Liuksemburgas perspėja „nekišti rankų“ prie jo finansų sektoriaus

Liuksemburgas trečiadienį griežtai kritikavo numanomą naują euro zonos poziciją, jog kai kurių jos narių per dideli finansų sektoriai turi būti sumažinti, priderinant juos prie nacionalinės ekonomikos pajėgumų, siekiant išvengti krizės, panašios į ištikusią Kiprą.

Buvusio euro zonos vadovo Jeano Claude'o (Žano Klodo Junkerio) vyriausybė „susirūpinusi dėl pastarųjų pareiškimų ir deklaracijų, kurios buvo paskelbtos po to, kai paaštrėjo krizė Kipre“, sakoma jos pranešime spaudai.

Liuksemburgas atmeta „finansų sektoriaus bendrus įvertinimus pagal šalies BVP (bendrąjį vidaus produktą) ir numanomas grėsmes, kurias tai kelia ekonomikos bei biudžeto tvarumui“.

Vyriausybė pažymėjo, kad Liuksemburgo finansų sektorius veikia kaip „svarbūs vartai euro zonoje, pritraukdamas investicijas ir tokiu būdu prisidėdamas prie visų narių bendro konkurencingumo“.

J.C.Junckerio įpėdinis euro zonos vadovo poste - Olandijos finansų ministras Jeroenas Dijsselbloemas (Jerunas Deiselblumas) - neseniai pareiškė, kad Kipro finansų sektorius buvo per didelis, lyginant su šios salos bendruoju vidaus produktu. Dėl šios problemos Kipras buvo priverstas išskaidyti vieną savo banką, o kitame - sumažinti kapitalą, mainais į 10 mlrd. eurų (34,5 mlrd. litų) tarptautinį finansinio gelbėjimo paketą.

Kai kurios kitos euro zonos šalys yra priklausomos nuo bankų sektoriaus ne mažiau nei Kipras. Banko „Berenberg“ ekonomistai pirmadienį pažymėjo, kad bankų aktyvai kitose trijose euro zonos šalyse, lyginant su jų BVP, yra gerokai didesni negu Kipre, kuriame 2011 metais bankų kapitalas buvo daugiau nei septynis kartus didesnis negu bendrasis vidaus produktas.

Ekonomistai nurodė, kad Liuksemburge šis santykis sudaro net 2 500 procentų, Airijoj - daugiau nei 800 proc., o Maltoje - beveik 800 procentų. Euro zonos vidurkis yra gerokai kuklesnis - tik apie 360 procentų.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių