M.Romney sutriuškino savo varžovą per pirminius rinkimus Floridoje

JAV prezidento posto siekiantis respublikonas Mittas Romney antradienį sutriuškino savo pagrindinį varžovą Newtą Gingrichą per pirminius rinkimus Floridoje, išsiverždamas į priekį lenktynėse dėl teisės susigrumti su šalies vadovu demokratu Baracku Obama.

Suskaičiavus apie 2 mln. balsų paskelbtas abiejų kandidatų surinktų balsų skirtumas - 46 prieš 32 proc. - tapo skaudžiu smūgiu buvusiam Atstovų Rūmų pirmininkui N.Gingrichui. Kad jis dabar pakreiptų svarstyklių lėkšteles savo naudai, prireiktų Heraklio pastangų.

68 metų N.Gingrichas nustebino daugelį savo partijos lyderių, kai anksčiau šį mėnesį sutriuškino 64 metų M.Romney Pietų Karolinoje, tačiau didesnėje ir didesne rinkėjų kontingento įvairove pasižyminčioje Floridoje jo palaikymas greitai subliūško.

M.Romney triumfas Floridoje taip pademonstravo jo stiprybę vienoje iš svarbiausių visuotinių rinkimų arenų, o sakydamas pergalės kalbą respublikonas ragino amerikiečius pašalinti B.Obamą iš Baltųjų rūmų lapkritį.

„Pone prezidente, jūs buvote išrinktas vadovauti. Jūs pasirinkote eiti iš paskos, ir dabar atėjo laikas jums pasitraukti iš kelio“, - M.Romney sakė šimtams savo šalininkų sausakimšoje pokylių salėje Tampoje, o žmonės skandavo jo vardą.

„Prezidentas Obama nori iš esmės pertvarkyti Ameriką ir paversti ją kažkuo, ko mes galbūt neatpažintume. Aš noriu atkurti Amerikai vertybes ir principus, kurie pavertė mus pasaulio viltimi“, - sakė jis.

Laimėtojas paleido įspėjamąjį šūvį demokratams, kurie piktinasi dėl vis aštresnio respublikonų kampanijos tono, kurį Floridoje pabrėžė nesiliaujantis asmeninių atakų srautas tarp M.Romney ir N.Gingricho.

„Konkurencingi pirminiai rinkimai mūsų nesupriešina - jie mus paruošia, ir mes nugalėsime, - pabrėžė M.Romney. - Kai po septynių mėnesių mes grįšime čia, į Tampą, į mūsų suvažiavimą, mūsų partija bus vieninga, su pergalę lemiančiu bilietu už Ameriką.“

Panašu, jog daugeliui rinkėjų Floridoje rūpėjo ekonomikos problemos, tarp jų verslininkui Paului Jacksonui, kuris sakė balsuosiantis už M.Romney.

„Balsavau už jį, nes manau, kad jis turi daugiausiai galimybių įveikti prezidentą - dabartinį prezidentą. Sutinku ne su visomis jo nuostatomis, tačiau noriu pamatyti permainą, kuri atitiktų mano savanaudiškus smulkaus verslo savininko poreikius“, - aiškino jis.

Florida smarkiai nukentėjo nuo „Didžiosios recesijos“, sukeltos 2008 metų finansų krizės: nedarbas joje pasiekė beveik 10 proc.; ši valstija taip pat atsidūrė nekilnojamos turto burbulo sprogimo centre.

Daugelis gyventojų skundėsi, kad jų kreditu pirktus namus atsiėmė bankai arba kad būsto paskolos sumos tapo didesnės negu jų namų kaina.

Nors patyręs skaudų pralaimėjimą, N.Gingrichas pažadėjo nesitraukti iš kovos iki pat rugpjūčio 27-30 dienomis vyksiančio respublikonų nacionalinio suvažiavimo, kuriame bus oficialiai įvardytas kandidatas, stosiantis prieš B.Obamą per lapkričio 6 dieną vyksiančius visuotinius rinkimus.

„Dabar aišku, kad tai dviejų asmenų lenktynės tarp konservatyviojo lyderio Newto Gingricho ir nuosaikiojo (lyderio) iš Masačusetso“, - jis sakė savo šalininkams Orlando mieste, turėdamas omenyje M.Romney.

N.Gingrichui būtų labai pravartu, kad jo varžovas Rickas Santorumas, kuris antradienį surinko apie 13 proc. balsų, pasitrauktų iš kovos, nes mano, kad buvusį Pensilvanijos senatorių palaikančių konservatyvių pažiūrų rinkėjai atitektų jam ir padėtų pranokti M.Romney.

Tačiau R.Santorumas, jau atvykęs į Nevadą, kai atsisakė kovos Floridoje, kad galėtų sutelkti savu negausius išteklius kitur, nerodė jokių ženklų, kad yra linkęs pripažinti pralaimėjimą - jis pasiuntė ryžtingą pranešimą N.Gingricho stovyklai.

„Mums reikia žmogaus, galinčio tapti konservatyviųjų kandidatu, - jis sakė Las Vegase. - Floridoje Newtas Gingrichas turėjo šią galimybę. Jis atėjo iš Pietų Karolinos valstijos; jis atėjo su didele pergale ir daug pinigų.“

R.Santorumas tęsė: „Jis sakė: “Ketinu tapti konservatyviąja alternatyva. Ketinu tapti antiMittu.„ Tai nesuveikė. Jis tapo problema. Negalime leisti, kad mūsų kandidatas būtų problema per šią kampaniją.“

Po nesėkmės Pietų Karolinoje M.Romney pasinaudojo savo didesniu rinkimų kampanijos iždu ir užliejo Floridą nesiliaujančiu neigiamų reklamų srautu.

Vadindamas N.Gingrichą etikos nesilaikančiu varžovu, M.Romney dažnai paminėdavo, kad buvęs Atstovų Rūmų pirmininkas dirbo gerai apmokamu konsultantu nekilnojamojo būsto paskolų milžinėje „Freddie Mac“ - bendrovėje, kurią kai kas kaltina prisidėjusia prie nekilnojamojo turto burbulo sprogimo 2008 metais.

Per ateinančias keturias savaites pirminiai balsavimai vyks dar septyniose valstijose, tad M.Romney didelė piniginė ir puiki politinė organizacija gali atlikti esminį vaidmenį, kandidatams kaunantis daugelyje frontų.

M.Romney laimėjo penkiose iš septynių valstijų per 2008 metų prezidento rinkimų kampaniją, nors galiausiai partijos kandidatu tapo senatorius Johnas McCainas.

Kita kova vyks ateinantį šeštadienį Nevadoje ir Meine, kuri veteranas Kongreso narys iš Teksaso Ronas Paulas, likęs ketvirtas ir paskutinis Floridoje, surinkęs vos 7 proc. balsų, tikisi pasirodyti daug geriau.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių