Kipro bankams atnaujinus darbą nutįso klientų eilės

Kipro bankų skyriai ketvirtadienį vėl atvėrė duris - pirmąkart per beveik dvi savaites, nustačius griežtas kapitalo kontrolės priemones, siekiant apsisaugoti nuo sąskaitų ištuštinimo saloje, kurios vyriausybė buvo priversta priimti prieštaringai vertinamą Europos Sąjungos (ES) finansinės pagalbos paketą, kad būtų išvengta valstybės bankroto.

Prie bankų, ypač - „Laiki“ (Liaudies banko), kuris turi būti restruktūrizuotas, skyrių prieš jų atidarymą ketvirtadienio vidurdienį vietos (ir Lietuvos laiku) nusidriekė ilgos eilės. Kai kurie „Laiki“ skyriai Nikosijos centre buvo atidaryti ne visai laiku, bet klientai kantriai laukė už durų.

Elektroninės bankininkystės sistemos buvo įšaldytos iki oficialaus bankų atidarymo, o prie kai kurių bankomatų bei skyrių sostinėje Nikosijoje drauge su policininkais budėjo privačių apsaugos firmų darbuotojai.

Bankai Kipre dėl sunkios finansų krizės nedirbo nuo kovo 16 dienos, kol politikai ginčijosi, kaip rasti sumą, kuri buvo nustatyta kaip tarptautinės finansinės pagalbos sąlyga. Tas susitarimas anksti pirmadienį Briuselyje buvo pagaliau pasiektas.

Kipriečiai ketvirtadienį gauna pirmą galimybę per beveik dvi savaites prieiti prie savo santaupų, tačiau vyriausybė nustatė griežtus finansinių operacijų suvaržymus.

Vienas 70 metų pensininkas, kuris prisistatė vardu Joanis (Ioannis) prie vieno banko Nikosijoje jo atidarymo laukė maždaug dvi valandas.

„Turėjau ateiti taip anksti, atvažiavau iš savo kaimo už 20 kilometrų, ko jie nori iš manęs? Kad važinėčiau pirmyn ir atgal?“ - sakė jis.

Prie vieno Kipro banko skyriaus tarp pirmųjų eilėje laukusių žmonių buvo 52 metų graikų verslininkas, kuris sakė atskridęs iš Graikijos „pasiimti kiek galima daugiau pinigų“ iš savo sąskaitos, kad galėtų sumokėti už paslaugas ir išmokėti atlyginimus savo darbuotojams. Jis sakė, kad nukentės nuo vienkartinio mokesčio, kuris bus taikomas didesniems nei 100 tūkst. litų indėliams.

„Tai - chaosas, nežinome ko tikėtis, kai bankai bus atidaryti, - sakė tas verslininkas, kuris nenorėjo skelbti savo pavardės. - Jie neturėjo leisti, kad viskas nueitų taip toli“.

Kipro finansų ministras Michalis Saris (Michalis Sarris) trečiadienį įvedė laikinas kapitalo kontrolės priemones, įskaitant grynųjų pinigų išėmimo ribojimą iki 300 eurų (1036 litus) per dieną.

Įsakyme, kurį paskelbė valstybinė žiniasklaida, taip pat draudžiama žmonėms išvežti iš salos daugiau kaip 1 000 eurų (3 453 litus) grynaisiais pinigais. Muitininkams leista tikrinti žmones, be to, uždrausta gryninti čekius.

Pagal įvestos kontrolės sąlygas taip pat nustatytas 5 000 eurų (17,3 tūkst. litų) per mėnesį limitas, atsiskaitant kreditinėmis ar debetinėmis kortelėmis užsienyje.

Suvaržymai kasdien bus svarstomi iš naujo ir kol kas yra nustatyti septynioms kalendorinėms dienoms, iki kitos savaitės trečiadienio, sakoma Finansų ministerijos sprendime.

Daugeliui kipriečių dar sunku tiksliai suprasti, ką jie gali ir ko negali daryti pagal įvestus suvaržymus. Televizijų ryto laidose buvo kalbamasi su ekspertais, o žiūrovai klausinėjo, pavyzdžiui, kur turės grąžinti skolas, jeigu jos bus išimtos iš restruktūrizuojamo „Laiki“, kaip galima sumokėti už vaikų mokslus užsienyje ir kaip tvarkyti apmokėjimus čekiais.

Visoje saloje žmonės klausinėja, ar galės gauti atlyginimus, kurių daugelis turėjo būti išmokėti šią savaitę.

Vertybinių popierių birža, kuri taip pat nedirba nuo kovo 16-osios, paskelbė, jog ketvirtadienį dar nedirbs, „kad būtų užtikrintas sklandus akcijų biržos funkcionavimas ir būtų apsaugoti investuotojai“.

„Centrinis bankas nusprendė dėl tam tikrų apribojimų, tad esame tikri, kad pamažu, pamažu be rimtų problemų grįšime prie bankų funkcionavimo, - sakė parlamento pirmininkas Janakis Omiras (Yiannakis Omirou). - Kai kurios problemos, esu tikras, bus sukurtos, bet mūsų žmonės yra pasirengę įveikti sunkius momentus, kuriuos išgyvename“.


Šiame straipsnyje: KiprasEuropaES politikaes rinka

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių