Lotynų Amerikos lyderiai gedi dėl H. Chavezo mirties

Lotynų Amerika nuo antradienio gedi dėl Venesuelos prezidento Hugo Chavezo mirties, o Jungtinės Valstijos išreiškė viltį, kad šis įvykis atvers galimybę pagerinti santykius su ta naftos turtinga valstybe.

58 metų H.Chavezui mirus po ilgos kovos su vėžiu, Venesuelos ateitis tapo neaiški po 14 metų trukusio šio charizmatiško buvusio oro desantininko valdymo. Šis lyderis buvo laikomas Lotynų Amerikos „antiimperialistinės“ kairiosios stovyklose vėliavnešiu.

Jo ideologiniai sąjungininkai Lotynų Amerikoje vienas po kito reiškė pagarbą H.Chavezui, o ypač jį liaupsino komunistinė Havana, vadindama Venesuelos lyderį Kubos revoliucijos lyderio - 86 metų Fidelio Castro - „tikruoju sūnumi“.

Kubos pareigūnai paskelbė trijų dienų nacionalinį gedulą, pagerbdami svarbiausią šalies sąjungininką Lotynų Amerikos regione ir pagrindinį salos ekonomikos rėmėją.

Valstybinės televizijos paskelbtame pranešime Kubos vyriausybė nurodė, kad H.Chavezas per savo kadenciją „stovėjo šalia Fidelio kaip tikras sūnus“.

Tuo tarpu Brazilijos prezidentė Dilma Rousseff pareiškė, kad H.Chavezas buvo „didis lotynų amerikietis“.

„Pripažįstame nepataisomą netektį didžio lyderio ir, visų svarbiausia, Brazilijos draugo, Brazilijos žmonių draugo“, - sakė ji.

Bolivijos prezidentas socialistas Evo Moralesas (Evas Moralesas), kurio politiniai prioritetai ir vadovavimo stilius akivaizdžiai didele dalimi perimti iš H.Chavezo, sakė, jog jaučiasi „sugniuždytas“ dėl savo draugo mirties ir kad greitai išvyks į Venesuelą.

„Jaučiame skausmą“, - pridūrė E.Moralesas.

Kitas artimas H.Chavezo sąjungininkas - Ekvadoro kairiųjų pažiūrų prezidentas Rafaelis Correa (Rafaelis Korėja) - sakė, kad šio lyderio mirtis yra „nepataisoma netektis“ Lotynų Amerikai, tačiau pažymėjo, kad Venesuelos žmonės išdidžiai saugos jo palikimą.

Argentinos viceprezidentas Amado Boudou socialiniame tinkla „Twitter“ parašė, kad gedi „visa Lotynų Amerika“.

„Mus paliko vienas iš geriausių: visada būsite su mumis, komandante“, - pridūrė A.Boudou.

Argentinos prezidentė Cristina Kirchner nurodė vyksianti į Venesueloje vyksiančią H.Chavezo memorialinę ceremoniją.

Kolumbijos prezidentas Juanas Manuelis Santosas atkartojo R.Correos išsakytą nuotaiką, pareikšdamas, kad H.Chavezo mirtis yra „didi netektis Venesuelai ir visam regionui, Kolumbijai ir man asmeniškai“.

Kairiųjų pažiūrų Urugvajaus prezidentas Jose Mujica, artimas H.Chavezo draugas, paskelbė pranešimą, kuriame išsakė nuoširdžią pagarbą velioniui lyderiui.

"Mirtis visuomet nuliūdina, - sakė 77 metų prezidentas, patvirtinęs, kad vyks į Venesuelą pareikšti paskutinės pagarbos.

„Tačiau kai kalbi apie žmogų, kuris kovėsi priešakinėje linijoje, ir apie žmogų, kurį, kaip prisimenu, esu pavadinęs dosniausiu mano sutiktu lyderiu - skausmas įgyja visiškai naują matmenį“, - pridūrė J.Mujica.

Čilės prezidentas Sebastianas Pinera, konservatyvių pažiūrų milijardierius, vadino H.Chavezą lyderiu, kuris buvo „giliai įsipareigojęs Lotynų Amerikos integracijai“.

Panašų požiūrį išsakė Hondūro prezidentas Porfirio Lobo, apgailestaujantis užgesus „lyderiui, kuris kovojo už Lotynų Amerikos integraciją“.

Salvadoro prezidentas Mauricio Funesas (Maurisijus Funesas) taip pat išreiškė užuojautą, sakydamas, kad jaučia „gilų gailestį dėl šio didžio lyderio netekties“.

Nors Lotynų Amerikos lyderiai reiškė sielvartą, daug santūresnio atsako sulaukta iš Jungtinių Valstijų, kurias H.Chavezas su pasimėgavimu kritikavo per visą savo vadovavimo laikotarpį.

„Šiuo iššūkių keliančiu prezidento Hugo Chavezo mirties metu Jungtinės Valstijos dar kartą patvirtina savo palaikymą Venesuelos žmonėms ir savo suinteresuotumą vystyti konstruktyvius ryšius su Venesuelos vyriausybe“, - sakė JAV prezidentas Barackas Obama.

„Venesuelai pradedant naują skyrių savo istorijoje, Jungtinės Valstijos lieka ištikimos politikai, palaikančiai demokratijos principus, įstatymo viršenybę ir pagarbą žmogaus teisėms“, - rašoma trumpame B.Obamos pranešime.

Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius Ban Ki-moonas pagerbė H.Chavezo pastangas dėl savo šalies neturtingųjų ir jo palaikymą taikos procesui Kolumbijoje.

„Prezidentas Chavezas kalbėjo apie labiausiai pažeidžiamiems Venesuelos žmonės kylančius iššūkius ir jų lūkesčius“, - sakė Ban Ki-moonas.

Tuo tarpu Prancūzijos prezidentas socialistas Francois Hollande'as gyrė H.Chavezo ryžtą „kovoti už teisingumą“, sakydamas, kad jis „giliai įsiamžino savo šalies istorijoje“.

Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Williamas Hague'as pareiškė esantis „nuliūdintas“ dėl H.Chavezo mirties, sakydamas, kad šis lyderis paliko „tvarų įspūdį“ savo žmonėms.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Rims

Rims portretas
uzjauciu Putina ,draugas nusibaige

volode

volode portretas
man prmena....stalino mirti....verke pasaulio kumunistai../uzgeso saule/
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių