Lenkija suteikė nukentėjusiojo statusą CŽV kaliniui „Al Qaedos“ teroristui (papildyta)

Lenkijos pareigūnai, tiriantys šalyje veikusio slapto JAV centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimo bylą, suteikė nukentėjusiojo statusą viename jame laikytam asmeniui iš Saudo Arabijos, pareigūnai pranešė trečiadienį.

Šis sprendimas tapo pažanga teisiniame procese, kuriame buvęs kalinys mėgina įrodyti, jog tardytojai su juo netinkamai elgėsi.

Pasak teisės ekspertų, nusprendusi suteikti nukentėjusiojo statusą Abd al Rahimui al Nashiri Lenkija pripažįsta jo teiginius, nors JAV teismai atsisakė leisti nagrinėti su slaptu sulaikytųjų gabenimu susijusias bylas dėl nacionalinio saugumo priežasčių.

Abd al-Rahimas al Nashiris prisidėjo organizuojant vieną iš pirmųjų didelių „Al Qaedos“ išpuolių, kurio taikiniu 2000 m. spalį Jemeno įlankoje buvo JAV eskadrinis minininkas „USS Cole“. Per ataką žuvo 17 Amerikos jūrininkų ir 39 sužeisti. Kalinys organizavo teroro aktus ne tik JAV, bet ir Saudo Arabijoje bei Jungtinių Arabų Emyratuose.

Po suėmimo jis buvo laikomas slaptuose CŽV kalėjimuose Lenkijoje ir Tailande, kur su juo buvo žiauriai elgiamasi, nurodė buvę JAV žvalgybos pareigūnai.

"Tai reikšmingas žingsnis į priekį, tačiau dar nežinia, ar Lenkijos prokurorai rimtai stums į priekį šį tyrimą", - sakė žmogaus teisių organizacijos "Open Society Justice Initiative" vyriausiasis teisinis konsultantas Amritas Singhas.

Su slaptu CŽV kalėjimu siejami Lenkijos pareigūnai iki šiol neigia tokios įstaigos egzistavimą, tačiau Abd al Rahimui al Nashiri suteikus nukentėjusiojo statusą jų pozicijos susilpnėjo,

Tuo pačiu padidėjo tikimybė, kad kai kuriems pareigūnams gali būti pateikti kaltinimai dėl įgaliojimų viršijimo.

Šiam tyrimui vadovaujantis Lenkijos prokuroras Jerzy Mierzewskis informavo naujienų agentūrą "The Associated Press" apie Abd al Rahimo al Nashiri statuso pakeitimą ir sakė, kad šis žingsnis "suteikia kai kurias teises nukentėjusiai šaliai". Tačiau jis atsisakė pateikti daugiau duomenų, kol vyksta ikiteisminis tyrimas.

Helsinkio žmogaus teisių fondo Varšuvoje teisininkas ir aktyvistas Adamas Bodnaras nurodė, kad Abd al Rahimui al Nashiri suteiktas statusas suteikia jo advokatams teisę dalyvauti tyrime, o tai suteikia praktinio pranašumo.

Pasak A.Bodnaro, šis sprendimas taip pat rodo, jog per šį tyrimą tikriausiai buvo sukaupta daugiau duomenų, pagrindžiančių Abd al Rahimo al Nashiri parodymus.

"Nukentėjusiojo statuso suteikimas reiškia, kad prokuratūra labiau tiki jo parodymais, kad jis buvo neteisėtai atgabentas ir laikomas Lenkijos teritorijoje, - aiškino ekspertas. - Taigi iš esmės tai netiesiogiai pripažįstama, kad jo advokatų pateikti argumentai ir faktai yra tikėtini. Nereiškia, kad jie teisingi, tačiau vertinant apskritai, jie tikėtini".

Praeitą mėnesį Abd al Rahimo al Nashiri advokatų pateiktame ieškinyje Lenkijos prokurorų prašoma iškviesti liudyti kelis buvusius aukštus CŽV pareigūnus, taip pat lėktuvų, kuriais sulaikytieji buvo skraidinami į Lenkiją ir iš jos, pilotus.

Buvę JAV žvalgybos pareigūnai yra sakę, kad jos objektas kodiniu pavadinimu "Quartz" veikė šiaurinėje Lenkijoje nuo 2002 metų gruodžio iki 2003 metų rudens. Žmogaus teisių aktyvistai ir advokatai sako, kad Abd al Rahimas al Nashiri buvo kankinamas Lenkijoje ir kad jam jau devynerius metus neužtikrinama teisė į sąžiningą teismą.


Kuboje esančioje Gvantanamo įlankos karinėje bazėje šiuo metu laikomas vyras kaltinamas organizavęs 2000 metų spalį prie Jemeno krantų įvykdytą išpuolį prieš JAV eskadrinį minininką. Ši ataka nusinešė 17 amerikiečių jūreivių gyvybių.

Jeigu atsakomybėn būtų patraukti kurie nors iš Lenkijos pareigūnų, leidusių slaptam kalėjimui veikti šalies teritorijoje, Abd al Rahimo al Nashiri sulauktų bent dalinio teisingumo šioje byloje, sako aktyvistai ir advokatai.

"Esu labai patenkintas prokurorų sprendimu pripažinti al Nashiri nukentėjusiuoju, - sakė lenkas advokatas Mikolajus Pietrzakas. - Tikiuosi, kad šioje byloje galiausiai bus pateikti kaltinimai atsakingiems už al Nashiri neteisėtą sulaikymą ir kankinimą".

"Tai reiškia, jog yra tikimybė, kad Lenkijos atliekamas tyrimas galiausiai padės apginti al Nashiri teises", - pridūrė advokatas.

Tuo tarpu CŽV teigia, kad ši "karo su teroru" programa yra praeities dalykas ir stengiasi sutelkti dėmesį į galimų teroro atakų prevenciją.

Abd al Rahimo al Nashiri advokatai mano, kad jų klientas iki šiol nestojo prieš teismą, nes Lenkijoje ir Tailande jį kvočiant buvo taikomas skandinimo imitavimas ir kiti žiaurūs tardymo metodai. Dėl šios priežasties slaptuose sulaikymo centruose surinkti įrodymai gali būti užginčyti, vykstant teismo procesui.

Tyrimas Lenkijoje buvo inicijuotas prieš dvejus metus, vyriausybei reagavus į didelį Europos Sąjungos ir Europos Tarybos spaudimą. Buvo argumentuojama, kad turima įrodymų apie Lenkijos ir Rumunijos dalyvavimą įslaptintoje JAV programoje, taip pat buvo reikalaujama, kad abi šalys ištirtų šiuos pranešimus.

Buvę JAV žvalgybos pareigūnas anksčiau sakė naujienų agentūrai AP, kad Abd al Rahimas al Nashiri buvo sučiuptas Dubajuje 2002 metų gruodį ir pirmiausiai išgabentas į slaptą CŽV kalėjimą Afganistane, žinomą kaip "Druskos duobė". Po kurio laiko sulaikytasis buvo nuskraidintas į CŽV kalėjimą Tailande, o 2002 metų gruodžio 5 dieną perkeltas į Lenkiją kartu su įtariamu teroristu Abu Zubayda.

Sprendžiant iš buvusių žvalgybos pareigūnų pasakojimų ir CŽV atlikto specialaus vidinio tyrimo, prieš Abd al Rahimą al Nashiri buvo taikomos griežtos psichologinio spaudimo priemonės.

Nurodoma, kad Lenkijoje vienas CŽV pareigūnas, vardu Albertas, burzgino elektrinį gręžtuvą su išimtu grąžtu prie nuogai išrengto tardomojo galvos, ant kurios buvo užmautas gobtuvas. CŽV tyrimo medžiagoje nurodoma, kad šis pareigūnas taip pat į kamerą, kurioje buvo laikomas grandinėmis surakintas Abd al Rahimaso al Nashiri, atsinešė neužtaisytą pusiau automatinį pistoletą ir kartą ar du kartus atitraukė jo spyną, prikišęs ginklą prie įtariamojo galvos.

Apie slaptą kalėjimą Lenkijoje ir Abd al Rahimo al Nashiri bylą papasakoję buvę JAV pareigūnai pageidavo likti anonimais, nes šios programos detalės tebėra įslaptintos.

Buvusių pareigūnų parodymai ir skrydžių įrašai rodo, kad Abd al Rahimas al Nashiri Nashiri buvo perkeltas iš Lenkijos į Maroko miestą Rabatą 2003 metų birželio 6 dieną, o vėliau esą buvo skraidinamas į CŽV sulaikymo centrus Gvantaname, Rabate ir Rumunijoje, kol galiausiai buvo grąžintas į Gvantanamą 2006 metų rugsėjį.

Abd al Rahimo al Nashiri byla pakibusi nežinioje, kol Baltieji rūmai sprendžia, ar jį perduoti JAV kariniam, ar federaliniam civiliniam teismui.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių