Pietų Korėja: po apšaudymo įsiliepsnojo dideli gaisrai, paskelbta karinė padėtis

Pietų Korėjoje antradienį paskelbta aukščiausio lygio karinė parengtis, kai Šiaurės Korėjos artilerija apšaudė vieną pietinei kaimynei priklausančią pasienio salą, o per šią ataką žuvo vienas žmogus.

Per pasienio incidentą, kuris, ko gera, yra rimčiausias nuo 1950-1953 metais vykusio Korėjos karo, Pietų Korėjos artilerija taip pat atsakė ugnimi. Tuo tarpu Seulo vyriausybė surengė pasitarimą požeminėje karinėje vadavietėje, o į orą buvo pakelta "daug" naikintuvų.

Šis incidentas įvyko praėjus porai dienų po to, kai Šiaurės Korėja atskleidė sodrinanti uraną, kuris gali būti panaudotas atominiuose užtaisuose. Pastaroji žinia sukėlė didelį nerimą Jungtinėms Valstijoms ir jų sąjungininkėms.

Apie 50 sviedinių, iššautų iš Šiaurės Korėjos, pataikė į Pietų Korėjai priklausančią Jonpjongo salą, esančią netoli ginčijamos abiejų šalių jūrinės sienos Geltonojoje jūroje. Kaip praneša televizija YTN, per šį apšaudymą buvo apgadinti dešimtys pastatų, o virš salos pakilo tiršti dūmai.

Per apšaudymą žuvo vienas iš saloje nuolat dislokuojamų Pietų Korėjos jūrų pėstininkų, o dar 113 buvo sužeisti, nurodė kariškiai. Pasak YTN, taip pat nukentėjo du civiliai asmenys.

"Vienas Šiaurės Korėjos artilerijos dalinys įvykdė neteisėtą šaudymo provokaciją 14 val. 34 min. vietos (7 val. 34 min. Lietuvos) laiku. Pietų Korėjos kariai nedelsiant atsakė ugnimi gindamiesi, - ministerijos atstovas sakė naujienų agentūrai AFP. - Buvo paskelbta A lygio karinė parengtis, (įpareigojanti) nedelsiant įgyvendinti kovinius scenarijus".

Jonpjongo salos gyventojas Lee Jong-Sikas (Li Čensikas) sakė YTN: "Dega mažiausiai dešimt namų. Negaliu aiškiai matyti per dūmus. Kalvų šlaitai taip pat liepsnoja."

"Mums per garsiakalbius buvo paskelbta palikti savo namus", - pridūrė jis.

Kitas gyventojas pasakojo girdėjęs "į griaustinio panašų garsą lauke".

"Kai išėjau į lauką, visas kaimas degė", - gyventojo pranešimą citavo naujienų agentūra "Yonhap". - Esu evakuacijos centre su kitais kaimo gyventojais. Man labai baisu".

Jonpjongo sala yra į pietus nuo sienos, Jungtinių Tautų (JT) nustatytos prieš beveik šešis dešimtmečius po karo, kuris buvo užbaigtas paliaubomis, tačiau oficialiai tebevyksta. Tuo tarpu Pchenjanas teigia, kad ši sala yra Šiaurės Korėjos teritorija.

Prie ginčijamos sienos Geltonojoje jūroje žmonių gyvybių nusinešę abiejų valstybių jūrų pajėgų susirėmimai vyko 1999 ir 2002 metais, taip pat pernai lapkritį.

Įtampa Korėjos pusiasalyje itin padidėjo šiemet kovą, kai buvo nuskandintas vienas Pietų Korėjos karo laivas. Seulas nurodė, kad jo korvetę torpedavo Šiaurės Korėjos povandeninis laivas, tačiau Pchenjanas šiuos kaltinimus piktai atmetė.

Spalio pabaigoje abiejų šalių pasienyje įvyko kitas susišaudymas, padidinęs įtampą prieš anksčiau šį mėnesį Seule vykusį Didžiojo dvidešimtuko (G-20) viršūnių susitikimą.

Dėl naujausio incidento Pietų Korėjos prezidentas Lee Myung-Bakas sušaukė nepaprastąjį saugumo kabineto pasitarimą, nurodė šalies vadovo atstovas spaudai.

"Dabar jis požeminėje karinėje vadavietėje, kur su atitinkamų agentūrų ministrais ir patarėjais nacionalinio saugumo klausimais tarsis dėl galimo atsako", - atstovas sakė AFP, pridūręs, kad prezidentas paragino pareigūnus "užkirsti kelią tolesniam eskalavimui".

Pastarasis incidentas įvyko tuojau po to, kai Šiaurės Korėjos vadovo Kim Jong-Ilo mažai žinomas jauniausias sūnus buvo oficialiai pripažintas antruoju asmeniu šios komunistinės šalies politiniame režime. Išorės apžvalgininkai nėra tikri dėl šio tikėtino valdžios paveldėtojo karinių ir branduolinių ketinimų.


Šiame straipsnyje: Pietų KorėjaŠiaurės Korėja

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių