Lenkijos prezidento laidotuvėse dalyvaus apie milijoną žmonių

Lenkijos istorinis miestas Krokuva ruošiasi iki 1 mln. žmonių antplūdžiui per sekmadienį vyksiančias šalies prezidento Lecho Kaczynskio ir jo žmonos laidotuves, kai visa tauta atsisveikins su lėktuvo katastrofoje žuvusia pirmąja pora.

"Tai bus vienas iš didžiausių, jeigu ne pats didžiausias renginys, kurį šis miestas matė per pastaruosius porą šimtmečių", - Krokuvos administracijos atstovas Filipas Szatanikas (Filipas Šatanikas) sakė naujienų agentūrai AFP per patį pasiruošimų šurmulį.

"Laukiame iki milijono žmonių, atsižvelgdami į popiežiaus Jono Pauliaus II piligriminių kelionių patirtį - vienose popiežiaus aukotose mišiose (Krokuvoje) dalyvavo beveik du milijonai", - pridūrė jis.

Pasaulio lyderiams, tarp jų JAV prezidentui Barackui Obamai (Barakui Obamai) ir Rusijos vadovui Dmitrijui Medvedevui, į šias laidotuves gali sutrukdyti atvykti vulkaninių pelenų debesis, išmestas vieno Islandijoje išsiveržusio ugnikalnio, dėl kurio buvo uždaryta didelė dalis Europos oro erdvės.

Tačiau Krokuvos valdžia kol kas neatmeta galimybės, kad jie atvyks ir skubiai ruošiasi užtikrinti saugumą per beveik 80 užsienio delegacijų vizitą.

"Turėjome labai mažai laiko - iš tikrųjų tik keturias dienas, tačiau mes imamės visų saugumo priemonių, - nurodė F.Szatanikas. - Bus labai apribotas pateikimas į zonas, kur lankysis užsienio svečiai."

Penktadienį gedintys Lenkijos gyventojai Krokuvoje jau rinkosi prie istorinės Vavelio pilies, buvusios valdovų rezidencijos, kur bus palaidotas prezidentas L.Kaczynskis ir jos žmona Maria (Marja).

L.Kaczynskis ir dešimtys aukštų Lenkijos pareigūnų bei garbingų svečių žuvo balandžio 10 dieną, kai jų lėktuvas nukrito Rusijos vakaruose prie Smolensko. Ši vyriausybinė delegacija vyko į netoli Smolensko esantį memorialą, kur turėjo vykti Katynės žudynių 70-ųjų metinių atminimo ceremonija.

Katynės miške palaidoti dalis iš maždaug 22 tūkst. lenkų karininkų, kurie Antrojo pasaulinio karo pradžioje buvo sušaudyti Sovietų Sąjungos slaptosios tarnybos NKVD.

Per Lenkijos prezidento katastrofą prie Smolensko visi 96 juo skridę žmonės.

Krokuvoje žmonės degė žvakeles ir meldėsi prie didelio medinio kryžiaus, skirto 1940 metais įvykusių Katynės žudynių atminimui.

Prie to kryžiaus, papuošto pirmosios poros portretais, taip pat budėjo Lenkijos skautų garbės sargyba.

"Tai labai skausminga žmogiška tragedija, ypač atsižvelgiant į faktą, kad jie vyko pagerbti Katynės aukų", - sakė 58 metų Maria Musial (Marja Musial), uždegusi žvakę prie kryžiaus ir persižegnojusi.

Ji sakė planuojanti sekmadienį praleisti dideliame Krokuvos Blonio laukų parke, kuriame įrengtuose didžiuliuose ekranuose bus rodoma prezidento laidotuvių ceremonija.

Jonas Paulius II, kuris buvo išrinktas popiežiumi 1978 metais ir vadovavo Katalikų Bažnyčiai iki savo mirties 2005 metais, aukodavo mišias Blonio laukų parke per piligrimines keliones į savo tėvynę. Tos pamaldos pritraukdavo milžiniškas tikinčiųjų minias.

L.Kaczynskio ir jo žmonos karstai pirmiausiai bus nuvežti į Šv.Marijos baziliką, esančią vaizdingo viduramžiško Krokuvos senamiesčio širdyje. Ten vyks gedulingos mišios, kurias aukos popiežiaus Benedikto XVI specialusis pasiuntinys kardinolas Angelo Sodano (Andželas Sodanas).

Po šių pamaldų pirmosios poros palaikai bus vežami į Vavelį ant patrankų lafetų. Vėliau jų karstai bus nuleisti į alebastro sarkofagą, įrengtą vienoje Vavelio katedros kriptoje.

Anksčiau šią savaitę, kai buvo paskelbta, kad L.Kaczynskis ir jo žmona bus palaidoti Vavelyje, išprovokavo audringus Lenkijos gyventojų protestus. Šimtai žmonių dalyvavo demonstracijose, protestuodami prieš ši sprendimą, o dar tūkstančiai prisidėjo prie protesto kampanijos socialiniame tinkle "Facebook".

L.Kaczynskis, kuris buvo griežtai konservatyvių ir nacionalistinių pažiūrų politikas, Lenkijoje vertinamas gana prieštaringai.

Tačiau Krokuvoje gedintys žmonės sakė nenorintys, kad šis skandalas drumstų nacionalinės vienybės pojūtį po pastarosios katastrofos.

"Tai svarbus įvykis Lenkijos istorijoje, o mes, lenkai, tokiu metu neturėtume bartis, - 25 metų skautų seniūnas ir vienuolis pranciškonas Martinas Buntowas sakė AFP. - Dabar svarbiausia melstis."

M.Musial pridūrė: "Jie žuvo atlikdami pareigą Lenkijai, todėl nusipelnė atgulti Vavelyje."


Šiame straipsnyje: Lenkijos prezidento žūtis

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių