Naujoji NATO „strateginė koncepcija“ ir reforma

NATO lyderiai šį savaitgalį žengs svarbų žingsnį siekiant transformuoti 61 metus gyvuojantį karinį aljansą - jie priims jo reformos planą bei naują "strateginę koncepciją", kurioje bus nubrėžta 28 šalis vienijančio bloko misijos vizija ateinančiam dešimtmečiui.

Naujojo dokumento, kuris turi pakeisti 1999 metais parašytą koncepciją, projektą parengė NATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas, atsižvelgdamas į ekspertų komisijos, kuriai pirmininkavo buvusi JAV valstybės sekretorė Madeleine Albright, rekomendacijas.

Kartą per dešimtmetį skelbiamos misijos deklaracijos tekstas nebus skelbiamas, kol valstybių ir vyriausybių vadovai jį priims penktadienį ir šeštadienį Lisabonoje vyksiančiame Aljanso viršūnių susitikime, tačiau A.F.Rasmussenas pateikė plačias šio dokumento gaires.

VIENAS UŽ VISUS, VISI UŽ VIENĄ

Tikimasi, 11 puslapių dokumente bus dar kartą patvirtintas prieš 61 metus sudarytos Šiaurės Atlanto sutarties 5-ame straipsnyje išdėstytas svarbiausias Aljanso kolektyvinės gynybos principas: bet kurios atskiros NATO šalies užpuolimas būtų laikomas puolimu prieš visas bloko nares.

XXI ŠIMTMEČIO GRĖSMĖS

Naujoje koncepcijoje numatoma modernizuoti NATO, kad jis būtų pajėgus atremti XXI šimtmetyje kylančias grėsmes, tokias kaip pasaulinis terorizmas, balistinės raketos, kibernetinės atakos ir išpuoliai prieš strateginius energetikos išteklius.

VISAPUSIS POŽIŪRIS

NATO reikalingas "visapusis požiūris" į konfliktus koordinuojant politinę, karinę ir civilinę sritis, A.F.Rasmussenas pareiškė spalio 8 dieną pasakytoje kalboje.

Aljansas turėtų vystyti "mažuosius civilinius pajėgumus", kurie padėtų veiksmingiau bendradarbiauti su partneriais, tokiais kaip Jungtinės Tautos (JT) ir Europos Sąjunga (ES).
Generalinis sekretorius pridūrė, kad NATO taip pat turi atsižvelgti į pamokas, įgytas "labai didele kaina" Afganistano kare, pabrėždamas, kad afganų nacionalinių pajėgų mokymo procesas turėjo būti pradėtas nuo pat šio konflikto pradžios.

PARTNERYSTĖ

Tikimasi, kad naujoje strateginėje koncepcijoje bus paraginta išplėsti šiuo metu gyvuojančią partnerystę su šalimis, tokiomis kaip Australija, Pietų Korėja ir Japonija, taip pat su Artimųjų Rytų valstybėmis ir Rusija.

Tikėtina, kad joje taip pat bus numatyta vykdyti politines ir karines konsultacijas su kylančiomis galybėmis, tokiomis kaip Indija, Kinija ir Brazilija.


BRANDUOLINIAI GINKLAI

A.F.Rasmussenas sakė, kad į naują NATO koncepciją veikiausiai bus įtrauktas JAV prezidento Baracko Obamos išsakytas siekis įtikinti pasaulį atsisakyti branduolinių ginklų, tačiau tai pat pabrėžė, jog branduoliniai arsenalai turi išlikti, kol egzistuoja atominių atakų grėsmė.

REFORMA

Taip pat tikimasi, jog NATO lyderiai pritars planuojamai reformai, turinčiai optimizuoti karinio bloko aparatą, tačiau audringų politinių diskusijų galinčios sukelti derybos dėl to, kurios šalys praras Aljanso struktūras, prasidės tik praėjus keliems mėnesiams po susitikimo Lisabonoje.

Aljansas planuoja konsoliduoti 14 savo agentūrų, kurios veikia septyniose šalyse ir turi 6 tūkst. darbuotojų. Jos bus transformuotos į tris struktūras, kurios rūpinsis kariniais pirkimais, sistemų priežiūra ir informacija.

NATO pertvarkys savo vadovybės struktūrą - iš 11 štabų liks tik septyni, o jų pareigūnų skaičius bus sumažintas nuo 13,5 tūkst. iki mažiau nei 9 tūkst., siekiant, kad juos būtų lengviau dislokuoti į tolimus konfliktų židinius, tokius kaip Afganistanas.


Šiame straipsnyje: NATO strategija

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių