Latvijoje kelią į valdžią skinasi rusakalbių partija

Krizės parklupdytos Latvijos rusakalbių gyventojų mažumai atstovaujanti politinė jėga viliasi patekti į istoriją - gauti daugiausiai balsų šeštadienį vyksiančiuose rinkimuose ir galbūt pirmą kartą nuo Sovietų Sąjungos žlugimo 1991-aisiais prasimušti į vyriausybę.

Centro kairiosios pakraipos politinių partijų susivienijimas "Santarvės centras" (SC) deda viltis į savo tradicinius rėmėjus - rusakalbį elektoratą, kuris sudaro maždaug trečdalį visų Latvijos gyventojų, taip pat į etninius latvius, kurie užklupus ekonominei krizei smarkiai nusivylė politiniu elitu.

2008 metų pabaigoje Latvijoje nedarbo lygio rodiklis peržengė dviženklę ribą, ekonomiką ištiko nuosmukis ir šalis paprašė suteikti 7,5 mlrd. eurų tarptautinę finansinę pagalbą.

Artėjant rinkimams SC visose viešosios nuomonės apklausose lenkia kitas partijas.

Akivaizdu, kad SC nepuoselėja vilčių užsitikrinti daugumą 100 vietų Seime, bet tikisi, kad jo sėkmingas pasirodymas rinkimuose įtikins kitas politines partijas pakviesti jį prisijungti prie būsimos valdančiosios koalicijos.

2006 metais vykusiuose rinkimuose SC iškovojo 17 vietų. Rugsėjo 27 dieną atlikta viešosios nuomonės apklausa rodo, kad šeštadienį vyksiančiuose rinkimuose susivienijimui gali pavykti iškovoti 29 mandatus.

"Visų pirma aš siūlysiu sąžiningą valstybės požiūrį, ne amoralų melą, kurį mes girdime dabar", - "Reuters" televizijai sakė SC kandidatas į ministrus pirmininkus Janis Urbanovičius.

"Kodėl žmonės, ir latviai, ir rusai, sieja savo viltis su mumis? Nes mes ir latviams, ir rusams sakome tą patį: kol būsime susiskaldę, valstybė mus plėš", - sakė jis.

SC parlamentaras Andrejus Klementjevas, į Seimą kandidatuojantis Rygoje, sakė, kad latviai balsuos už susivienijimą norėdami pareikšti protestą.

Vis dėlto J.Urbanovičiui veikiausiai nepavyks surinkti pakankamai balsų, kad galėtų tikėtis užimti premjero postą.

Tuo tarpu dabartinis vyriausybės vadovas Valdis Dombrovskis pareiškė turintis pagrindo tikėtis, kad po rinkimų jis sugrįš į premjero kėdę su esama koalicija.

Tokia vyriausybė veikiausiai nuosekliai vykdys priemones, kurias įgyvendinti šalis pažadėjo mainais į 7,5 mlrd. eurų Tarptautinio valiutos fondo (TVF) ir Europos Sąjungos (ES) finansinę pagalbą.

J.Urbanovičius, demonstruodamas SC ryžtą pasiekti, kad po rinkimų į jį būtų žiūrima rimtai, liepą rusų kalba leidžiamam laikraščiui sakė, kad Latvijai gresia "virsti Biškeku", jei susivienijimas nebus pakviestas į koaliciją.

Šie jo žodžiai buvo suprasti kaip užuomina apie etninius konfliktus Centrinėje Azijoje esančioje Kirgizijoje. Tačiau pats J.Urbanovičius paneigė, jog kalbėjo būtent apie tai.
Etninė įtampa Latvijoje jaučiama nuo Sovietų Sąjungos žlugimo.

Nemažai latvių jaučia nuoskaudą dėl savo kalbos ir kultūros, kuri buvo varžoma šaliai kenčiant sovietinę okupaciją, nutraukusią neilgą nepriklausomos valstybės gyvavimo laikotarpį tarp dviejų karų.

Atkūrę nepriklausomybę latviai suskubo priimti naujus pilietybės įstatymus, dėl kurių nemažai rusakalbių gyventojų, įsikūrusių čia sovietiniais metais, iš esmės neteko teisės balsuoti ir daryti įtaką politikai.

Nauji įstatymai taip pat įtvirtino latvių kalbos viršenybę virš rusų kalbos, kuri vis dar labai plačiai vartojama.

Kai kurie komentatoriai reiškia nuogąstavimus, kad jei SC pateks į vyriausybę, iškils grėsmė provakarietiškam šalies kursui ir išaugs Rusijos įtaka šioje ES ir NATO priklausančioje valstybėje.

Politologas Nilas Muižniekas iš Latvijos universiteto atmetė tokius būgštavimus.

Pasak jo, net jei J.Urbanovičiui ir kitiems SC atstovams pavyks prasimušti į būsimą vyriausybę, jiems nebus patikėtas užsienio reikalų ministro ar koks nors kitas portfelis, susijęs su valstybės saugumu.

"Manau, politinis elitas suvokia, kad jei tai būtų padaryta (SC gautų šiuos portfelius), tuomet marginalizuotume save ES ir NATO", - sakė jis.

"Tai sustiprintų šiltėjančius santykius su Rusija", - pridūrė politologas, tačiau pabrėžė, kad ir taip sutariama, jog naudinga palaikyti geresnius santykius su didžiąja kaimyne Rytuose.

NE GYVENIMAS, O VEGETAVIMAS

Nors Latvijoje jau pasirodė pirmieji atsigavimo ženklai ir šalies ekonomika per pirmuosius du šių metų ketvirčius kiek ūgtelėjo, nedarbo lygis vis dar siekia 19 procentų.

39 metų Diana Jumburga yra viena iš daugybės latvių, kurie savo kailiu patyrė skaudžius krizės botago kirčius. Moters vyras neteko darbo, o menka jos alga, kurią Diana gaudavo dirbdama valytoja, buvo dar apkarpyta pagal vyriausybės biudžeto taupymo programą.

"Girdėjau, kad daug žmonių... palankiai kalba apie "Santarvės centrą", - sakė D.Jumburga ir pridūrė, jog ji pati apskritai neis balsuoti, nes nusivylusi visais politikais.

Moteris, kuri su šeima gyvena aptriušusiame daugiabutyje Rygos pakraštyje, sakė, kad ji su vyru ir dviem vaikais priversti pragyventi už 160 latų (beveik 800 litų) per mėnesį.

Šią šeimą nuo bado gelbėja varguoliams skiriami nemokami maisto daviniai. Pagal ūkininkų ir labdaros organizacijos "Už Latviją be bado" susitarimą ši šeima turėjo galimybei nemokamai prisikasti bulvių, ir dabar jos buto koridoriuje riogso keli didžiuliai jų maišai.

"Jau kurį laiką neinu balsuoti ir nežinau, ar eisiu šį kartą. Neįžvelgiu rinkimų prasmės", - sakė D.Jumburga, sėdėdama ankštame vaikų kambarėlyje.

"Mes ne gyvename, bet gyvaliojame, jau kurį laiką vegetuojame", - sakė moteris.
Pasak politologo N.Muižnieko, latviai nelinkę reikšti savo pykčio per politiką ar demonstracijas.

"Kad ir kokios griežtos būtų taupymo priemonės, latviai nelinkę rengti protestų ar kelti neramumų... Tačiau emigracija yra tas vožtuvas, per kurį nuleidžiamas mūsų socialinės įtampos garas", - sakė jis.


Šiame straipsnyje: Latvijarinkimai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Vokietijoje susitiko valstybių užsienio reikalų ministrai
  Vokietijoje susitiko valstybių užsienio reikalų ministrai

  Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) 57 valstybių užsienio reikalų ministrai ketvirtadienį susitiko Vokietijoje, kurios teigimu, šiai organizacijai labiau nei bet kada reikia skatinti dialogą tarp Rytų ir Vakarų. ...

 • Graikijoje dėl naujų mokesčių paskelbtas visuotinis streikas
  Graikijoje dėl naujų mokesčių paskelbtas visuotinis streikas

  Pagrindinės Graikijos profesinės sąjungos, protestuodamos dėl planuojamų naujų apkarpymų ir mokesčių, kurių reikalauja tarptautiniai kreditoriai, ketvirtadienį pradėjo visuotinį, kelis svarbius sektorius apimantį streiką. ...

  1
 • Nerimas dėl D. Trumpo: Kinija turi stiprinti branduolinę ginkluotę
  Nerimas dėl D. Trumpo: Kinija turi stiprinti branduolinę ginkluotę

  Kinija turėtų „smarkiai“ padidinti kariuomenės finansavimą ir pasigaminti daugiau branduolinių ginklų, ruošiantis JAV išrinktojo prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) atėjimui į valdžią, ketvirtadienį pareiškė ...

  1
 • Pietų Korėja ruošiasi prezidentės apkaltai
  Pietų Korėja ruošiasi prezidentės apkaltai

  Pietų Korėjos parlamentas ketvirtadienį paklojo pamatus balsavimui dėl prezidentės Park Geun-hye (Pak Gjunhė) apkaltos, kuri inicijuojama dėl korupcijos skandalo, prikausčiusio visos šalies dėmesį ir paralyžiavusio prezidentės administracij...

 • Popiežius: kai kurie žurnalistai kenčia nuo potraukio fekalijoms
  Popiežius: kai kurie žurnalistai kenčia nuo potraukio fekalijoms

  Popiežius Pranciškus trečiadienį palygino politikus šmeižiančius, paskalas skleidžiančius ir skandalų besivaikančius žiniasklaidos leidinius su žmonėmis, kuriuos seksualiai jaudina ekskrementai, bei pavadino jų skaitytojus išm...

 • Vatikanas: gėjai negali tapti katalikų kunigais
  Vatikanas: gėjai negali tapti katalikų kunigais

  Vatikano paskelbtame dekrete dėl katalikų kunigų ugdymo akcentuojama lytinio susilaikymo prievolė ir deklaruojamas draudimas gėjams ir „gėjų kultūrą“ remiantiems žmonėms tapti kunigais. ...

  3
 • Nyderlandų dovana Kazachstanui – 25 tūkst. tulpių
  Nyderlandų dovana Kazachstanui – 25 tūkst. tulpių

  Kazachstaną pasiekė nepaprasta Nyderlandų dovana nepriklausomybės 25-ąsias metines mininčiai šaliai – 25 tūkst. rinktinių tulpių, ketvirtadienį pranešė Užsienio reikalų ministerija Astanoje. ...

 • R. Polanskis džiaugiasi sprendimu jo neperduoti JAV
  R. Polanskis džiaugiasi sprendimu jo neperduoti JAV

  „Oskarų“ laureatas Romanas Polanskis (Romanas Polanskis) trečiadienį sakė esantis patenkintas Lenkijos Aukščiausiojo Teismo sprendimu atmesti naują raginimą išduoti jį Jungtinėms Valstijoms, kur jis būtų baudžiamas už de&...

 • Postą paliekantis Italijos premjeras kalba apie išankstinius rinkimus
  Postą paliekantis Italijos premjeras kalba apie išankstinius rinkimus

  Italijos premjeras Matteo Renzi (Matėjus Rencis) prieš atsistatydindamas trečiadienį pažėrė pokštų, apgailestavimų ir užsiminė norįs vesti savo partiją į išankstinius rinkimus. ...

 • Naujosios Zelandijos premjeru taps B. Englishas?
  Naujosios Zelandijos premjeru taps B. Englishas?

  Naujosios Zelandijos finansų ministras Billas Englishas (Bilas Inglišas) ketvirtadienį tapo numanomu kandidatu pakeisti netikėtai atsistatydinusį premjerą Johną Key (Džoną Ki), kai iš lenktynių pasitraukė kiti du pretendentai. ...

Daugiau straipsnių