Kipre prisaikdintas naujas finansų ministras

Kipro naujasis finansų ministras Haris Georgiadis (Haris Georgiades) buvo prisaikdintas trečiadienį, jo pirmtakui atsistatydinus praėjus kelioms valandoms po to, kai Nikosija pradėjo tyrimą, aiškinantis, kodėl sala buvo pastūmėta prie bankroto ribos.

Kipro prezidentas Nikas Anastasiadis (Nicos Anastasiades) perspėjo H.Georgiadį, kad „priešakyje laukia sudėtingos dienos“.

Jos pareikalaus „pirmiausiai kolektyviškumo, antra - nuoseklumo ir fiskalinės drausmės, taip pat visų priemonių, kurios padėtų kiek įmanoma greičiau iš naujo užvesti ekonomiką“, šalies vadovas pabrėžė per prisaikdinimo ceremoniją.

„Neabejoju, kad ne tik visiškai įvykdysite savo užduotį, bet ir geriausiu įmanomu būdu, vertu jūsų pirmtako“, - pridūrė N.Anastasiadis.

40 metų ekonomistas Haris Georgiadis (Haris Georgiades), iki šiol dirbęs darbo ministru, oficialiai užėmė naująjį postą kitą dieną po to, kai finansų ministras Michalis Saris (Michalis Sarris) paskelbė atsistatydinantis, kad galėtų bendradarbiauti su teisėjais, tiriančiais žlugusio banko „Laiki“, kurio valdybos pirmininku jis dirbo didžiąją praeitų metų dalį, veiklą.

Šio banko griūtis buvo svarbus veiksnys Kiprą apėmusioje didelėje finansinėje krizėje, dėl kurios Nikosijai teko prašytis euro zonos finansinio gelbėjimo paketo sunkiomis sąlygomis.

Šio banko griūtis buvo svarbus veiksnys Kiprą apėmusioje didelėje finansinėje krizėje, dėl kurios Nikosijai teko prašytis euro zonos finansinio gelbėjimo paketo sunkiomis sąlygomis.

Trečiadienį taip pat buvo prisaikdinta buvusi nuolatinė Komercijos ministerijos sekretorė Zeta Emilianidu (Zeta Emilianidou), perimanti vadovavimą Darbo ministerijai iš H.Georgiadžio ir tapusi pirmąja moterimi N.Anastasiadžio kabinete.

„Ministerijoje, kurią perimate, neabejotinai reikia didelio jautrumo. Tai ministerija, susijusi su vyriausybės socialine politika pažeidžiamų grupių“ ir darbo santykių atžvilgiu, prezidentas sakė jai per ceremoniją.

N.Anastasiadis antradienį nurodė priėmęs M.Sario atsistatydinimą su „liūdesiu“ ir gyrė jo „aukštą politinę etiką“ dėl sprendimo palikti postą..

M.Saris sakė esantis įsitikinęs, kad atsistatydindamas elgiasi „teisingai“, nes tai turėtų paskatinti tyrėjų darbą.

Jis pasitraukė vyriausybei baigus derybas su tarptautiniais skolintojais, kurie atvers Kiprui galimybę gauti 10 mlrd. eurų (34,5 mlrd. litų) paskolą, sakė vyriausybės atstovas Christas Stilianidis (Christos Stylianides).

„Šiandien baigėme formuoti memorandumą, kuris yra išankstinė sąlyga paskolos sutarčiai“, kurios įgyvendinimas buvo pratęstas dvejais metais iki 2018-ųjų, siekiant „sumažinti spaudimą ekonomikai“, pridūrė jis.

Kiprą jau yra apėmusi recesija, o atsistatydindamas M.Saris pažymėjo, kad „2013-ieji bus labai sudėtingi metai, o 2014-ųjų pradžia taip pat bus sunki. Tačiau tikiu, kad tolesnės perspektyvos yra teigiamos“.

Centrinis bankas sušvelnino praeitą savaitę nustatytus apribojimus, turinčius apsaugoti nuo masinio indėlių atsiėmimo iš bankų. Verslo subjektams lėšų pervedimų suma buvo padidinta nuo 5 tūkst. eurų (17,3 tūkst. litų) iki 25 tūkst. eurų (86,3 tūkst. litų) per dieną, o žmonėms leista išrašinėti iki 9 tūkst. eurų (31,1 tūkst. litų) čekius.

Didėjant pasipiktinimui visuomenėje, N.Anastasiadis pareiškė, kad niekas neturėtų būti apsaugotas nuo naujojo tyrimo dėl bankų sistemos krizės, taip pat paragino komisiją, vadovaujamą buvusio Aukščiausiojo Teismo teisėjo Georgo Pikio (George Pikkis), ištirti jo paties ir jo šeimos narių veiksmus „prioriteto tvarka“ ir su „papildomu uolumu“.

Šis žingsnis laikomas mėginimu atremti nepagrįstus kaltinimus, kad prezidento šeimos nariai pasinaudojo privilegijuota informacija, kad galėtų perkelti savo kapitalą iš šalies, kol neįsigaliojo sprendimas įšaldyti visas bankų sąskaitas.

Kiti politikos ir verslo lyderiai taip pat kaltinami pasinaudoję padėtimi, kad apsaugotų savo turtą nuo smūgio prieš indėlius bankuose, dėl kurio Nikosija susitarė su Europos Sąjungos (ES) vadovaujamais tarptautiniais skolintojais praeitą mėnesį.

Pagal šį susitarimą su ES, Europos centriniu banku (ECB) ir Tarptautiniu valiutos fondu (TVF),didžiausios šalyje kredito institucijos - Kipro banko (Bank of Cyprus, BoC) - klientai, laikantys jame daugiau nei 100 tūkst. eurų (345 tūkst. litų), neteks iki 60 proc. indėlių sumos, o antrojo didžiausio banko „Laiki“ indėlininkams savo pinigų veikiausiai teks laukti ne vienerius metus, nes ši bendrovė yra uždaroma, kartu panaikinant tūkstančius darbo vietų.

Kipro bankai, kurie buvo iš naujo atidaryti ketvirtadienį po beveik dviejų savaičių pertraukos, veikia laikydamiesi griežtų kapitalo kontrolės priemonių, baiminantis masinio indėlių atsiėmimo.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių