Naujas leiboristų lyderis: prisidėti prie JAV invazijos į Iraką - klaida

Naujas Didžiosios Britanijos opozicinės Leiboristų partijos lyderis Edas Milibandas pavadino klaida buvusio premjero Tony Blairo sprendimą šaliai dalyvauti JAV invazijoje į Iraką 2003 metais, rašo britų dienraštis "The Independent".

Tai 40 metų E.Milibandas, kuris leiboristų lyderiu buvo išrinktas praėjusį šeštadienį, pareiškė antradienį sakydamas savo pirmąją programinę kalbą partijos konferencijoje Mančesteryje.

Po Britanijos kariuomenės išvedimo iš Irako tuometinis leiboristų lyderis T.Blairas buvo apkaltintas tuo, jog manipuliavo šalies viešąja nuomone, kad būtų pritarta šiam sprendimui.

Nevienodas požiūris Britanijos visuomenėje į kariuomenės įvedimą į Iraką buvo viena T.Blairo atsistatydinimo 2007 metais ir leiboristų pralaimėjimo rinkimuose šią gegužę priežasčių. 2009 metais Britanijos kariuomenė nutraukė kovines operacijas ir buvo išvesta iš Irako.

"Irakas buvo klausimas, kuris padalijo mūsų partiją ir mūsų šalį. Daugelis nuoširdžiai tikėjo, kad pasauliui iškilo reali grėsmė, - sakė E.Milibandas. - Nekritikuoju tų, kuriems teko priimti patį sunkiausią sprendimą ir atiduodu pagarbą mūsų kariams, kurie ten kovėsi ir žuvo. Aš manau, kad buvome neteisūs. Buvo klaida įtraukti Britaniją į šį karą, ir mes turime tai sąžiningai pripažinti".

"Tai buvo klaida todėl, kad karas buvo pradėtas ne kaip kraštutinė priemonė, nes mes nesudarėme būtino aljanso ir todėl, kad mes pakirtome JT vaidmenį. Amerikiečiai padėjo tašką Irake, ir mes turime padaryti tą patį", - sakė naujasis leiboristų lyderis.

Šie komentarai, išsakyti E.Milibando, kuris karo metu dėstė Jungtinėse Valstijose, turėjo būti ne itin malonios jo broliui Davidui, 2003 metais užėmusiam ministro postą ir balsavusiam už invaziją.

T.Blairą tebepersekioja jo sprendimo įtraukti Britaniją į karą Irake šešėlis, tačiau jis niekuomet neatsiprašė už šį savo žingsnį ir nelaiko jo klaida.

Britų profesinės sąjungos "Unite - the Union" lyderis Tony Woodley sakė, kad E.Milibandas kalbėjo apie "neteisėtą" karą Irake ir pridūrė: "Pagaliau mes išgirdome, kad Irako karas yra mūsų partijos reputacijos dėmė".

Savo kalboje partijos konferencijoje E.Milibandas taip pat sakė, jog remia Britanijos kariuomenės misiją Afganistane, kur, pasak jo, ji atlieka padėties stabilizavimo misiją, ir pabrėžė aljanso su Amerika svarbą.

"Mūsų aljansas su Amerika yra mums nepaprastai svarbus, bet turime visada atsiminti, kad aljansus, kuriuos sudarome, ir karinius veiksmus, kurių imamės, turi grįsti mūsų vertybės", - pareiškė E.Milibandas, kurio žodžius palydėjo plojimai.

Jis taip pat sakė, jog užsienio politikoje būtina atsisakyti "seno mąstymo", ir pridūrė: "Mes esame karta, kuri užaugo baigiantis Šaltajam karui".

"Mes esame karta, kuri pripažįsta, kad priklausome pasaulio bendrijai - negalime atsiriboti nuo pasaulio problemų", - pabrėžė naujasis leiboristų lyderis.

Vidaus politikai skirtoje savo kalbos dalyje leiboristų lyderis kritikavo konservatorių ir liberalų demokratų vyriausybę dėl pernelyg radikalių, jo nuomone, planų mažinti valstybės išlaidas. Šios priemonės, kaip mano leiboristai, gali pakirsti prasidėjusį ekonomikos augimą Britanijoje.

Dabartinė Britanijos vyriausybė, vadovaujama konservatoriaus Davido Camerono, ketina pasiekti biudžetą be deficito per penkerius metus. Leiboristai siūlo veikti atsargiau - sumažinti deficitą du kartus per ketverius metus.


Šiame straipsnyje: Edas Milibandas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių