Pietų Korėjos prezidente pirmą kartą taps moteris?

Pietų Korėjos rinkėjai trečiadienį balsuoja atkakliuose ir galimai istoriniuose prezidento rinkimuose, kuriuose ketvirtoji pagal dydį Azijos ekonomika gali išsirinkti savo pirmąją lyderę moterį.

Rinkimuose varžosi konservatorių kandidatė Park Geun-Hye, nužudytojo diktatoriaus Park Chung-Hee duktė, ir jos varžovas liberalas Moon Jae-Inas, pabėgėlių iš Šiaurės Korėjos sūnus.

Visuomenės apklausos rodo, kad galimybių laimėti turi abu kandidatai.

Tas, kas galiausiai užims Mėlynuosius prezidentūros rūmus, turės tokių darbų kaip karinga Šiaurės Korėja, lėtėjanti ekonomika ir brangstantis socialinis aprūpinimas vienoje sparčiausiai senėjančių visuomenių pasaulyje.

60-metė Park Geun-Hye gali parašyti naują vis dar vyrų dominuojamos šalies istorijos puslapį ir tapti pirmąja jos prezidente moterimi, be to, - pirmuoju valstybės vadovu, susijusiu su kokiu nors buvusiu lyderiu.

Jos tėvas tebėra viena labiausiai visuomenę skaldančių figūrų - juo žavimasi už tai, kad jis ištraukė šalį iš skurdo, o baisimasi dėl jo negailestingo kitokių nuomonių slopinimo visus 18 kariškių valdymo metų.

1979-aisiais jį nušovė jo žvalgybos vadovas. Park Geun-Hye motiną penkeriais metais anksčiau nužudė Šiaurės Korėją palaikantis užpuolikas, kuris taikėsi į jos tėvą.

Moon Jae-Inas, kuris buvo velionio kairiųjų prezidento Roh Moo-Hyuno administracijos vadovas, yra teisininkas, anksčiau dirbdavęs žmogaus teisių srityje. Kartą jis buvo įkalintas už tai, kad protestavo prieš Park Chung-Hee režimą.

Rinkimų apylinkės buvo atidarytos 6 val. (antradienį 23 val. Lietuvos laiku) - giedrą, šaltą žiemos rytą, spaudžiant 10 laipsnių šalčiui.

Iš pradžių rinkėjų, kurių iš viso yra daugiau kaip 40 mln., aktyvumas buvo didelis - iki vidurdienio savo balsus jau buvo atidavę 35 proc. tokią teisę turinčių žmonių. Tai gerokai daugiau palyginti su 2007 metų rinkimais.

„Labai šalta, bet prašau žmonių ateiti ir balsuoti, pradėti naują erą šaliai“, - Seule atidavusi savo balsą sakė Park Geun-Hye, kuri nuo šalčio gynėsi ilgu paltu ir raudonu šaliku.

Turėdami apylygę paramą atitinkamai konservatorių ir liberalų stovyklose, abu kandidatai kampanijos metu labai stengėsi patraukti savo pusėn itin svarbius centristų rinkėjus, todėl jų programos daug kur persidengė.

Abu kandidatai kalbėjo apie „ekonominę demokratizaciją“ - socialinių skirtumų, kuriuos nulėmė spartus ekonomikos augimas, mažinimą - ir žadėjo kurti naujas darbo vietas, taip pat - didinti išlaidas socialiniam aprūpinimui.

Moon Jae-Inas agresyviau už Park Geun-Hye siūlė pažaboti milžiniškus šeimų vadovaujamus konglomeratus, kurie dominuoja šalies ekonomikoje.

„Tai vienintelis būdas žmonėms pakeisti pasaulį, - sakė Moon Jae-Inas, atiduodamas savo balsą šalies pietuose esančiame Pusano mieste. - Šie rinkimai yra apie mūsų pragyvenimo šaltinius, ekonominę demokratiją, socialinį aprūpinimą ir taiką Korėjos pusiasalyje“.

Nors abu kandidatai demonstravo norą labiau bendrauti su Pchenjanu, Park Geun-Hye prieiga yra daug atsargesnė nei Moon Jae-Ino pažadas atnaujinti pagalbos teikimą be išankstinių sąlygų ir siekti greitu laiku surengti viršūnių susitikimą su Šiaurės Korėjos lyderiu Kim Jong-Unu (Kim Čen Unu).

Nors Šiaurės Korėja nebuvo svarbi rinkimų kampanijos tema, praėjusią savaitę jos paleista tolimojo nuotolio raketa, kurią kritikai vadina užmaskuotu balistinės raketos bandymu, priminė apie neprognozuojamą grėsmę iš už sienos.

Park Geun-Hye, kuri niekada nebuvo ištekėjusi, žadėjo stipraus, motiniško stiliaus vadovavimą šaliai susiduriant su pasauliniais ekonomikos sunkumais.

„Kaip motina, kuri paskiria savo gyvenimą šeimai, tapsiu prezidente, kuri rūpinasi kiekvieno jūsų gyvenimu“, - sakė Park Geun-Hye antradienį, per paskutinę prieš rinkimus televizijos transliuotą savo spaudos konferenciją.

Prezidentė moteris būtų didelė permaina šaliai, kuriai Pasaulio ekonomikos forumas neseniai skyrė 108-ąją iš 135 vietų kalbant apie lyčių lygybę. Tame sąraše Pietų Korėja yra viena vieta žemiau nei Jungtiniai Arabų Emyratai ir vos lenkia Kuveitą.

Vyresnio amžiaus korėjiečiai, kurie yra labiau linkę paremti Park Geun-Hye, yra laikomi patikimesniais rinkėjais, o Moon Jae-Ino stovykla labai stengėsi užsitikrinti, kad balsuoti ateitų jaunesni rinkėjai - pagrindiniai jos šalininkai.

Viena iš anksto balsavusi rinkėja, 29 metų Kim Su-Eun , sakė, kad pasirinko valdančiosios partijos kandidatę.

„Manau, kad Moon rinkimų pažadai yra pernelyg radikalūs, o Park sako, kad vykdys reformas žingsnis po žingsnio. Štai kodėl balsavau už ją“, - sakė ji AFP.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių