Nerimas: naujosios Izraelio valdžios laukia rimti išbandymai

Palikti griežtos linijos buvusį kariškį Benjaminą Netanyahu valdžioje, o gal pasikliauti nuosaikesniais politikais? Tokį klausimą sprendė Izraelio žmonės, šiandien susirinkę prie balsadėžių.

Išbandymas B.Netanyahu

Apklausos prieš rinkimus buvo palankios dešiniųjų ir religinių partijų vyriausybei. Ją sudaro B.Netanyahu dešiniųjų partija „Likud“ ir pasaulietinė nacionalistų partija „Izraelis – mūsų namai“ („Yisrael Beitenu“) .

Tiesa, prieš pat rinkimus abiejų partijų populiarumas kiek sumenko, nors pagrindinei koalicijos varžovei centro kairės Darbo partijai (DP) apklausos taip pat nerodė nieko gera. Pasak jų, „Likud“ ir „Izraelis – mūsų namai“ gautų 32 vietas Knesete, o DP – 17. Taigi iš viso dešinieji ir religinių partijų blokas gautų 61–67 vietas, o centro kairiųjų ir arabų partijos – 53–57 vietas 120 vietų parlamente.

Dešiniųjų blokas nevienalytis. Vienos partijos laikosi atsargesnės politikos, o kitos kategoriškai priešinasi bet kokioms deryboms su palestiniečiais, net neigia Palestinos valstybės idėją. Šiuo atveju, pasak ekspertų, B.Netanyahu teks laviruoti tarp įsipareigojimų tarptautinei bendruomenei ir griežto tono, kurio reikalauja dešinieji.

Dešiniųjų persvara

Nors B.Netanyahu ir gali išsaugoti postą, kyla klausimas, kokia vyriausybė bus sudaryta? Analitikai mano, kad vyriausybė bus formuojama su įprastais partijos „Likud“ sąjungininkais.

„Koalicijoje, kurioje bus „Likud“ ir „Izraelis – mūsų namai“, „Žydų namai“, „Shas“, „Jungtinis Toros judaizmas“ ir galbūt „Yesh Atid“, pirmą kartą per istoriją daugumą turės ultraortodoksų ir religinių partijų parlamentarai", – prognozavo ekspertas Shalomas Yerushalmi.

Pasak jo, jei tokia koalicija būtų sudaryta, tai būtų žydų naujakurių, kurie tapo pagrindine ideologine jėga šalyje, pergalė.

Gilas Hoffmanas, dienraščio „Jerusalem Post“ apžvalgininkas, pabrėžė: „Tai patys nuobodžiausi rinkimai, kuriuos pamenu. Visi žino, kas laimės. Vienas rinkėjas net pasakė man: „Bibi (B.Netanyahu – red. past.) stiprus. Nebus Bibi, nebus nieko."

Danas Caspis, Ben-Guriono universiteto profesorius, sutiko, kad kampanija buvo nyki. „Manau, ši kampanija tikrai neskatino žmonių rinktis alternatyvių idėjų svarbiais klausimais. Visas dėmesys buvo skirtas įvaizdžiui ir asmenybėms“, – komentavo profesorius.

Nahumas Barnea, vienas žymiausių Izraelio apžvalgininkų, pabrėžė: „Manau, atmosfera ne kokia – daugelis nepatenkinti ateities perspektyva. Jaunimas piktas, nes brangsta būstas, taip pat mažėja išlaidos socialinei apsaugai. Vyresni žmonės pikti, kad Izraelis tapo izoliuotas pasaulyje. Be to, jie bijo, kad praras savo santaupas dėl krizės. Galiausiai visiems nusibodo karas.“

Svarbūs ir vidaus klausimai

Ne tik užsienio ir saugumo politika rinkimų centre. Vidaus politikos klausimai –  didelė biudžeto krizė ir laukiančios taupymo priemonės – bus ne mažiau svarbūs, nors izraeliečiai jau dabar reiškia didelį nepasitenkinimą smarkiai augančiomis kainomis.

B.Netanyahu, atiduodamas savo balsą su žmona Sara ir dviem sūnumis, Jeruzalės pasiturinčiųjų Rehavijos rajone, paragino rinkėjus paremti bendrą jo dešiniųjų „Likud“ ir buvusio užsienio reikalų ministro Avigdoro Liebermano partijos „Izraelis – mūsų namai“ sąrašą.

O DP lyderė Shelly Yachimovich jau pareiškė, kad nesijungs prie B.Netanyahu vyriausybės, todėl, kaip spėjama, liks opozicijoje.

Didžiausią staigmeną iš politikų pateikė charizmatiškas religingų kraštutinės dešinės nacionalistų partijos  „Žydų namai“ lyderis Naftali Bennettas. Šio žydų naujakurių lobisto vadovaujama partija, kategoriškai nepritarianti Palestinos valstybei, remiantis apklausomis, turėtų laimėti 15 vietų ir greičiausiai taps bet kokios būsimos koalicinės vyriausybės partnere.

Pavargo nuo politikos

Izraelio rinkėjai įvairiai vertina skirtingas politines jėgas. 32 metų mokytoja iš Jeruzalės, atsisakiusi pasakyti savo pavardę, pabrėžė, kad parems jaunąjį N.Bennettą.

„Jis stiprus, religingas, bet ne ekstremistas. Jaunos šeimos gali jausti ryšį su juo. Esame taip pavargę nuo B.Netanyahu“, – teigė moteris. O Jeruzalės Katamono rajone 55 metų Joe atiduodamas savo balsą sakė, kad nesitiki didelių permainų politikoje.

„Didelių permainų nesitikiu. Vis dar viliuosi alternatyvos, judesio centro, už kurį balsuoju, link“, – sakė gydytojas.

„Jausmas toks, kad tai, kas buvo anksčiau, bus ir toliau“, – sakė po rinkimų 37 metų inžinierius Yossi.

Iš viso rinkimuose dalyvauja kandidatai iš 34 partijų. Kad patektų į parlamentą, kiekvienai partijai būtina surinkti 2 proc. rinkėjų balsų.


Šiame straipsnyje: Izraelisrinkimaikrizė

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių