- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Maždaug 22 tūkstančių per 1940 metų žudynes sovietų sušaudytų lenkų karininkų šeimų atstovai pirmadienį pranešė nesieksiantys kompensacijų už patirtą žalą, kai Rusijos įstatymų leidėjai pagaliau pripažino Josifo Stalino atsakomybę už šias Antrojo pasaulinio karo laikų žudynes.
Pasak Lenkijos naujienų agentūros PAP, toks sprendimas jau buvo priimtas 2008 metų gegužę, kai Katynėje nužudytų lenkų karininkų artimųjų federacija savo nutarime rašė, jog negalima pinigais įvertinti artimųjų mirties ar žmogaus garbės ir orumo.
"Pritartume idėjai, kad Rusijos Federacija įkurtų fondą, kuris finansuotų Lenkijoje Katynės žudynių aukomis pavadintus objektus - ligonines, mokyklas", buvo rašoma Federacijos nutarime.
"Mes nesitikime, kad Rusija atlygins mums žalą. Nėra sumos, kuri atlygintų vyro, tėvo ar brolio netektį", - naujienų agentūrai AFP sakė šios federacijos viceprezidentė 74-ių Krystyna Brydowska.
"Kaip galima pinigais įvertinti lenkų karininko gyvybę. Ji neįkainojama, - sakė K.Brydowska, kurios tėvas buvo vienas karo belaisvių, kurie buvo sušaudyti Katynės miškuose ir kitose dabartinės Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos teritorijose.
Taip K.Brydowska reagavo į Lenkijos opozicinės konservatorių partijos lyderio Jaroslawo Kaczynskio (Jaroslavo Kačynskio) pareiškimą, kai penktadienį Rusijos parlamentarai po ilgų metų pagaliau sutiko oficialiai patvirtinti tekstą, kuriame sakoma, jog minėtos žudynės buvo vykdomos tuometinio sovietų diktatoriaus Stalino nurodymu.
Kaip ir kiti Lenkijos lyderiai bei Katynės šeimų federacija J.Kaczynskis pasveikino šį Rusijos žingsnį, žengtą ruošiantis Rusijos prezidento Dmitrijaus Medvedevo vizitui Lenkijoje.
Tačiau J.Kaczynskis viešai pareikalavo, kad gruodžio 6 dieną numatyto susitikimo su Rusijos vadovu metu Lenkijos prezidentas Bronislawas Komorowskis iškeltų žalos atlyginimo klausimą.
Pasak jo, "kompensacijos turi būti pirmiausiai išmokėtos nužudytųjų artimiesiems", tačiau, pasak politiko, galima kalbėti ir apie kompensaciją Lenkijos valstybei, nors tai diskusijos tema, tačiau pati problema egzistuoja , sakė J.Kaczynskis.
"Jaroslawas Kaczynski nėra mūsų federacijos narys. Tik ši organizacija turi teisę kelti žalos atlyginimo klausimą", - paaiškino K.Brydowska.
Sekmadienį prezidento B.Komorowskio patarėjas profesorius Tomaszas Naleczas nurodė, kad Katynės nusikaltimas bus aptartas Rusijos prezidento D.Medvedevo vizito Varšuvoje gruodžio 6 d. metu ir pridūrė, jog "galimų kompensacijų problema bus paliesta tik tada, jei abu prezidentai sutiks, kad Katynės byla su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmėmis, turi būti iki galo išaiškinta ir išspręsta".
T.Naleczas pabrėžė, kad kompensacijos klausimas bus svarstomas tik tada, jei šito pageidaus žuvusiųjų artimieji.
J.Kaczynskio brolis dvynys buvęs šalies prezidentas Lechas Kaczynskis žuvo prie Smolensko sudužus lėktuvui, kai lenkų delegacija vyko minėti 70-ųjų Katynės žudynių metinių. Kartu žuvo dar 95 lėktuvu skridę žmonės, tarp jų aukščiausi šalies pareigūnai ir Katynės žudynių aukų artimieji.
Sovietų Sąjungos pajėgoms įsiveržus į Lenkiją iš rytų, sovietų NKVD išžudė Lenkijos elitinius karininkus, kurie nuo 1939 metų rugsėjo 1 dienos kovėsi su nacistine Vokietija, o vėliau pakliuvo į Raudonosios armijos nelaisvę.
Lenkų kariškių žudynės vyko keliose vietose, tačiau Katynė tapo jų svarbiausiu simboliu. Tie įvykiai taip pat susiję su, ko gera, skandalingiausiu melu, kurį pusę šimtmečio skleidė Sovietų Sąjungos propaganda, vertusi kaltę dėl lenkų karininkų nužudymo naciams.
Katynės klausimas ilgai buvo opus Varšuvos ir Maskvos santykiuose, kurie dažnai būdavo įtempti nuo tada, kai Lenkijoje 1989 metais buvo taikiai nuverstas komunistinis režimas.
1990 metais tuometis Sovietų Sąjungos lyderis Michailas Gorbačiovas pripažino, kad už Katynės žudynes atsakinga Maskva, tačiau netgi mūsų dienomis tik nedaugelis Rusijos gyventojų, ilgą laiką girdėjusių vien sovietinę propagandą, žino tiesą apie tuos įvykius.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Princo Williamo žmonai Kate prasidėjo gimdymas
Kensingtono rūmai paskelbė, kad Kembridžo kunigaikštienė pirmadienį buvo paguldyta į Londono Švč. Marijos ligoninę prasidėjus „pirmiesiems gimdymo etapams“. ...
-
Seulas sustabdė transliuojamą propagandą pasienyje su Šiaurės Korėja
Pietų Korėja pranešė nutraukusi prieš Šiaurės Korėją nukreipto propagandinio turinio transliavimą prieš šią savaitę numatytą šalių lyderių susitikimą. ...
-
Didysis septynetas žada vieningą atkirtį Kremliui2
Didžiojo septyneto (G-7) užsienio reikalų ministrai sekmadienį demonstravo vieningą bendrą frontą prieš Rusiją per sekmadienį Toronte vykusį šios išsivysčiusių šalių grupės užsienio reikalų ministrų susitikimą. ...
-
E. Macronas prieš susitikimą su D. Trumpu: po karo mums reikės sukurti naują Siriją3
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas atvyksta į Vašingtoną susitikti su JAV prezidentu Donaldu Trumpu. Susitikimo darbotvarkėje - ne tik dvišalių santykių klausimai, bet ir iššūkiai pasauliniam saugumui: Rusijos agresi...
-
Balandžio 23-ioji Lietuvoje ir pasaulyje1
Balandžio 23-ioji, pirmadienis, 17 savaitė. ...
-
Jerevane sulaikyta beveik 300 demonstrantų
Armėnijos policija šalies sostinėje sekmadienį vakare sulaikė beveik 300 demonstrantų, nepaklususių reikalavimui nutraukti protestus prieš kadencijas baigusio Maskvai palankus šalies prezidento Seržo Sargsiano paskyrimą vyriausyb...
-
Lenkijoje vyksta Baltijos ir Skandinavijos šalių gynybos komitetų forumas
Lenkijoje sekmadienį prasidėjo Baltijos ir Skandinavijos šalių parlamentų gynybos komitetų forumas, per kurį aptariamas Baltijos jūros regiono saugumas ir hibridinio karo grėsmės. ...
-
Armėnijos protestų lyderis Pašinianas suimtas, policija tai neigia
Armėnijos policija sekmadienį areštavo protestų lyderį Nikolą Pašinianą po nutrūkusių derybų su šalies premjeru Seržu Sargsianu, pranešė vienas opozicijos parlamentaras, tačiau pareigūnai tai neigia. ...
-
Japonijoje mirė seniausias žmogus pasaulyje1
Japonijoje mirė seniausiu pasaulio žmogumi laikyta 117 metų moteris, sekmadienį pranešė vienas vietos pareigūnas. ...
-
Balandžio 22-oji Lietuvoje ir pasaulyje1
Balandžio 22-oji, sekmadienis, 16 savaitė. ...