Kaip pasauliui sekėsi kovoti prieš krizę

2009 m. pasaulis bandė išsikapanoti iš ekonominės krizės. Didžiosios Britanijos laikraštis „The Times“ analizuoja, kaip valstybėms sekėsi tai daryti.

Jungtinės Valstijos

Euforija, lydėjusį Baracko Obamos inauguraciją sausio 20-ąją, greitai užgeso ir amerikiečiai grįžo į niūrią realybę. Naujas šalies vadovas iš karto ėmėsi ryžtingų priemonių krizei įveikti. Vasario 4 d. jis nustatė bankų, gavusių paramą iš valstybės, tarnautojų atlyginimų ribą, o po kelių savaičių pristatė 787 mlrd. dolerių vertės ekonomikos gelbėjimo planą. Tačiau netrukus pasipylė blogos naujienos. Draudimo bendrovė AIG pranešė per 2008 m. paskutinį ketvirtį patyrusi 61 mlrd. dolerių nuostolių. Balandžio 30 d. automobilių gamintojas „Chrysler“ paprašė apsaugos nuo bankroto, tą patį greitai padarė Amerikos pramoninės galybės simboliu laikoma „General Motors“.

Visgi stambus ekonomikos gelbėjimo paketas nenuėjo perniek. Jau liepą investicinis bankas „Goldman Sachs“ pranešė, kad per antrą metų ketvirtį uždirbo 3,4 mlrd. dolerių. Ekonominė audra pamažu pradėjo rimti.

Didžioji Britanija

Didžioji Britanija sunkiai išgyvena recesiją. Per pirmą metų ketvirtį šalies bendras vidaus produktas sumažėjo 2,5 proc., o trečią ketvirtį valstybė buvo vienintelė Didžiojo dvidešimtuko (G20) narė, kuriai nepavyko įveikti recesijos. Pasak ekspertų, ekonomikos atsigavimo ženklai yra labai silpni. Trečio ketvirčio pabaigoje Didžiojoje Britanijoje buvo 2,5 mln. bedarbių. Kitąmet šis skaičius gali išaugti iki 3 mln.

Vyriausybė sulaukė gausios kritikos tiek iš savo piliečių, tiek iš nepriklausomų analitikų. Tarptautinės reitingų agentūros reikalauja patikimo fiskalinio plano, jeigu Didžioji Britanija nori išlaikyti turimą reitingą AAA.

Finansų ministras Alistairas Darlingas kitąmet prognozuoja vos 1,25 proc. ekonomikos augimą.

Graikija

Naują socialistų suformuotą Graikijos vyriausybę metų pradžioje užgriuvo problemų lavina. Dėl prastos statistikos buvo sumažinti valstybės kredito reitingai.

Premjeras George'as Papandreou iš ankstesnės valdžios paveldėjo didelį deficitą ir ėmėsi griežtų priemonių jam sumažinti. Prieš pat Kalėdas buvo priimtas smarkiai apkarpytas biudžetas. Valstybės tarnautojų, per mėnesį uždirbančių daugiau nei 2 tūkst. eurų (6,9 tūkst. litų), atlyginimai buvo užšaldyti.

Vyriausybė žada nesikreipti pagalbos į Tarptautinį valiutos fondą ir iki 2013 m. 3 proc. sumažinti valstybės skolą, kuri dabar siekia 12,7 proc. BVP. Analitikai abejoja, ar valdžia pajėgs įgyvendinti šiuos tikslus.

Dubajus

Dubajui krizė smogė tik šių metų lapkritį, bet vos trijų savaičių pakako regioninio verslo centro įvaizdžiui sugriauti. Smukus ekonomikai nekilnojamasis turtas atpigo beveik perpus, užsieniečiai darbininkai patraukė namo, o stambūs statybų projektai buvo užšaldyti. Pradėjo sklandyti legendos, kaip užsieniečiai Dubajaus oro uostuose palieka savo automobilius su ištuštintomis kreditinėmis kortelėmis daiktadėžėse.

Valdžia nenorėjo arba nesugebėjo imtis adekvačių priemonių, ir tik kaimyninio Abu Dabio 10 mlrd. dolerių pagalba padėjo laikinai numalšinti investuotojų aistras. Tačiau valstybė ir jai priklausančios bendrovės vis dar skendi skolose, jų bendra vertė siekia 80 mlrd. dolerių.

Indija

Indijos ekonomikai 2009-ieji buvo kontrastų metai. Viena vertus, suaktyvėjus užsienio investuotojams akcijų rinka pradėjo augti. Trečią metų ketvirtį metinis ekonomikos augimas sudarė 7,9 proc. Tai yra geriausias rodiklis per pastaruosius pusantrų metų.

Tačiau milžiniškas kritulių kiekis sukėlė grėsmę 800 mln. žmonių, kuriems žemės ūkis yra vienintelis pragyvenimo šaltinis. Maisto kainos per metus išaugo penktadaliu.

Kinija

Nors Kinijos ekonomikos rodikliai yra stulbinami, analitikai abejoja, ar Pekinas pasirinko teisingą strategiją. Jie nėra tikri, ar valstybė 2010-aisiais sugebės vykdyti savo įsipareigojimus.

Valstybė parengė 586 mlrd. dolerių pagalbos planą, kad atkurtų investuotojų pasitikėjimą ir paskatintų statybų sektorių. Bankų sektoriuje užfiksuotas stulbinamas augimas: Kinijos kredito įstaigos 2009-aisiais paskolino 1,3 mlrd. dolerių - beveik dvigubai daugiau, nei 2008 m.

Šanchajaus vertybinių popierių biržoje akcijos per metus pabrango 90 proc. Ką bekalbėtų analitikai, Kinijos ekonominis stebuklas iš tikrųjų stulbina.

Japonija

Metų pradžioje Japonija tvarkėsi sėkmingai. Ryžtingų valdžios ir privataus sektoriaus žingsnių dėka valstybė viena iš pirmųjų išsivysčiusių šalių įveikė recesiją. Vyriausybė greitai parengė ekonomikos gaivinimo planą, o įmonės sumažino išlaidas ir prisitaikė prie sunkmečio sąlygų.

Tačiau po rugpjūčio rinkimų iliuzija, kad valstybei pavyks išlaikyti antros pagal dydį pasaulio ekonomikos statusą, išsisklaidė. Valdžią perėmusi Demokratų partija užsitikrino daugumą žemesniuose parlamento rūmuose, bet aukštesniuose rūmuose buvo priversta jungtis į koaliciją su audringu reakcionieriumi Shizuka Kamei, kuris gavo finansinių paslaugų ministro postą ir kaltę dėl krizės pradėjo versti stambioms korporacijoms.

Analitikai teigia, kad Japonija vėl nusirito į duobę, iš kurios trumpam buvo išlipusi. Metų pabaigoje bendro vidaus produkto augimo prognozė buvo sumažinta, vėl užfiksuota defliacija.

Rusija

Rusijai 2009-ieji prasidėjo nuo tradicinio dujų karo su Ukraina. Beveik tris savaites šalys ginčijosi dėl naujos sutarties sąlygų, o milijonai ES piliečių tuo metu šalo.

Centrinis bankas įvykdė laipsnišką rublio devalvaciją, kuri atsiėjo 200 mlrd. dolerių, paimtų iš rezervinio fondo. Birželio 16 d. Jekaterinburge įvyko stambiausių besivystančių šalių viršūnių susitikimas, kuriame Rusija, Kinija, Indija ir Brazilija pareiškė sieksiančios daugiapolės pasaulio santvarkos.

Tačiau pagrindiniai naujienų herojai, kaip įprasta, buvo Rusijos oligarchai. Aleksandras Lebedevas už vieną svarą sterlingų nusipirko Londono laikraštį „The Evening Standard“. Michailui Chodorkovskiui ir Platonui Lebedevui buvo pateikti nauji kaltinimai. Vaidai dėl naftos bendrovės TNK-BP baigėsi tuo, kad iki 2011 m. jai vadovaus Michailas Fridmanas. Po to jį turėtų pakeisti Maksimas Barskis. O viengungis pleibojus Michailas Prochorovas pakilo į pirmą vietą Rusijos turtuolių sąraše ir įsigijo JAV krepšinio komandą.


Šiame straipsnyje: krizė

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių