M.Monti: Italijos griežto taupymo priemonės turbūt išgelbėjo euro zoną

Italijos premjeras Mario Monti šeštadienį teisino per pirmuosius jo darbo vyriausybės vadovu metus šalyje vykdytas skaudžias griežto taupymo priemones, sakydamas, jog be jų euro zona galėjo skilti arba visiškai žlugti.

„Galbūt šiandien, jeigu vyriausybė nebūtų įvedusi taupymo priemonių, euro zonos jau nebebūtų“, - sakoma premjero biuro paskelbtoje 17 puslapių apžvalgoje apie vienerių metų laikotarpį nuo M.Monti atėjimo į valdžią skolų prislėgtoje Italijoje.

„Arba ji (euro zona) būtų pastebimai mažesnė geografine prasme be to, ką Italija sugebėjo pasiekti savo kolektyvinėmis pastangomis, kurios neturi daug precedentų respublikos istorijoje“, - sakoma pranešime.

M.Monti, buvęs ekonomikos profesorius ir svarbus Europos Sąjungos (ES) komisaras, parlamento balsavimu buvo paskirtas vadovauti technokratų vyriausybei pernai lapkričio 16 dieną, kai Italija patyrė didelių sunkumų dėl euro zonos skolų krizės.

„Ši vyriausybė gimė ant krizės bangos, susidūrusi su dramatišku sprendimu: leisti šaliai nuskęsti ar priversti ją išbristi iš liūno“, - teigiama premjero biuro dokumente.

Priemonės, kurių ėmėsi Roma, padėjo atpiginti skolinimąsi ir padidino neramių rinkų pasitikėjimą, kad didelių skolų prislėgta trečioji didžiausia euro zonos ekonomika netaps vieningosios Europos valiutos žlugimo katalizatoriumi, sakoma apžvalgoje.M.Monti, kurio populiarumui pakenkė griežto taupymo programa ir struktūrinės reformos, trukdančios, anot kritikų, augimui, sutinka, kad jo vyriausybė galėjo nuveikti ir daugiau, ypač rūpindamasi vargingiausiais piliečiais.

„Žinoma, reikėjo padaryti daugiau, turbūt padaryta ir klaidų. Gerokai daugiau reikėjo nuveikti labiausiai pagalbos reikalingoms Italijoje klasėms“, - nurodoma pranešime.Praėjusių metų pabaigoje šalį ištiko recesija, itin padidėjo jaunimo nedarbas, sukėlęs protestus.Tačiau Italija susigrąžino pagarbą tarptautinėje sferoje, kai premjeru buvo paskirtas M.Monti; ji „vėl yra aktyvi ir veiksni (ES) partnerė, pagrindinė veikėja priimant strateginius ir operatyvius sprendimus“, sakoma pranešime.

Per M.Monti vyriausybės pirmąsias metines pasigirdo kalbų, kad šis premjeras turėtų likti ir po rinkimų 2013-ųjų pavasarį.Ši mintis populiari verslininkų aplinkoje, kur daugelis sutinka, kad būtent jis atstatė Italijos patikimumą po to, kai 2011-ųjų pabaigoje po virtinės skandalų ir panikos rinkose parlamentas nušalino Silvio Berlusconi.

Šeštadienį Luca Cordero di Montezemolo, ištaigingų automobilių „Ferari“ gamybos vadovas bei buvęs Italijos didžiojo verslo federacijos lyderis, steigia naują politinį judėjimą, kuris sieks, kad M.Monti liktų ministru pirmininku.



NAUJAUSI KOMENTARAI

liurbis

liurbis portretas
tik visiskiems liurbiams suprantama italo kalba, tegyvuoja pagyrunai liurbiai
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių