Kambodžoje per spūstį šventės metu žuvo beveik 350 žmonių (atnaujinta)

Kambodžos sostinėje pirmadienį didžiulės Vandens šventės metu ant vieno tilto kilus masinei panikai ir spūsčiai, žuvo beveik 350 žmonių, tarp jų daug moterų.

Dar keli šimtai žmonių per šią tragediją kuri yra kruviniausia nelaimė Kambodžoje per daug dešimtmečių, buvo sužeisti.

Ji įvyko pirmadienį vėlai vakare, kai milijonai kambodžiečių linksminosi baigiantis tris dienas trukusiai kasmetinei šventei. Panika ir spūstis kilo ant vieno siauro tilto, kur buvo prisigrūdę daugybė žmonių.

Vyriausybės vadovas Hun Senas pirmadienio tragediją pavadino sunkiausiu laiku nuo tada, kai šalyje viešpatavo raudonieji khmerai. Šio žiauraus režimo valdymo laikotarpiu 1975-1979 metais nuo bado, ligų, vergiško darbo ir egzekucijų mirė maždaug ketvirtadalis visų Kambodžos gyventojų - 1,7 mln. žmonių.

"Tai didžiausia tragedija nuo Pol Poto režimo (valdymo)", - sakė Hun Senas per televizijos tiesiogiai transliuotą kreipimąsi, paminėdamas velionį raudonųjų khmerų lyderį.

"Prašau jūsų visų suprasti mane ir atleisti man už šią labai sunkią situaciją", - pridūrė jis.
Pasak premjero, ketvirtadienis Kambodžoje skelbiamas nacionalinio gedulo diena.

Hun Senas paragino žmones išlaikyti rimtį ir atmetė galimybę, kad šis incidentas, įvykęs trečiąją ir paskutinę Bon Om Tuko - kasmetinės Vandens ir Pilnaties šventės - dieną, galėjo būti teroristinis išpuolis.

Per spūstį, naujausiais duomenimis, žuvo iš viso 349 žmonės ir dar apie 410 buvo sužeisti. Dauguma žmonių mirė uždusę ar nuo vidinių sužeidimų, agentūrai AFP sakė vyriausybės atstovas spaudai ir pridūrė, kad maždaug du trečdaliai aukų - moterys.

Kol kas tiksliai nežinoma, dėl ko įvyko nelaimė. Tačiau vyriausybės atstovas spaudai sakė, kad tarp šventės dalyvių pasklido gandas, jog tiltas nestabilus.

"Kilo panika. Buvo per daug žmonių ir nebuvo kur bėgti, - sakė pareigūnas. - Dabar turime nustatyti aukų tapatybes".

Liudininkai pasakojo, kad kilus spūsčiai žmonės stumdėsi ir stengėsi išsiveržti iš minios.
"Ėjome per tiltą į Deimantų salą, kai žmonės ėmė stumtis iš priešingos pusės. Kilo baisi panika, aidėjo šūksmai", - sakė vienas nelaimės vietoje buvęs 23 metų vaikinas.

"Žmonės puolė bėgti ir virto vienas ant kito. Aš taip pat nugriuvau. Likau gyvas, nes kiti žmonės mane ištraukė. Daug žmonių šoko į vandenį", - pasakojo jis.

Bon Om Tukas yra didžiausia metų šventė Pnompenyje, kurio gyventojai išsiilgę pramogų po ne vienus metus trukusio po raudonųjų khmerų valdymo, karo ir izoliacijos.

Šventė žymi musoninių liūčių pabaigą, kai patvinusioje Tonle Sapo upėje pasikeičia tėkmės kryptis, o jos vandenys iš didžiausio Kambodžoje ežero pradeda tekėti į Mekongo upę. Pastaroji teka per pietinį Vietnamą į Pietų Kinijos jūrą.

Ši šventė taip pat yra savotiška padėka upei, kurios atnešamas dumblas patręšia žemę, o vandenys labai žuvingi.

Šventės metu 14 mln. gyventojų turinčios Kambodžos sostinėje apsilanko apie 5 mln. žmonių. Minios pramogautojų suplūsta į paupį stebėti tradicinių valčių lenktynių, paskanauti įvairių valgių ir gėrimų.

Tiltas jungia sostinę ir Ko Pičą, arba Deimantų salą, - nedidelį žemės lopinėlį, kuriame iškilę nauji parodų centrai, restoranai ir prekyvietės. Vandens šventės metu į šią salą plūsta daugybė moterų, kurias vilioja prekybininkų siūlomos nuolaidos drabužiams ir kitoms prekėms.

Pastarąjį kartą skaudi tragedija šią džiugią šventę aptemdė 2007 metais. Tąsyk žuvo penki singapūriečiai, kurie nuskendo, kai baigiantis tradicinėms lenktynėms apsivertė jų valtis-drakonas, plukdžiusi 22 žmones.

Nelaimės dažnos per šias tradicines lenktynes, kurios vyksta priešais Pnompenio karališkuosius rūmus. Jų metu lenktyniauja ilgos, siauros valtys, kurių komandas kartais sudaro net iki 70 irkluotojų.


Nelaimė Kambodžoje buvo kruviniausia tokio pobūdžio tragedija nuo 2006 metų sausio, kai Saudo Arabijos Minos slėnyje per spūstį prie Džamarato tilto, nuo kurio maldininkai tradiciškai mėto akmenis į Šėtoną simbolizuojančius stulpus, žuvo 362 piligrimai.

Portalas 1diena.lt įspėja, kad vaizdo reportaže gali būti jautriems ir silpnų nervų skaitytojams nepriimtinų vaizdų.


Šiame straipsnyje: Kambodžatilto griūtis

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių