Motina ir atsidavusi žmona: privatus M. Thatcher gyvenimas

Už juodų Dauningstrito 10-ojo namo durų, savo privačiame gyvenime, Margaret Thatcher (Margaret Tečer) buvo namų šeimininkė ir kartais rūpesčių keldavusių dvynių motina, kurią visados ištikimai remdavo vyras Denisas.

Savo autobiografijoje ji rašė: „Niekada nebūčiau daugiau kaip 11 metų buvusi ministre pirmininke be Deniso šalia manęs“.

„Geležine ledi“ vadinta ministrė pirmininkė savo uolaus darbo etiką taikė ir namuose: prižiūrėjo savo vaikų Marko ir Carol (Kerol) ugdymą ir vykdė namų pareigas - padedama Deniso.

Markas vėliau gyvenime ypač sulaukdavo nemalonių antraščių laikraščiuose, pavyzdžiui, Pietų Afrikos Respublikos (PAR) teismas buvo jam skyręs baudą už vaidmenį finansuojant 2004 metų nesėkmingą perversmą Pusiaujo Gvinėjoje.

Margaret Thatcher ekonomines ir politines pažiūras įdiegė jos tėvas, bakalėjininkas ir metodistų dvasininkas, Grantamo Rytų Anglijoje tarybos narys Alfredas.

Tačiau ji taip pat turėjo namų šeimininkės instinktus, paveldėtus iš motinos Beatrice (Beatris), ir nedvejodama vykdydavo namų pareigas aplinkui siaučiant politikos audroms.

Smulkiai pasakoti apie asmeninį gyvenimą jai niekada nebuvo lengva. O jos vyras, verslininkas Denisas, dar rečiau leisdavosi į smulkmenas - jo koziris būdavo absoliutus atsisakymas kalbėtis su, kaip jis vadindavo, spaudos „šliužais“.

Tačiau 1996 metais išleistoje tėvo biografijoje Carol Thatcher papasakojo, kaip šeima funkcionavo už uždarų durų, kad Denisas leido Margaret tęsti savo karjerą, o pats tęsė savąją.

„Jeigu santuoka yra perėmimas arba susiliejimas, tai mano tėvai džiaugėsi pastaruoju“, - rašė ji.

Denisas Thatcheris su antrąja savo žmona susipažino1949 metų vasarį, kai jam buvo 34-eri, o jai - 23-eji. Keli jo draugai buvo pasikvietę jaunąją kandidatę į parlamentarus vakarienei, po to, kai pamatė ją sakančią kalbą.

Denisas, turtingas, drovus, išsiskyręs vyras, kariavęs Antrajame pasauliniame kare ir paveldėjęs tėvo dažų fabriką, iš mandagumo parvežė ją atgal į Londoną.

Paklaustas, ar Margaret įsimylėjo iš pirmo žvilgsnio, Denisas pasakė: „Ne; pirma dar reikėjo grumtis dvejuose rinkimuose. Ji du kartus balotiravosi Dartforde ir du kartus pralaimėjo, o kai antrą kartą verkė man ant peties, aš ją vedžiau“.

Jųdviejų vestuvės įvyko Londone 1951 metų gruodžio 13 dieną.

Margaret dvyniai Markas ir Carol gimė per cezario pjūvio operaciją šešiomis savaitėmis pirma laiko. Nėštumo metu Margaret jautėsi prastai, o kadangi jau turėjo ir berniuką, ir mergaitę, nebejautė poreikio turėti daugiau atžalų.

Būsimosios ministrės pirmininkės darbo etika buvo taikoma ir šeimos namuose Čelsyje Vakarų Londone: ji dirbo, rengėsi egzaminams siekdama teisininko išsilavinimo, tvarkė namų ūkį, rūpinosi pirkiniais, siuvo, ruošė maistą, lygino drabužius.

Šeimos auklė Barbera pasakojo: „Ji darė viską: ji buvo tokia ultraproduktyvi, kad būdavo labai sunku ją kaltinti. Ponia Thatcher visuomet pasiekdavo savo, nes ponas Thatcheris jai tai leisdavo. Ji sakydavo: “Turime nuveikti tą, tą ir tą„. O jis atsakydavo: “O, gerai„. Ir sutikdavo“.

Thatcheriai buvo ne tokie žmonės, kad nieko neveiktų ir per atostogas: jie verčiau rinkdavosi ekskursijas, o ne atsipalaidavimą prie baseino.

Jam patikdavo džino kokteiliai, o ji mėgo viskį, kuris padėdavo jai išverti ilgas kalbų rašymo naktis.

Pranešama, kad ji miegodavusi po keturias valandas per naktį, o jos vyras buvo vienintelis žmogus, kuris galėdavo liepti jai eiti gulti ir paleisti išsekusius darbuotojus.

Kategoriškas antisocialistas Denisas sutikdavo su ja visais politikos klausimais, išskyrus jos pritarimą mirties bausmei. Tačiau jis niekada nesikišo į jos politinį gyvenimą.

Už spaudos nupieštos žmonos valdomo vyro, kurio atokvėpis būdavo džinas ir golfas, karikatūros buvo visuomet lojalus sutuoktinis.

Margaret Thatcher prižiūrėjo dvynių ugdymą, bet leido jiems patiems spręsti, kaip jie nori gyventi savo gyvenimus.

Markas tikrai buvo pridaręs motinai rūpesčių. 1982 metais jis, dalyvaudamas ralyje „Paryžius-Dakaras“, dykumoje dingo šešioms dienoms, o 2004-aisiais gavo tą baudą PAR, už tai, kad davė pinigų bandymui įvykdyti perversmą Pusiaujo Gvinėjoje.

Savų problemų turėjo ir Carol. Ji Australijoje pradėjo žurnalistės karjerą, o paskui grįžo dirbti į Didžiąją Britaniją. 2009-aisiais ji dėl rasine prasme opių pastabų neteko darbo BBC televizijoje.

Praėjusį kartą visuomenės simpatijas koks nors Thatcherių šeimos atstovas pelnė 2005 metais, kai Carol triumfavo populiarioje britų laidoje, kurioje įžymybės leidosi į sunkius išmėginimus Australijos krūmynuose. Tarp tų išmėginimų buvo ir kengūros sėklidžių valgymas.

1990-aisiais pasitraukti priverstai M. Thatcher buvo sunku sulėtinti tempą.

Iš pradžių jai buvo sunku net paskambinti telefonu, nes numerių jai nebuvo tekę rinkti nuo 1979-ųjų. Ji dažnai siekdavo telefono spręsti kokių nors tarptautinių krizių, apie kurias išgirsdavo per žinias, o paskui susitvardydavo, pasakojo duktė.

Nedaug kas žinoma apie tai, kaip M. Thatcher nugyveno savo paskutinius metus keturių aukštų sublokuotame name prestižinėje Londono Česterio aikštėje.

Buvusi ministrė pirmininkė gyveno prižiūrima slaugytojų, kartais aplankoma artimų draugų. Silpnos sveikatos, sunkiai išsilaikanti ant kojų ir paliesta silpnaprotystės, ji vengė valstybinių renginių, tačiau kartais išeidavo į miestą papietauti.

2012 metų kovą ji buvo nufotografuota sėdinti viename Londono parke, baltais plaukais ir glostanti praeinantį šunį, netoliese stovint jos prižiūrėtojams. Tas vaizdas nė iš tolo nepriminė jos buvusios vietos pasaulinės arenos centre.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių