Nobelio taikos premijos teikimas: laureato vietoje - tik jo nuotrauka

Osle penktadienį prasidėjo Nobelio taikos premijos teikimo ceremonija, kurioje nedalyvauja jos laureatas Liu Xiaobo - kalinamas Kinijos disidentas, kuriam šiame renginyje buvo simboliškai palikta tuščia kėdė.

Į ceremoniją, kuri prasidėjo gėlėmis išpuoštoje Oslo rotušėje, atvyko kiti kinų disidentai, daugelio šalių ambasadoriai, Norvegijos karalius ir karalienė.

"Mums gaila, kad laureato šiandien čia nėra. Jis izoliuotas kalėjime Kinijos šiaurės rytuose. Su mumis taip pat negali būti laureato žmona Liu Xia arba jo artimiausi giminaičiai", - sakė Norvegijos Nobelio komiteto pirmininkas Thorbjoernas Jaglandas.

"Taigi šiandien čia nebus įteiktas joks medalis arba diplomas. Vien šis faktas rodo, kad šis apdovanojimas yra būtinas ir tinkamas", - pridūrė jis.

Tai antrasis atvejis per šio prestižinio apdovanojimo daugiau nei 100 metų istoriją, kai nei laureatas, nei jo atstovai neatsiims Taikos premijos.

1935-ųjų Taikos premijos atsiimti neatvyko vokiečių žurnalistas ir pacifistas Carlas von Ossietzky, negalėjęs 1936 metais nukeliauti į šio apdovanojimo įteikimo ceremoniją Osle, nes buvo kalinamas nacių koncentracijos stovykloje.

Panašiai kaip C.von Ossietzky, kuris buvo tuo metu Vokietiją valdžiusio režimo kritikas, 54 metų Liu Xiaobo daugiau nei du dešimtmečius aktyviai kovojo už tai, kad būtų reformuota Kinijos vienpartinė politinė sistema.

Rašytojas ir buvęs universiteto literatūros profesorius buvo vienas iš svarbiausių veikėjų masinius protestus Pekino Tiananmenio aikštėje 1989 metais.

Pernai gruodį "už antivalstybinę ardomąją veiklą" Liu Xiaobo buvo nuteistas kalėti vienuolika metų. Ši bausmė Liu Xiaobo buvo skirta už tai, kad jis kartu su bendraminčiais parašė drąsų manifestą, vadinamąją Chartiją 2008, kurioje reikalaujama įgyvendinti didelio masto politines reformas ir garantuoti susirinkimų, žodžio ir minties bei tikėjimo laisvę.

"Seniai žinau, kad kai nepriklausomas intelektualas meta iššūkį autokratinei valstybei, vienas žingsnis į laisvę dažnai tampa žingsniu į kalėjimą", - sakė Liu Xiaobo netrukus po to, kai pernai per Kalėdas teismas skyrė jam bausmę.

Pekiną labai supykdė Norvegijos Nobelio komiteto sprendimas dėl šių metų Taikos premijos laureato, kuris buvo paskelbtas spalio mėnesį.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių