Krizės ištiktos Slovėnijos rinkimuose smūgį patyrė prezidentas

Slovėnijos prezidentas netikėtai liko antroje vietoje po sekmadienį įvykusio pirmojo rinkimų rato, kuris buvo surengtas šiai mažai buvusios Jugoslavijos respublikai, kažkada laikytai pavyzdine euro zonos naujoke, bandant išvengti situacijos, kai būtų reikalinga finansinė pagalba.

Suskaičiavus 97 proc. balsų buvo paskelbta, kad prezidentas Danilo Turkas tikriausiai laimės 36 proc., o buvęs premjeras Borutas Pahoras - 40 proc. balsų. Trečioje vietoje likęs Milanas Zveras gavo 24 proc. balsų.

Nepriklausomas D.Turkas ir B.Pahoras, kurio centro kairiųjų vyriausybė žlugo 2011 metų pabaigoje, dabar turės varžytis antrajame prezidento rinkimų rate gruodžio 2 dieną. Jo baigties numatyti kol kas neįmanoma.

„Balsų skaičius smarkiai viršijo mano lūkesčius. Leiskite man pasakyti jums, kad su savo pastoviu darbu ir požiūriu bandysiu viršyti jūsų lūkesčius, - sakė B.Pahoras. - Tikiu, kad šio balsavimo žinia yra tokia: visi drauge galime pasiekti daugiau nei įsivaizduojame“.

D.Turkas išreiškė įsitikinimą, kad laimės antrąjį ratą, ir sakė, jog mažas rinkėjų aktyvumas - 47,3 proc. (2007-aisiais jis buvo 57,7 proc.) - yra „perspėjimas, kad žmonės yra nusivylę mūsų politika ir mūsų valstybe“.

„Ateinančias tris savaites padarysiu visa, kas įmanoma, kad pademonstruočiau konceptualius skirtumus tarp manęs ir mano varžovo ... Tai buvo tik pirmas ratas“, - sakė jis.

Rinkimai vyksta tokiu metu, kai Slovėnija išgyvena vieną didžiausių recesijų euro zonoje, į kurią įstojo 2007 metais, tapdama pirmąja jos nare, kuri anksčiau priklausė komunistų blokui. Dabar ji stengiasi išvengti būtinybės prašyti finansinės pagalbos.

Prezidento įgaliojimai nėra dideli, bet kaip valstybės vadovas jis gali apsunkinti gyvenimą vyriausybei, siekiančiai įgyvendinti griežtas taupymo priemones ir reformas.

D.Turkas buvo galvos skausmas centro dešiniųjų premjerui Janezui Janšai ir kaltino vyriausybę perdedant šalies ekonominės krizės rimtumą.

Per rinkimų kampaniją 60 metų D.Turkas, teisės profesorius, dirbęs Jungtinėse Tautose (JT), kai joms vadovavo ankstesnis generalinis sekretorius Kofi Annanas, ne kartą atvirai abejojo J.Janšos politika.

Sausio mėnesį D.Turkas net atsisakė suteikti J.Janšai mandatą formuoti naują vyriausybę po to, kai gruodį įvykusių pirmalaikių rinkimų laimėtojui, Liublianos merui Zoranui Jankovičiui nepavyko suformuoti koalicijos. Galiausiai J.Janšą išrinko parlamentarai.

Analitikas Matevžas Tomšičius iš Nova Goricos Socialinių studijų mokyklos prieš rinkimus sakė, kad antrajame rate, kuriame varžysis 49 metų B.Pahoras ir D.Turkas, „J.Janša ir visa vyriausybė, žinoma, teiks pirmenybę Borutui Pahorui“.

„Janšai tai būtų mažesnė blogybė, jis kaip prezidentas būtų daug labiau linkęs bendradarbiauti“, - sakė jis.

J.Janša vėlai sekmadienį sakė: „(Mūsų partijos) sprendimas dėl to, ką paremti antrajame rate, bus sunkus, nes pirmajame rate nematėme didelio (D.Turko ar B.Pahoro) bendrumo su mūsų programa ir mūsų vertybėmis“.
Parlamento pirmininkas Gregoras Virantas sakė, kad B.Pahoro pergalė būtų „labai geras signalas tarptautinėms finansų rinkoms, kadangi Pahoras pats (kaip premjeras) vykdė reformas ir remia dabartines reformas“.


Šiame straipsnyje: Slovėnijarinkimai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių