Kokią Venesuelą paliko kovą su vėžiu pralaimėjęs H. Chávezas

Kovą su vėžiu antradienį pralaimėjęs Venesuelos prezidentas Hugo Chávezas pakeitė beveik kiekvieno savo tautiečio gyvenimą. Vienų – į gera, kitų – į bloga.

Gavo namus ir darbą

Prie invalido vežimėlio prikaustyta Celia Ramos viena rūpinasi penkiamečiu anūku. Prieš keletą metų moteris tapo bename, kai žemės nuošliauža sugriovė jos lūšną Karakaso pakraštyje. Bet vyriausybė ištiesė pagalbos ranką ir suteikė jai butą naujame sostinės priemiesčio rajone.„Čia važiuoja autobusai, yra metro stotis. Anksčiau nieko panašaus neturėjau, – pasakojo moteris. – Čia yra mokyklos, yra viskas. Tai tiesiog nuostabu!“

Bet tai dar ne viskas. C.Ramos gavo darbą valstybinėje kavinėje, kurioje kasdienis maistas parduodamas subsidijuojamomis kainomis.Socialinės programosValdęs daugiau nei 13 metų H.Chávezas inicijavo daugybę programų, skirtų skurdžiausiems gyventojams padėti.

Jis atviliojo iš Kubos šimtus medikų ir įdarbino juos naujuose medicinos centruose skurdžiausiuose rajonuose. Dešimtys tūkstančių hektarų žemės buvo eksproprijuota iš tarptautinių bendrovių ir perduota ūkininkams dirbti. Vyriausybė Karakase sukūrė pažangų funikulierių tinklą, kad lūšnynų gyventojai galėtų pasiekti sostinės centrą.

Netgi opozicijos šalininkai, nesutinkantys su H.Chávezo neosocialistine ir populistine ideologija, pripažįsta jo nuopelnus mažinant socialinę nelygybę.„1999 m. padėtis buvo labai nesąžininga, ir mums reikėjo H.Chávezo“, – sakė pasiturinti teisininkė Ana."

Jo administracija suteikė galimybes tiems žmonėms, kurie kitomis aplinkybėmis niekada nebūtų jų gavę", – teigė politikos analitikas Carlosas Romero.

Nustekeno ekonomiką

H.Chávezas buvo aktyvus Lotynų Amerikos valstybių bendradarbiavimo šalininkas, mezgė artimus santykius su tų pačių pažiūrų regiono prezidentais, taip pat kūrė sąjungas su Jungtinių Valstijų priešininkais – Iranu, Šiaurės Korėja, Libija, kai ją valdė Muammaras al Gaddafi.Jo valdoma Venesuela tapo matoma pasaulinėje arenoje.

Bet H.Chávezo ekonominė politika sulaukė nemažai kritikos. Ekspropriacijos politika, kuri dažnai atrodė savavališka ir piktavališka, atbaidė daugelį užsienio investuotojų. Nesugebėjusi diversifikuoti ekonomikos, Venesuela liko priklausoma nuo naftos, kuri atneša 90 proc. užsienio valiutos įplaukų.

Produktyvumas smuko, ir negalėdama užauginti pakankamai maisto Venesuela turėjo daugiau jo importuoti. Bandymai suvaldyti infliaciją užšaldant kainas privedė prie būtiniausių produktų deficito. Parduotuvių lentynose nebūdavo pieno, aliejaus ir cukraus.Užuot sprendęs struktūrines ekonomikos problemas, H.Chávezas dažnai priimdavo sprendimus ad hoc: nekreipdamas dėmesio į infliaciją didindavo valstybės tarnautojų atlyginimus, nusavindavo privačias įmones, devalvuodavo valiutą. Naujausia, jau penkta per dešimtmetį, devalvacija įvyko šiemet vasarį, kai bolivaras JAV dolerio atžvilgiu nuvertėjo 32 proc.

Augo lėčiausiai

Remdamasi GINI indeksu, Venesuela giriasi mažiausia pajamų nelygybe Lotynų Amerikoje. Tai reiškia, kad šios šalies gyventojai sąžiningiausiai dalijasi ekonomikos pyragą. Tik yra viena problema – šis pyragas beveik nedidėja.„Venesuelos ekonomika yra penkta iš didžiausių Lotynų Amerikoje, bet per pastarąjį dešimtmetį šalies bendrasis vidaus produktas vienam gyventojui didėjo lėčiausiai“, – aiškino Harvardo universiteto ekspertas Arturo Franco.Anot jo, Venesuelos pažangą galima vertinti dvejopai.

Palyginti su dviem ankstesniais dešimtmečiais, kai dvipartinė sistema diskreditavo save ir paskendo korupcijoje, H.Chávezo epocha atrodo šviesesnė. Bet pažvelgus, kaip įspūdingai H.Chávezo valdymo laikais augo kaimynės Brazilija ir Kolumbija, Venesuelos pažanga atrodo labai kukliai.

Pasaulio banko duomenimis, Venesuelos ekonomika praėjusiais metais paaugo 5 proc. Šiemet Pasaulio bankas prognozuoja vos 1,8 proc. augimą, o dalis ekspertų įžvelgia ir recesijos pavojų.


Šiame straipsnyje: Hugo ChavezasVenesuelavėžys

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių