Po rinkimų V.Putino partijos persvara gali sumažėti (papildyta)

Rusai sekmadienį balsuoja rinkimuose, po kurių valdančioji Vladimiro Putino partija turėtų likti su mažesne persvara parlamente ir kuriuos lydi įtarimai, jog valdžia imasi nesąžiningo žaidimo, kad išlaikytų savo dominavimą.

Šie rinkimai į žemuosius parlamento rūmus - 450 vietų Valstybės Dūmą - laikomi rimtu V.Putino galimybės išsilaikyti valdžioje išbandymu, jam rengiantis per kovą įvyksiančius prezidento rinkimus vėl siekti aukščiausio posto Kremliuje.

Valdančioji viršūnė šiuos rinkimus laiko pasitikėjimo votumu kursui, kurį vykdo V.Putinas, o oponentai - paskutines galimybe įsiūbuoti jo per dešimt metų sukurtą politinę monopoliją nesmurtiniais metodais.

V.Putino partijos populiarumas šįmet mažėjo, o pagrindine rinkimų intriga tapo tai, ar sugebės „Vieningoji Rusija“ išsaugoti konstitucinę daugumą žemuosiuose rūmuose.

Vis dėlto prognozuojama, kad „Vieningoji Rusija“ pajėgs užsitikrinti aiškią daugumą naujos sudėties parlamente, bet visuomenės apklausos rodo, kad, palyginti su 2007 metais, ji gaus maždaug 10-čia proc. mažiau balsų. 

Per 2007-ųjų rinkimus V.Putino partija gavo 64,3 proc. balsų ir 315 vietų Dūmoje. 

Rinkimų proceso maratonas didžiausioje pasaulio valstybėje prasidėjo Čiukčių autonominėje apygardoje ir Kamčiatkoje Ramiojo vandenyno pakrantės regionuose ir turi baigtis 21 valanda vėliau, rinkimų apylinkių Kaliningrado srityje - Europos Sąjungos (ES) pasienyje už devynių laiko zonų - uždarymu.

Kai kurie rusai sakė, kad parems V.Putino „Vieningąją Rusiją“, o kiti pažymėjo, kad kol kas iš jos nesulaukė nieko, tik tuščius pažadus. 

Anastasija Levčenko, buvusi „VIeningosios Rusijos“ šalininkė iš Vladivostoko Tolimuosiuose Rytuose sakė, kad valdančioji partija per pastaruosius ketverius metus iš esmės nieko nepadarė. 

„Esu nusivylusi“, - sakė ši 62 metų pensininkė ir pridūrė, kad balsavo už kairiosios pakraipos partiją „Teisingoji Rusija“. 

Tačiau Nikolajus Ponomariovas, karininkas iš povandeninių laivų naikinimo laivo „Maršal Šapošnikov“, dislokuoto šiame Ramiojo vandenyno uoste, sakė, kad balsavo už V.Putino partiją, nes mato pokyčius į gera. 

„Jau šį pavasarį mano šeima gaus butą naujame rajone“, - sakė jis ir pažymėjo, kad V.Putino partija gina armijos interesus. Be to, jis tikisi nuo sausio gauti didesnį atlyginimą. 

„Sieju šiuos pokyčius su “Vieningosios Rusijos„ darbu“, - sakė N.Ponomariovas, uniformuotiems jo kolegoms anksti sekmadienį laukiant eilėje prie rinkimų apylinkės. 

V.Putinas, kuris neseniai, po vienos imtynininkų kovos, išgirdo precedento neturintį tribūnų švilpimą Maskvos arenoje, ir prezidentas Dmitrijus Medvedevas yra aiškiai pasakę, jog nenori nuolat besikivirčijančio parlamento - tokio, koks buvo 10-ajame dešimtmetyje, valdant Borisui Jelcinui. 

„Jei kas nori žiūrėti šou, jiems reikia eiti į cirką, kinus ar teatrą“, - vienoje Sankt Peterburgo laivų statykloje darbininkams sakė V.Putinas, ragindamas rusus balsuoti už jo partiją. 

Tarptautiniai stebėtojai ir opozicija rengiasi išmatuoti mastą pažeidimų, kurie gali niekais paversti naujo išrinkto parlamento legitimumą piliečių ir Vakarų akyse.

Slogias Kremliaus varžovų nuojautas kelia daugybė rinkėjų skundų dėl šiurkštaus spaudimo ir dėl to, kad valdžios partija nepaisė etikos normų per agitaciją. Susipriešinimo kulminacija paskutinėmis rinkimų kampanijos dienomis tapo pareigūnų, jėgos struktūrų atstovų ir net muitinės pretenzijos teisių gynėjams iš susivienijimo „Golos“, renkančio skundus dėl rinkimų įstatymų pažeidimų.

Rusijos parlamentas tapo iš Kremliaus nuleidžiamų įstatymų štampavimo įrankiu dar 2003 metais, kai demokratai pirmą kartą nuo dešimtojo dešimtmečio pradžios neįveikė patekimo į parlamentą slenksčio, ir Dūmoje susėdo V.Putinui klusni dauguma.

Tačiau ši kampanija tapo išmestiems už valstybės valties borto režimo priešininkams šviesa tunelio gale.

Kairiųjų liberalų „Jabloko“ lyderis Grigorijus Javlinskis anksčiau šią savaitę sakė, jog opozicija tikisi pagerinti rinkimų rezultatus, didėjant gyventojų pavargimui nuo V.Putino, kuris rengiasi sugrįžti į Kremlių 2012 metų kovą dar šešeriems metams su perspektyva valdyti iki gyvos galvos.

Vienintelės negausios opozicinės frakcijos dabartinėje Dūmoje atstovas, komunistų lyderis Genadijus Ziuganovas savo ruožtu atkreipia rinkėjų dėmesį į ekonomikos krizę, kuri didina jų galimybes plačiau būti atstovaujamiems įstatymų leidimo institucijoje.

Dėl V.Putino sugrįžimo jo jaunesnis porininkas valdančiajame tandeme D.Medvedevas rugsėjį viešai pasidarė charakiri, atsisakydamas pretenzijų į antrąjį laikotarpį Kremliuje. Premjeras V.Putinas pažadėjo jam savo dabartinę kėdę, pavedė atvesti „Vieningąją Rusiją“ į pergalę rinkimuose ir drauge su juo dalyvavo susitikimuose su rinkėjais, tuo nustebindamas rinkimų įstatymų, apribojančių valstybės vadovų teisę dalyvauti agitacijoje, puristus.

D.Medvedevas penktadienį paskelbė rinkimams skirtą kreipimąsi į tautą, pažymėdamas, kad šalies gerovė priklauso nuo Valstybės Dūmos dabartinio monolitiškumo išsaugojimo:

„Ar tai bus deputatų korpusas, kurį drasko nesutaikomi prieštaravimai, kuris nesugeba nieko spręsti, tai, deja, jau buvo mūsų istorijoje, ar tai bus veiksni įstatymų leidžiamoji institucija, kur daugumą sudaro atsakingi politikai“.

Kelių dešimčių mandatų netekimas parlamente nesutrukdys V.Putinui lengvai laimėti prezidento rinkimus kovo 4 dieną, mano Jurijaus Levados centro sociologai.

Tuo tarpu tandemo kritikai vieningai pranašauja jam Arabų pavasario pasikartojimą, jeigu valdžios partija nepaisys tikrojo liaudies valios pareiškimo.

Apklausos rodo, kad nepatenkinti viršūne daugiausia dideliuose miestuose labiau pasiturintys ir informuoti sluoksniai, o dauguma tolimų vietovių gyventojų, kaip ir anksčiau, pasitiki aukščiausia valdžia.

„Aš jau kreipiasi ir į Putiną, ir į Medvedevą, kad jie iš padėties Šiaurės Afrikoje padarytų išvadas“, - sakė G.Ziuganovas neseniai interviu agentūrai „Reuters“.


Šiame straipsnyje: DūmaRusija

NAUJAUSI KOMENTARAI

Visuomenė

Visuomenė portretas
Prezidentinis valdymas - pasenęs ir neaktualus tarybinėms respublikoms. Tai žingsnis atgal, neaprėpiami nuostoliai visuomenei. Valdymas nėra svarbiausias gyvenimo reiškinys, jame slypi žmogiškumo ydos. Rusija turi įveikti praeities liekanas ir sparčiai žengti į naują erą.
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių