Nauja Rusijos ir Lenkijos santykių era

Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas pirmadienį pradėjo istorinį vizitą Lenkijoje, kuris turėtų Varšuvos ir Maskvos santykius pakelti į naują lygmenį.

Audringos sutiktuvės

Tai yra pirmoji per pastaruosius devynerius metus Kremliaus vadovo oficiali viešnagė Lenkijoje. Į Varšuvą atvykusį D.Medvedevą pasitiko Lenkijos prezidentas Bronisławas Komorowskis. Po sutikimo ceremonijos įvyko abiejų prezidentų pokalbis, vėliau – Rusijos ir Lenkijos derybos, kurias vainikavo bendrų dokumentų pasirašymas.

D.Medvedevas taip pat padėjo vainiką prie Nežinomojo kareivio kapo ir pasirašė garbės svečių knygoje.

Rusijos ir Lenkijos prezidentai vakare turėjo dalyvauti Rusijos ir Lenkijos visuomenės forumo atidarymo ceremonijoje, o paskui įteiki valstybinį apdovanojimą režisieriui Andrzejui Wajdai, kuris D.Medvedevo įsaku apdovanotas Draugystės ordinu už didelį indėlį į Rusijos ir Lenkijos santykių plėtojimą kultūros srityje.

"Norime tiesos apie Smolenską!"

Tiesa, Rusijos prezidentą ne tik pasitiko garbės sargyba bei aukšti lenkų politikai, bet ir protesto akcijos Varšuvoje prie prezidentūros, taip pat Krokuvoje, Poznanėje ir Gdanske.Protestuotojai skandavo šūkius: "Taip – laisvų tautų Europai", "Ne – Rusijos imperializmui", "Norime tiesos apie Smolenską" ir pan.

Be to, Poznanėje veikianti draugija "Geresnis pasaulis" paragino Lenkijos gyventojus pirmadienį apsirengti juodais drabužiais, "solidarizuojantis su Rusijos federalinės saugumo tarnybos aukomis".

Tikisi "perkrovimo"

Vis dėlto tai nesugadino nuotaikos nei Rusijos, nei Lenkijos politikos strategams. Maskva tikisi, jog dvi dienas vyksiančios D.Medvedevo derybos su Lenkijos lyderiais, tarp jų ir su ministru pirmininku Donaldu Tusku, įtvirtins abiejų šalių santykių, kurie dažnai būdavo įtempti, "perkrovimą".Lenkija laikosi panašios nuomonės.

"Tikėtina, kad pradėsime naują skyrių, – B.Komorowskis sakė prieš prasidedant Rusijos vadovo vizitui. – Tai bus ilgas ilgas kelias; ilgas žygis, tačiau mes pradedame tvirtai, sustiprinti ES ir NATO paramos bei geros Lenkijos ekonomikos padėties."

"Lenkijos ir Rusijos santykių "perkrovimas" neapsiriboja vien Lenkija, tačiau taip pat yra Rusijos užsienio politikos dalis Europos ir netgi pasaulio lygiu", – teigė Lenkijos Rytų studijų centro Rusijos skyriaus vedėjas Marekas Menkiszakas.

Pasaulinės ekonomikos padariniai veikiausiai Rusijai parodė jos "anachronistinio verslo modelio, pagrįsto žaliavų eksportu", trūkumus, taip pat paskatino Maskvą nuo praeitų metų vidurio siekti susitaikyti su ES, pridūrė Lenkijos tarptautinių reikalų instituto ekspertas Jarosławas Ćwiekas-Karpowiczius.

Katastrofa sutaikė

Vizitas vyksta praėjus aštuoniems mėnesiams po balandžio 10 d. Rusijoje netoli Smolensko miesto įvykusios lėktuvo katastrofos, per kurią, be prezidento Lecho Kaczyńskio, žuvo dar 95 aukšti pareigūnai, skridę į Katynės žudynių minėjimo renginį, kurio norėta paminėti 22 tūkst. lenkų karininkų nužudymą Sovietų Sąjungos diktatoriaus Josifo Stalino įsakymu 1940 m.

D.Medvedevas žengė simbolinį susitaikymo žingsnį balandį, kai išdrįso atskristi į pietiniame Lenkijos mieste Krokuvoje vykusią L.Kaczyńskio laidotuvių ceremoniją, nors beveik visi Vakarų šalių lyderiai atšaukė savo dalyvavimą dėl skrydžius Europoje sutrikdžiusio vulkaninių pelenų debesies iš Islandijos.

"Dedamos susitaikymo pastangos, kurios, mano nuomone, nėra vien žodžiai <...> ir jas paskatino tragedija Smolenske", – sakė Rusijos politikos ekspertas Thomas Gomart'as iš Prancūzijos tarptautinių santykių instituto.

38 mln. gyventojų turinti Lenkija tapo galingiausia iš anksčiau Sovietų Sąjungos įtakos zonai priklausiusių šalių, kuri "tampa svarbiu šulu santykiuose tarp Europos ir Rusijos, tokiu pat kaip Berlynas, Paryžius ir Roma", mano ekspertas.

Reikia ieškoti pusiausvyros

Rusijos prezidentas D.Medvedevas mano, kad Maskva ir Lenkija turi priimti tokius sprendimus, kurie "išvalys praeities griuvėsius"."Mūsų santykiai, kaip tai buvo pabrėžta ir literatūroje, ir publicistikoje, ir politikos lygiu, turi savo gana sudėtingą istoriją, kuri sieja mūsų tautas. Ir šioje istorijoje buvo ir šviesių, ir gana sudėtingų puslapių", – pareiškė D.Medvedevas interviu lenkų žiniasklaidos priemonėms savo vizito į Varšuvą išvakarėse.

Jis pabrėžė, kad dabartiniame gyvenime "itin svarbu išeiti iš šios seniai susidariusios istorinės Rusijos ir Lenkijos santykių plėtotės piramidės, pasistengti atskirti istoriją, kad ir kokia ji būtų, nuo dabartinio gyvenimo, antraip mes visada būsime įkaitais to, kas buvo daroma iki mūsų ir už ką dabartinė politikų karta niekaip negali atsakyti".

Prezidentas taip pat pridūrė, kad negalima pamiršti istorijos pamokų. Ir sudėtingiausia, kaip pabrėžė D.Medvedevas, surasti pusiausvyrą tarp šių dviejų dalykų.

"Tikriausiai kaip tik todėl, deja, šios pusiausvyros iki pastarojo laiko nepavyko surasti. Aš labai džiaugiuosi, kad per pastaruosius mėnesius priartėjome prie situacijos, kai mes iš tikrųjų galime pakilti į naują santykių lygį, į naujo pobūdžio Rusijos ir Lenkijos santykius", – akcentavo Rusijos prezidentas.

Prieš D.Medvedevo vizitą Rusijos Valstybės Dūma oficialiai pripažino, kad Katynės žudynes organizavo Sovietų Sąjungos NKVD, įsakius J.Stalinui. Ši rezoliucija pagaliau nutraukė ilgiau nei pusę šimtmečio rodytą nenorą pripažinti, kad Sovietų Sąjungos lyderiai Antrojo pasaulinio karo pradžioje nurodė nužudyti tūkstančius į nelaisvę patekusių Lenkijos karininkų.

Maskva penktadienį taip pat paviešino naujų dokumentų, susijusių su šiais tragiškais įvykiais.

Ištisus dešimtmečius Sovietų Sąjunga dėl Katynės žudynių veidmainiškai kaltino nacistinę Vokietiją, ir tik 1990 m. paskutinis šios valstybės vadovas Michailas Gorbačiovas pripažino Maskvos atsakomybę.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių