Kinijos viceprezidentas Xi Jinpingas ruošiasi perimti šalies vairą

Kinijos valdančioji Komunistų partija trečiadienį baigė savo lemiamą suvažiavimą, kuris patvirtino savo naujojo vadovaujančio komiteto sudėtį, atverdama kelią viceprezidentui Xi Jinpingui perimti šalies vairą per istorinį valdžios perdavimą.

„Skelbiu, kad 18-asis Kinijos komunistų partijos suvažiavimas pasiekė pergalingą pabaigą“, - partijos vadovas iš šalies prezidentas Hu Jintao pareiškė apie 2 200 delegatų, susirinkusių erdvioje Didžiojoje liaudies salėje Pekine.

Pagrindinė savaitę trukusio suvažiavimo, rengiamo kas penkerius metus, užduotis - išrinkti naujus šalies lyderius tuo metu, kai Kinijai tenka atremti didelius ekonomikos iššūkius ir didėjančią piliečių kritiką.

Šis kongresas yra pats svarbiausias politinis įvykis Kinijoje, nes jame sprendžiama, kas vadovaus partijai ir šaliai. Tikimasi, kad šiemet Xi Jinpingas bus išrinktas šalies vadovu ateinančiam dešimtmečiui.

Daugelio prognozės išsipildė, kai Xi Jinpingas trečiadienį suvažiavimo delegatų buvo perrinktas į partijos Centrinį komitetą, kurį sudaro apie 200 narių.

Į šį žingsnį buvo atkreiptas dėmesys valstybinės naujienų agentūros „Xinhua“ pranešime, todėl tikėtina, kad Xi Jinpingas užima tvirtas pozicijas ketvirtadienį būti paskelbtas naujuoju šalies lyderiu, kaip ir buvo prognozuota.

Tame pačiame pranešime „Xinhua“ pažymėjo, kad vicepremjeras Li Keqiangas, kuris veikiausiai taps naujuoju Kinijos premjeru, taip pat buvo paskirtas į Centrinį komitetą.

Agentūra taip pat sutelkė dėmesį į penkis kitus pareigūnus, kurie, kaip manoma, gali būti įtraukti į Politinio biuro nuolatinį komitetą - Kinijos aukščiausiąjį sprendimus priimantį organą, kuriam tikriausiai vadovaus Xi Jinpingas.

Naujoji Nuolatinio komiteto, kurį dabar sudaro devyni nariai, sudėtis bus paskelbta ketvirtadienį.

Pagal partijos struktūrą aukščiausieji postai paskirstomi pagal užkulisinius politinius susitarimus tarp skirtingų įtakos grupių, daugiausiai susiskirsčiusių pagal regionus ir tarpusavio palaikymą.

Xi Jinpingo iškilimas buvo numatomas nuo 2007 metų, kai jam buvo skirtas postas Nuolatiniame komitete. Šis žingsnis rodė, kad jis tampa tikėtinu dabartinio prezidento Hu Jintao, oficialiai perduosiančio vadovavimą partijai šią savaitę, įpėdiniu.

Tikimasi, kad Xi Jinpingas galutinai perims valdžią kovą, kai Kinijos parlamentas, tvirtinantis partijos sprendimus, oficialiai paskelbs jį šalies prezidentu. Tuo tarpu Li Keqiangas laikomas tvirtu kandidatu į premjero postą, kuriame pakeistų dabartinį vyriausybės vadovą Wen Jiabao.

Tikimasi, kad jie šiuos postus užims dvi kadencijas po penkerius metus.

Naujieji lyderiai šalies vairą perims permainingais laikais, kai milžiniška Kinijos ekonomika išgyvena retą sulėtėjimą, silpnindama partijos valdžios legitimumą labiausiai lemiantį veiksnį - pažadą nuolat gerinti 1,3 mlrd. šalies žmonių gyvenimą.

Kinijoje dažni nedidelio masto neramumai, paprastai išprovokuojami visuomenės pasipiktinimo dėl korupcijos, valdininkų piktnaudžiavimo, taip pat pasitaiko daug pykčio protrūkių tarp milijonų žmonių, kuriuos aplenkia naujasis šalies klestėjimas.

Suintensyvėjo ir prieš Pekino valdžią nukreipti tibetiečių protestai: pastarąją savaitę susidegino keli žmonės.

Suvažiavimo atidarymo kalboje Hu Jintao perspėjo, kad partija, vadovaujanti Kinijai nuo 1949 metų, privalo spręsti įsisenėjusias korupcijos ir aplinkos būklės blogėjimo problemas, taip pat reaguoti į raginimus užtikrinti didesnę politinę laisvę.

Valdžioje išplitęs kyšininkavimas partijai gali tapti „pražūtingu“, pažymėjo jis.

Pekinas yra sukūręs didelį cenzūros aparatą, kuris stengiasi, nors ne visada sėkmingai, užgniaužti bet kokias pykčio prieš vyriausybę apraiškas socialiniuose tinkluose, turinčiuose šimtus milijonų vartotojų.

Šių metų partijos suvažiavimą taip pat temdė skandalas, susijęs su buvusia kylančia politikos žvaigžde Bo Xilai, kurio ambicijos buvo sužlugdytos šiais metais, kai jo žmonai buvo skirtas lygtinė mirties bausmė už vieno Didžiosios Britanijos verslininko nužudymą.

Vykstant suvažiavimui, pareigūnai sutelkė Pekino centre dideles saugumo pajėgas ir skyrė namų areštą   šimtams aktyvistų, nurodė žmogaus teisių organizacijos.


Gairės: Xi Jinping, Kinija

Komentarai 0 Rašyti komentarą
Skaityti visus komentarus
Tavo komentaras

Komentuoti

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Pentagono vadovas Irake aptars Mosulo puolimą
  Pentagono vadovas Irake aptars Mosulo puolimą

  JAV gynybos sekretorius Ashtonas Carteris (Eštonas Karteris) šeštadienį atvyko į Bagdadą įvertinti prieš šešias dienas pradėto puolimo, kurio tikslas yra atkovoti Mosulą – paskutinę į svarbia džihadist...

 • EP vadovas ir Kanados ministrė susitiko gelbėti CETA sutarties
  EP vadovas ir Kanados ministrė susitiko gelbėti CETA sutarties

  Europos Parlamento vadovas Martinas Schulzas (Martinas Šulcas) ir Kanados prekybos ministrė Chrystia Freeland (Kristija Friland) šeštadienį susitiko aptarti galimybių atgaivinti laisvosios prekybos sutartį, kuriai gresia žlugti dėl v...

 • Spalio 22-oji Lietuvoje ir pasaulyje
  Spalio 22-oji Lietuvoje ir pasaulyje

  Spalio 22-oji, šeštadienis, 43 savaitė. ...

 • Burkina Faso vyriausybė išaiškino rengiamą perversmą
  Burkina Faso vyriausybė išaiškino rengiamą perversmą

  Burkina Faso vyriausybė penktadienį pranešė, kad užkirto kelią „plataus masto perversmui“, kuriuo buvo siekiama nuversti šalies prezidentą ir jėga perimti valdžią. ...

 • Kanados ministrė: ES „nepajėgi“ sudaryti tarptautinį susitarimą
  Kanados ministrė: ES „nepajėgi“ sudaryti tarptautinį susitarimą

  Kanados prekybos ministrė Chrystia Freeland (Kristija Friland) užsipuolė Europos Sąjungą, kad ši esą „nepajėgi“ pasiekti tarptautinį susitarimą, penktadienį žlugus deryboms dėl ES ir Kanados prekybinės sutarties, kuriai nepritar...

 • Laukia dar vienas referendumas iki 2020-ųjų?
  Laukia dar vienas referendumas iki 2020-ųjų?

  Škotai nerimsta – Jungtinės Karalystės regiono pirmoji ministrė Nicola Sturgeon paskelbė, kad ir toliau sieks Škotijos atsiskyrimo nuo Jungtinės Karalystės. Esą jos ir daugelio Škotijos gyventojų netekina pasitraukimas i&scar...

 • Mokslas Rusijoje: plagiatai ir protų nutekėjimas
  Mokslas Rusijoje: plagiatai ir protų nutekėjimas

  Dalis rusų mokslininkų skelbia karą sukčiavimui ir plagijavimui: neseniai Rusijoje kilo sąmyšis, kai istorikai susirinko nuspręsti, ar kultūros ministras sukčiavo, kai gynėsi savo disertaciją. ...

  1
 • Po parlamento rinkimų Juodkalnijoje – neaiškumas
  Po parlamento rinkimų Juodkalnijoje – neaiškumas

  Korupcija, ryšiai su organizuotu nusikalstamumu, nepotizmas – tikrų ar menamų Juodkalnijos premjero Milo Džukanovičiaus nuodėmių sąrašas ilgas. Kita vertus, bent jau kol kas vakariečiu save vadinti mėgstantis politikas išlai...

 • Skaudus UNESCO kirtis Izraeliui
  Skaudus UNESCO kirtis Izraeliui

  Jungtinių Tautų Švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO) patvirtino rezoliuciją, kuria Izraelis įvardytas "okupuojančia galia", trukdančia musulmonams patekti į Al Aksos mečetės kompleksą – trečiąją iš &sca...

 • Plieno gamyba pasaulyje šiemet sumažėjo
  Plieno gamyba pasaulyje šiemet sumažėjo

  Per tris šių metų ketvirčius pasaulyje išlydyta 1,197 mlrd. tonų plieno - 0,5 proc. mažiau nei prieš metus, pranešė Tarptautinė plieno asociacija ("Worldsteel"), remdamasi 66 valstybių, kurioms tenka 98 proc. plien...

Daugiau straipsnių