M. Mursi: naujoji konstitucija yra „nauja aušra Egiptui“

Egipto prezidentas Mohamedas Mursi trečiadienį gyrė islamiškų jėgų palaikomą naująją šalies konstituciją, kurią jis prastūmė, nepaisydamas įnirtingų opozicijos protestų, vadindamas ją nauja aušra šaliai ir sakydamas, kad dabar imsis taisyti šlubuojančią ekonomiką.

Kreipdamasis į tautą per televiziją, M.Mursi sakė pertvarkysiantis savo vyriausybę ir dar kartą pasiūlysiantis dialogą su sekuliariąja opozicija.

Nors prezidentas pripažino, kad buvo padaryta „klaidų abiejose pusėse“, rengiant naujos konstitucijos projektą ir pateikiant jį tvirtinti referendume, per kurį naujam pagrindiniam įstatymui pritarė 64 proc. dalyvių, M.Mursi tvirtai laikėsi savo priimti „sudėtingo“ sprendimo.

„Aš sprendimus priėmiau tik dėl Dievo ir dėl šalies interesų“, - aiškino prezidentas, kurį į valdžią iškėlė Musulmonų brolija.

Pasak M.Mursi, priėmus šią konstituciją baigsis jau beveik dvejus metus šalį krečianti sumaištis po prezidento Hosni Mubarako (Hosnio Mubarako) nuvertimo pernai vasarį, o Egiptas galės žengti į „didesnio saugumo ir stabilumo erą“.

Konstitucija yra „nauja aušra Egiptui“, - pažymėjo jis.

Tačiau opozicija ginčija pagrindinio įstatymo teisėtumą ir ruošiasi parlamento rinkimams, kurie turėtų įvykti per ateinančius du mėnesius.

Opozicijos koalicija - Nacionalinio gelbėjimo frontas (NGF) - savo pranešime, paskelbtame po M.Mursi kreipimosi, pareiškė tęsiantis savo „taikią kovą prieš konstituciją ... visomis demokratinėmis priemonėmis, įskaitant bylinėjimąsi, demonstracijas ir sėdimuosius protestus“.

NGF lyderis Mohamedas ElBaradei socialiniame tinkle „Twitter“ rašė, kad naujoji konstitucija yra „niekinė“, nes ji kertasi su tarptautiniais įstatymais, numatančiais „tikėjimo, žodžio ir kitas laisves“.

NGF nuomone, ši konstitucija gali tapti priemone įvesti Egipte šariato principus, silpninant žmogaus ir moterų teisių bei teismų nepriklausomybę.

Koalicija taip pat pažymėjo, jog referendume balsavo tik trečdalis iš 52 mln. Egipto rinkėjų.

Protestai prieš naująją konstituciją ir anksčiau atšauktą prezidento dekretą, suteikusį M.Mursi beveik absoliučią valdžią, Egipte vyko nuo lapkričio pabaigos. Kai kada per juos prasiverždavo smurtas, įskaitant susirėmimus gruodžio 5 dieną, kai žuvo aštuoni žmonės, o dar šimtai buvo sužeisti.

Dėl galinčio užsitęsti „padidėjusio“ politinio konflikto perspektyvų, nors ir buvo priimta konstitucija, reitingų agentūra „Standard and Poor's“ šią savaitę viena pakopa sumažino Egipto ilgalaikio skolinimosi reitingą iki „B-“.

Tarptautinio valiutos fondo suteiktos 4,8 mlrd. JAV dolerių paskolos išmokos irgi buvo sustabdytos šį mėnesį, o tas sprendimas padidino investuotojų nerimą ir pavojų, jog šalis valiuta nusmuks, Kairo centriniam bankui išnaudojus užsienio valiutos atsargas.

Pareigūnai jau uždraudė keliautojams išvežti arba įvežti į šalį daugiau nei 10 tūkst. dolerių vienam asmeniui. Manoma, kad centrinis bankas šiuo metu turi mažiau nei 15 mlrd. dolerių atsargų, nors iki H.Mubarako nuvertimo jos sudarė 36 mlrd. dolerių.

Turizmas, kuris yra pagrindinis Egipto ekonomikos ramstis, iki šiol neatsigavo nuo 32 proc. nuosmukio po revoliucijos 2011 metų pradžioje.

Valstybės skola, nedarbas ir infliacija išlieka dideli, o daugiausiai gyventojų turinčioje, tačiau taip pat vienoje iš neturtingiausių arabų valstybių, apie 40 proc. iš 83 mln. žmonių yra priversti kasdien pragyvenimui išleisti ne daugiau nei du dolerius.

M.Mursi savo kalboje pareiškė: „Dėsiu visas pastangas sustiprinti Egipto ekonomiką, patiriančią milžiniškų iššūkių, tačiau taip pat turinčią didelių augimo galimybių.“

Prezidentas tariasi su premjeru Hishamu Qandilu dėl ministrų portfelių perskirstymo, vykdant „pokyčius, reikalingus šiam uždaviniui“.

M.Mursi teigė, kad naujoji konstitucija leis Egiptui įžengti į „didesnio saugumo ir stabilumo erą“, taip pat žadėjo skatinti „augimą, pažangą ir socialinį teisingumą“.

Jungtinės Valstijos, kasmet skiriančios 1,3 mlrd. dolerių Egipte didelę įtaką turinčiai kariuomenei, paragino M.Mursi siekti „peržengti nesutarimus“ su sekuliariąja opozicija.

„Mes nuosekliai palaikėme principą, jog demokratija reikalauja daug daugiau nei paprasto daugumos valdymo“, - sakoma JAV valstybės departamento atstovo pareigas einančio Patricko Ventrello antradienį paskelbtame pranešime.


Šiame straipsnyje: Mohamedas MursiEgiptas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių