Pietų Korėjai pirmą kartą istorijoje vadovaus moteris

Pietų Korėja trečiadienį išsirinko savo pirmąją prezidentę moterį - rinkėjų sprendimu, istorinė pergalė atiteko konservatorių kandidatei Park Geun-Hye, buvusio šalies karinio valdytojo dukteriai.

Kaip ketvirtosios Azijos ekonomikos lyderė, 60 metų Park Geun-Hye susidurs su visa virtine iššūkių - karinga Šiaurės Korėja, lėtėjančia ekonomika ir brangstančiu socialiniu aprūpinimu vienoje sparčiausiai senėjančių visuomenių pasaulyje.

Nacionalinė rinkimų komisija anksti ketvirtadienį paskelbė, kad Park Geun-Hye iš valdančiosios Naujosios ribos partijos užsitikrino pakankamai balsų, kad įveiktų liberalų kandidatą Moon Jae-Iną iš pagrindinės opozicinės partijos.

Suskaičiavus daugiau kaip 99,3 proc. balsų paaiškėjo, kad už Park Geun-Hye balsavo 51,6 proc., o už Moon Jae-Iną - 48 proc. rinkėjų, sakoma pranešime, kurį cituoja naujienų agentūra „Yonhap“.

Rinkimų kampanijos metu svarbiausi buvo vidaus ekonomikos klausimai, abu kandidatai siūlė panašią politiką, nes, be savo tradicinių stovyklų, stengėsi patraukti svarbius centristų rinkėjus.

Park Geun-Hye skelbė „ekonominės demokratizacijos“ - socialinių skirtumų, kuriuos nulėmė spartus ekonomikos augimas, mažinimo - žinią ir žadėjo kurti naujas darbo vietas, taip pat - didinti išlaidas socialiniam aprūpinimui.

Tačiau ji buvo daug atsargesnė už Moon Jae-Iną kalbėdama apie milžiniškų, šeimų vadovaujamų konglomeratų, kurie dominuoja šalies ekonomikoje, pažabojimą.

„Šie rinkimai buvo pergalė visiems jums, žmonės“, - sakė Park Geun-Hye džiūgaujantiems šalininkams pergalės šventėje Seulo centre.

„Tai pergalė iš žmonių, kurie viliasi atgaivinti ekonomiką, širdžių“, - pridūrė ji.

Dėl Šiaurės Korėjos Park Geun-Hye žadėjo dvejopą politiką - didesnio bendravimo ir „stiprios atgrasinamosios priemonės“, be to, užsiminė apie galimybę surengti viršūnių susitikimą su jaunuoju Šiaurės Korėjos lyderiu Kim Jong-Unu, kuris į valdžią atėjo prieš metus.

Ji taip pat užsiminė apie norą atnaujinti humanitarinę pagalbą Pchenjanui, kurią sustabdė dabartinis prezidentas Lee Myung-Bakas.

Tačiau analitikai sako, kad ją varžys karingos jėgos jos valdančiojoje partijoje ir tarptautinės bendrijos ketinimai nubausti Šiaurės Korėją už tolimojo nuotolio raketos paleidimą praėjusią savaitę.

Tam tikru mastu trečiadienio rinkimai buvo laikomi referendumu dėl Park Geun-Hye tėvo Park Chung-Hee palikimo.

Praėjus daugiau kaip trims dešimtmečiams po to, kai buvo nužudytas, jis tebėra viena labiausiai visuomenę skaldančių figūrų - juo žavimasi už tai, kad jis ištraukė šalį iš skurdo, o baisimasi dėl jo negailestingo kitokių nuomonių slopinimo visus 18 kariškių valdymo metų.

1979-aisiais jį nušovė jo žvalgybos vadovas. Park Geun-Hye motiną penkeriais metais anksčiau nužudė Šiaurės Korėją palaikantis užpuolikas, kuris taikėsi į jos tėvą.

Bandydama prisidėti prie susitaikymo, Park Geun-Hy rinkimų kampanijos metu viešai pripažino tėvo režimo ekscesus ir atsiprašė jo aukų šeimų.

„Tikiu, jog nekintanti demokratijos vertybė yra ta, kad tikslai nepateisina priemonių politikoje“, - sakė ji.

Nepaisant maždaug 10 laipsnių šalčio, rinkėjų aktyvumas buvo didelis - beveik 76 procento. Per 2007 metų prezidento rinkimus rinkėjų aktyvumas buvo 63 procentai.

Tai buvo skaudus pralaimėjimas 59 metų Moon Jae-Inui, pabėgėlių iš Šiaurės Korėjos sūnui ir buvusiam žmogaus teisių teisininkui, kuris yra kalėjęs už protestą prieš Park Chung-Hee valdymą.

„Jaučiu tokį apgailestavimą ir kaltę, kad nepasiekiau savo istorinės misijos pradėti naują politikos erą“, - nusiminusiems šalininkams sakė Moon Jae-Inas.

„Sveikinu Park Geun-Hye ir pagarbiai priimu rinkimų baigtį“, - pridūrė jis.

Park Geun-Hye niekada nebuvo ištekėjusi ir neturi vaikų, o tai patinka rinkėjams, kurie jau pavargo nuo korupcijos skandalų dėl savo prezidentų šeimų.

Prezidentė moteris bus didelė permaina šaliai, kuriai Pasaulio ekonomikos forumas neseniai skyrė 108-ąją iš 135 vietų kalbant apie lyčių lygybę. Tame sąraše Pietų Korėja yra viena vieta žemiau nei Jungtiniai Arabų Emyratai ir vos lenkia Kuveitą.

„Negaliu net apsakyti, kokia dabar esu laiminga. Norisi verkti, - sakė 57 metų biuro darbuotoja Cha In-Hong. - Park Geun-Hye susituokė su mūsų šalimi. Dabar ji vyks medaus mėnesio į Mėlynuosius rūmus (prezidentūrą) pradėti valdyti“.

Park Geun-Hye inauguracija įvyks vasario 25 dieną.


Šiame straipsnyje: KorėjaPietų Korėja

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių