Po uragano niujorkiečiams savaitę gali tekti gyventi be elektros

Superaudra „Sandy“ nusinešė mažiausiai 43 žmonių gyvybes Jungtinėse Valstijose ir Kanadoje, o aukų skaičius dar gali padidėti. Kai kurių žmonių dar pasigendama, pareigūnai pranešė antradienį.

Bendras aukų skaičius - virš 100

Pranešimų apie žmones, žuvusius dėl šios didelės audrų sistemos, gauta iš Konektikuto, Merilando, Niujorko, Naujojo Džersio, Šiaurės Karolinos, Pensilvanijos, Virdžinijos ir Vakarų Virdžinijos, o Toronto policija, kad vieną kanadietę užmušė vėjo nešamos nuolaužos.

Anksčiau „Sandy“ nusinešė bent 67 žmonių gyvybes, įskaitant vieną JAV pilietį, žuvusį Puerto Rike, kai šis uraganas kelias pastarąsias dienas slinko virš Karibų, todėl bendras aukų skaičius šiuo metu yra 110 žmonių.
Niujorko valstijoje iš viso žuvo mažiausiai 23 žmonės, o meras Michaelas Bloombergas nurodė, kad pačiame Niujorko mieste audra nusinešė bent 18 žmonių gyvybių.

„Tragiška, tačiau numatome, kad skaičius didės“, - perspėjo jis.

Trys žmonės žuvo Naujajame Džersyje, įskaitant du tėvus, kuriuos užmušė medis, užvirtęs ant jų automobilio, tačiau kartu važiavę 11 ir 14 metų vaikai liko gyvi, informavo valstijos gubernatorius Chrisas Christie.

Gelbėjimo operacijos tebevyksta

Ch. Christie pridūrė, kad gelbėjimo operacijos tebevykdomos, o trys atskiros brigados pasiųstos į pajūrio lošimų kurortą Atlantik Sitį, netoli kurio „Sandy“ pirmąsyk pasiekė sausumą antradienio vidurnaktį Grinvičo (2 val. Lietuvos) laiku.

Dar keturi žmonės žuvo Pensilvanijoje, įskaitant vieną, kurį užmušė nugriuvęs medis, ir kitą, žuvusį sugriuvus namui, gelbėjimo tarnybų prareigūnai sakė naujienų agentūrai AFP.

Konektikuto nepaprastųjų padėčių valdymo biuro atstovas Scottas Devico pranešė, kad per incidentus, susijusius su audra, šioje valstijoje žuvo keturi žmonės. Gubernatorius Danas Malloy anksčiau pranešė, kad viena iš aukų buvo ugniagesys.

Apie dviejų žmonių žūtį per audrą pranešama iš Šiaurės Karolinos. Viena iš šių aukų - moteris, buvusi iš naujo pastatytame istoriniame burlaivyje „HMS Bounty“. Šiam laivui nuskendus pirmadienį per audrą netoli Šiaurės Karolinos krantų pirmadienį, moteris buvo ištraukta iš jūros ir vėliau mirė ligoninėje. Burlaivio kapitonas antradienį dar nebuvo rastas.

Daug aukų nusinešė griūvantys medžiai

Šiaurės Karolinos kelių policija taip pat pranešė, jog vienas automobilis pirmadienio vakarą rėžėsi į medį, o jo vairuotojas žuvo įvykio vietoje.

Vieno automobilio vairuotojas ir jo keleivis antradienį paryčiais žuvo Virdžinijos valstijos sostinėje Ričmonde, informavo miesto policija.

Merilande gauta pranešimų apie tris su audra susijusias aukas, Nepaprastųjų padėčių valdymo agentūros pareigūnas Edas McDonough sakė AFP. Du iš šių žmonių žuvo per eismo įvykius, o trečiąjį užmušė medis, nuvirtęs ant jo namo.

Tuo tarpu Vakarų Virdžinijoje viena 48 metų moteris žuvo, kai jos automobilis susidūrė su cementą vežusiu sunkvežimiu per smarkų snygį, sukeltą audros, sakė vienas vietos pareigūnas.

Kaip praneša JAV Nacionalinis uraganų centras, „Sandy“ antradienį silpnėjo, slinkdama į žemyno gilumą, tačiau dar gali atnešti smarkių vėjų ir sukelti potvynių Rytų pakrantėje.

JAV pareigūnai iš anksto perspėjo, kad žmonių gyvybėms ir turtui gresia „precedento neturintis“ pavojus bei nurodė šimtams tūkstančių gyventojų nuo Naujosios Anglijos iki Šiaurės Karolinos evakuotis iš namų ir vykti į saugias vietas.

Virstantys medžiai sugadino daug elektros linijų, palikdami skendėti tamsoje milijonus namų, o dėl audros sustabdžius traukinių eismą ir lėktuvų skrydžius, šiame regione dešimtys tūkstančių keleivių įstrigo oro uostuose.

Stichinių nelaimių žalą vertinanti bendrovė „Eqecat“ prognozavo, kad ši didelė audra gali paveikti daugiau nei 60 mln. amerikiečių - penktadalį JAV gyventojų, o jos padaryti nuostoliai gali siekti 20 mlrd. dolerių.

Niujorke - tamsa ir chaosas

Niujorkas antradienį buvo sukrėstas praslinkusios superaudros „Sandy“, nusinešusios mieste bent 18 žmonių gyvybių, o jos sukeltas chaosas ir nuniokojimai dar gali būti ilgai juntami.

Ugniagesiai kovojo su gaisrais ir gelbėjo žmones iš potvynių užlietų namų, praėjus parai po to, kai „Sandy“ sukėlė sprogimą vienoje didelėje elektros pastotėje. Daug pastatų buvo nuniokoti ugnies arba audros sukelto rekordinio 4,2 metrų aukščio potvynio.

Metropoliteno traukiniai ir autobusai nekursavo trečią dieną iš eilės, o šimtams tūkstančių namų gresia iki savaitės likti be elektros, perspėjo elektros tinklų bendrovė.

Pasak pareigūnų, Johno F.Kennedy tarptautinis oro uostas turėtų vėl pradėti veikti trečiadienį, tačiau kituos dideliuose oro uostuose reikia pašalinti potvynio padarinius ir kitokią žalą.

Niujorko akcijų birža taip pat turėtų atsidaryti trečiadienį po didžiausio priverstinio uždarymo nuo 2001 metų rugsėjo 11-osios teroro atakų.

„Sugriovimų virtinė, kurią audra paliko savo kelyje, bus juntama dar kurį laiką, - sakė M.Bloombergas. - Tai buvo niokojanti audra, galbūt smarkiausia, kurią kada nors esame patyrę.“

Siautėjo gaisrai

Ugniagesiai mieste kovojo su 23 dideliais gaisrais, o dalis iš jų tebeliepsnojo antradienį, pridūrė meras.
Dūmai tebetvyrojo daugelyje gatvių, kai ugnis nusiaubė daugiau nei 80 namų Brizi Pointo rajone Kvinse. Valtimis atplaukę ugniagesiai išgelbėjo apie 25 žmones, patekusius į liepsnų spąstus.

Brizi Pintas yra netoli Rokavėj Bičo, kur ugniagesiai evakavo kelis žmones, įstrigusius savo namuose dėl potvynio. Gatvėse riogsojo vandens išblaškyti automobiliai.

Įspūdingas sprogimas vienoje Manhatano elektros pastotėje per didžiausią audros siautėjimą šioje saloje paliko apie 200 tūkst. namų skendėti tamsoje.

Dar apie 300 tūkst. namų Niujorke liko be šviesos, kai „Sandy“ atnešti smarkūs vėjai vartė medžius ant elektros linijų, o potvyniai užliejo elektros tinklų centrus.

„Nenustebkite, jeigu užtruksime savaitę“, kol elektra vėl bus įjungta, perspėjo elektros tinklų bendrovės „Con Edison“ atstovas Alfonso Quirozas.

Neveikia metro

Daug kelių tebebuvo užblokuoti nuvirtusių medžių, o automobilių tunelius užliejo potvynio vanduo, kuris lėtai slūgo, praslinkus audrai. Per tiltus, vedančius iš Manhatano, galėjo važinėti tik gelbėtojų automobiliai.

Kai kuriose metropoliteno stotyse vandens lygis buvo aukščiau platformų, todėl gali praeiti kelios dienos, kol susisiekimas bus visiškai atkurtas.

Antradienio ryta ištuštėjusiose gatvėse važinėjo daugiausiai sirenas įjungę policijos ir greitosios pagalbos automobiliai. Pėstieji apeidinėjo medžius, išverstus vėjų, kurių greitis siekė 153 kilometrus per valandą.

Žemutiniame Manhatane gatvės skendėjo tamsoje iki patenkant saulei. Dingus elektrai, didžiuliuose gyvenamuosiuose pastatuose nebeveikė liftai.

„Nebeturiu nei vandens, nei dujų. Nulipau žemyn laiptais 20 aukštų, kol pasiekiau gatvę, o dabar turiu mėginti pasiekti biurą“, - skundėsi buhalteris Josephas Warburtonas, einantis 3-ąja alėja į vidurinį Manhataną.

Gatvėse riogsojo išversti medžiai, nuo pamatų nuplėštos telefono būdelės ir nublokšti šviesoforai apnuogintais laidais.

Niujorko universiteto Tischo (Tišo) ligoninė turėjo evakuoti daugiau nei 200 pacientų, įskaitant 20 kūdikių, kai dingo elektra ir sugedo atsarginis generatorius. Antradienio rytą daug greitosios pagalbos automobilių dar išvežinėjo pacientus.

Saugos ekspertai taip pat nervingai stebėjo kraną, stovintį šalie 90 aukštų prabangaus gyvenamojo daugiabučio, kurio gervę nulenkė uraganinis vėjas.

Krano gervė siūbavo, smarkiems vėjo gūsiams tebesiaučiant gatvėse netoli Centrinio parko, kurias policija ir ugniagesiai evakavo, nes iškilo pavojus, kad kranas nugrius.

Dar vienu įspūdingu uragano galios įrodymu tapo nuplėštas trijų aukštų pastato fasadas Čelsio rajone, nors negauta pranešimų, kad per šį incidentą būtų nukentėję žmonių.


Šiame straipsnyje: Sandyuraganas

NAUJAUSI KOMENTARAI

komentuotojas

komentuotojas portretas
ziauru
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių