyrėjas“, - Šventojo Sosto atstovas spaudai Federico Lombardi  anksčiau sakė žurnalistams.

Dienraštis „Il Foglio“ ir naujienų agentūra nurodė, kad suimtasis yra P.Gabriele, priklausantis nedidelei grupei žmonių, kasdien dirbančių Benedikto XVI apartamentuose.

Laikraštis rašė, kad šis asmuo veikiausiai taps „parankiu atpirkimo ožiu“ Vatikanui, įtariančiam, kad jis kartu su keliais kitais žmonėmis dalyvavo nutekinant konfidencialius dokumentus, kurių dalis buvo paskelbti prieš savaitę išleistoje knygoje apie popiežiaus valstybę.

Gianluigi Nuzzi knygoje „Jo Šventenybė“ buvo išspausdinti dešimtys itin slaptų ir privačių laiškų bei faksogramų, kuriuos slapta išnešė iš Vatikano viešintojai, pavargę nuo korupcijos ir vidinių rietenų Vatikane.

Į popiežiaus privatų kabinetą gali patekti tik nedaugelis žmonių, tarp jų vyriausiasis liokajus, keturios vienuolės ir du Benedikto XVI sekretoriai - Georgas Gaensweinas ir Alfredas Xuerebas.

Praeitą mėnesį popiežius įsteigė specialią kardinolų komisiją, kuriai buvo pavesta ištirti šį dokumentų nutekinimą, prasidėjusį sausį, kai Italijos žiniasklaida paskelbė kai kuriuos privačius dokumentus, sukeldama Šventajam Sostui apmaudą ir įniršį.

Tarp žiniasklaidos paviešintų dokumentų buvo susijusių su įtariama korupcija Vatikane. Jie daugiausiai buvo susiję su Vatikano banko ir Šventojos Sosto valstybės sekretoriaus kardinolo Tarcisio Bertone veikla.

Popiežiaus liokajus buvo suimtas kitą dieną po to, kai iš pareigų buvo pašalintas Vatikano banko vadovas - dėl nesugebėjimo pagerinti institucijos, tapusios Šventojo Sosto administracijos neskaidrumo ir skandalų simboliu, įvaizdžio.

Ettore Gotti Tedeschi buvo pašalintas iš banko valdybos už tai, kad nesusidorojo su savo darbu, tačiau jis pastaruoju metu taip pat buvo įtariamas prisidėjęs prie dokumentų nutekinimo.

E.Gotti Tedeschi, kuris yra finansų etikos ekspertas, 2009 metais buvo paskirtas vadovauti Vatikano bankui, kuris taip pat žinomas kaip Religinių reikalų institutas, Šventajam Sostui siekiant nuplauti nuo šios institucijos skandalų dėmes.

Europos Tarybos kovos su pinigų plovimu agentūros „Moneyval“ ekspertai liepos pradžioje turėtų paskelbti nutartį, ar Šventajam Sostui pavyko sutvarkyti savo banko veiklą, kad ji atitiktų tarptautinius bankininkystės standartus.

Tačiau buvęs Ispanijos banko „Santander“ operacijų Italijoje vadovas, kuriam buvo pavesta užtikrinti Vatikano banko skaidrumą, pats pateko į įtarimų šešėlį 2010 metais viename teismo tyrime dėl pinigų plovimo.

67 metų E.Gotti Tedeschi buvo apkaltintas pažeidęs 2007 metais priimtus įstatymus, kurie sugriežtino informacijos apie finansines operacijas teikimo Italijos centriniam bankui taisykles, siekiant užkirsti kelią pinigų plovimui.


Šiame straipsnyje: PopiežiusVatikanas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių