Maskvos mero posto netekusio J.Lužkovo laukia nauji nemalonumai

Buvusiam Maskvos merui Jurijui Lužkovui gresia teisminiai nemalonumai. Prokuratūra ir teismai nagrinėja dešimtis grobstymo ir korupcijos sostinės merijoje bylų.

Kabo korupcijos šešėlis

Įtakingas Didžiosios Britanijos laikraštis „The Financial Times“ skelbia, kad Rusijos prokuratūra pradėjo tirti Maskvos merijai metamus kaltinimus korupcija. Analitikai teigia, kad tai yra pavojaus signalas Kremliaus iš sostinės mero posto šią savaitę pašalintam J.Lužkovui.

Prokuratūros atstovai pranešė, kad tyrėjai narplioja 20 galimų korupcijos atvejų, įtarimų šešėlis krenta ant Maskvos merijos pareigūnų. Prokurorai nepatikslino, ar tarp įtariamųjų yra pats J.Lužkovas, bet pridūrė, kad tyrimai pradėti dar prieš mero atstatydinimą.

J.Lužkovas 18 metų tvirtai laikė Maskvą savo rankose ir prižiūrėjo, kaip maisto stygiaus kamuojamas sovietinės epochos miestas virsta vienu brangiausių ir prašmatniausių pasaulio megapolių. Iš pradžių meras buvo daugelio vertinamas už organizacinius sugebėjimus, bet vėliau virš jo pakibo korupcijos šešėlis, kai J.Lužkovo žmona Jelena Baturina virto stambiausia Maskvos statybų magnate ir susikrovė didžiulius turtus.

Abu sutuoktiniai atkakliai neigė įtarimus, kad jos turtai ir vyro užimamos pareigos yra kažkaip susiję.

Turi tvirtų įrodymų

Atkaklus J.Lužkovo kritikas, verslininkas ir visuomeninio judėjimo „Mūsų sostinė“ lyderis Aleksandras Lebedevas trečiadienį nusiuntė pareiškimus Generalinei prokuratūrai, Valstybės Dūmai, o taip pat tarptautinėms organizacijoms – Jungtinėms Tautoms ir Europos Komisijai, reikalaudamas tarptautinės korupcijos atvejį.

A.Lebedevas remiasi verslininko Šalvos Čigirinskio Londono teisme pareikštais kaltinimais, esą J.Lužkovo žmona iš jo išsireikalavo 50 proc. bendrovės „Sibir Energy“ akcijų mainais į biurokratinių problemų sprendimą.

„Ilgus metus aš bandau išvilkti į dienos šviesą korupciją ir piktnaudžiavimą padėtimi J.Lužkovo vadovavimo laikais, – teigė A.Lebedevas. – Mes turime tvirtų įrodymų, kad J.Lužkovas naudojosi tarnybine padėtimi proteguodamas žmonos verslo interesus.“

Kyšiai ir grobstymas

Būtent korupcija minima kaip viena J.Lužkovo atstatydinimo priežasčių. Vien per pastaruosius metus teisėsauga Maskvos merijoje užfiksavo 500 kyšininkavimo atvejų, teismai nagrinėja keletą garsių korupcijos bylų.

Viena jų susijusi su valstybinės įmonės „Mosvodokanal“ vadovais, kurie kaltinami norėję pasisavinti 20 mlrd. rublių, skirtų Maskvos komunaliniam ūkiui. J.Lužkovas šiuos kaltinimus pavadino absurdu ir grasino specialiosioms tarnyboms teismais. Bylos tyrimas vyksta iki šiol.

Teisėsaugos akiratyje atsidūrė ir Maskvos mero pavaduotojas Aleksandras Riabininas. Pirma baudžiamoji byla dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi jam buvo iškelta šių metų kovą, bet po savaitės nutraukta. Gegužę prokuratūra iškėlė pareigūnui dar vieną baudžiamąją bylą – šįkart dėl stambaus kyšio paėmimo.

Tyrimo duomenimis, 2009 m. gruodį A.Riabininas už statybų projekto suderinimą per tarpininką – komercinės organizacijos vadovą – gavo 200 kvadratinių metrų patalpas Maskvoje. Oficialiai jų savininke tapo A.Riabinino žmona.

Mero pavaduotojas tvirtino, kad jam iškelta byla yra prieš J.Lužkovą vykdomos šmeižto kampanijos dalis. Pats J.Lužkovas atkakliai gynė A.Riabininą ir teigė, kad nėra jokio pagrindo traukti jį baudžiamojon atsakomybėn.

Ar kas nors įskųs J.Lužkovą?

Visuomeninis judėjimas „Solidarumas“ reikalauja traukti baudžiamojon atsakomybėn ir patį J.Lužkovą. Remdamasis Boriso Nemcovo ataskaitą apie korupciją Maskvos merijoje, judėjimas dar prieš metus pateikė pareiškimą Generalinės prokuratūros Tyrimų komitetui. Šių metų pavasarį komiteto vadovas Aleksandras Bastrykinas pareiškė, kad pateikti įtarimai nepasitvirtino, bet tyrimas vyksta toliau. Advokatas Vadimas Prochorovas, kuris irgi pasirašė pareiškimą prieš J.Lužkovą, tiki, kad po mero atstatydinimo padėtis pasikeis.

„Tie, kas užsiėmė korupcija J.Lužkovo vadovavimo laikais, turi būti patraukti atsakomybėn. Aš net neabejoju, kad jo komandos nariams bus iškeltos baudžiamosios bylos. Deja, pagal Rusijos tradicijas visa tai vyksta tik po atstatydinimo“, – apgailestavo V.Prochorovas.

Teoriškai J.Lužkovas gali būti įtartas bet kurioje dabar nagrinėjamoje biudžetinių pinigų grobstymo byloje, jeigu nors vienas įtariamasis pareikš, kad meras davė jam nurodymus.


Šiame straipsnyje: Jurijus Lužkovas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių