JAV tebeskaičiuojamos „Sandy“ aukos, vėl atidarytas Niujorko metro

Nuo superaudros „Sandy“ smarkiai nukentėjusiame Niujorke stengiamasi gyvenimą grąžinti į įprastas vėžes. Miesto metropolitene pirmąkart per pastarąsias keturias dienas pradėjo važinėti traukiniai.

Niujorko pareigūnai pranešė, kad „Sandy“ mieste nusinešė bent 40 žmonių gyvybių ir kad aukų dar tikriausiai daugės. Iš visos bent 92 žmonės žuvo 15 valstijų, kuriose uraganas siautėjo nuo pirmadienio vakaro.

Daugelyje valstijų dėl degalų stygiaus rikiavosi ilgos automobilių eilės prie degalinių, o audros padarytą žalą ekonomistai vertina apie 50 mlrd. dolerių.

Buvo randama naujų žuvusiųjų kūnų, kai policija ir ugniagesiai tęsė „savo gyvybes gelbstinčią misiją, tikrindami kvartalas po kvartalo ir butas po buto teritorijas, nuniokotas uragano“, sakė Niujorko meras Michaelas Bloombergas.

Mieste apie 650 žmonių dar neturi elektros, o M.Bloombergas paskelbė, kad miesto tarnybos pradės dalyti maistą ir vandenį, o Nacionalinės gvardijos kariai ir policija stengsis padėti senyviems žmonėms, įstrigusiems daugiaaukščiuose pastatuose.

Elektros tinklų bendrovė „Con Edison“ sakė, kad kai kuriems niujorkiečiams teks laukti iki lapkričio 11-osios, kol jiems bus vėl įjungta elektra.

Nacionalinės gvardijos kariai padėjo gelbėti žmones, įstrigusius užlietuose namuose palei Hadsono upę Niujorke ir Hobokeno Naujajame Džersyje, kur, kaip praneša pareigūnai, trečiadienį namuose buvo įstrigę 20 tūkst. žmonių.

Potvynio vanduo lėtai slūgo, atverdami nuniokojimo vaizdus. Viena jachta, išmesta į krantą audros, užblokavo gatvę netoli Hobokeno keltų terminalo.

Harmanų šeima kraustė užlietą garažą, kuriame buvo įsirengusi sandėliuką. Jie jau buvo pripildę šiukšlių konteinerį sugadintų daiktų, ir krovė naują krūvą ant šaligatvio - vaikų žaislus, baldus ir buitinius prietaisus.
43 metų advokatė Christine Harman sakė, kad Hobokeno gyventojai stengiasi neprarasti ūpo, nors jų namai liko be šildymo, elektros, o kai kurie - ir be vandens.

„Laikomės kartu. Mūsų pastate praeitą vakarą vyko vakarėlis. Ant stogo užkūrėme kepsninę, kepėme mėsą, kuri galėjo sugesti, ir gėrėme alų, kuris galėjo išsivedėti“, - ji sakė naujienų agentūrai AFP.

Naujasis Džersis, kur trečiadienį apsilankė prezidentas Barackas Obama, tapo labiausiai nuniokota valstija.
Apie 1,8 mln. žmonių dar neturėjo elektros, praėjus daugiau nei trims paroms po audros, o dėl degalų stygiaus prie degalinių rikiavosi ilgos automobilių eilės.

B.Obama ir Baltuosius rūmus siekiantis užimti respublikonas Mittas Romney ketvirtadienį atnaujino dalyvavimą rinkimų kampanijos renginiuose, likus penkioms dienoms iki įtempto balsavimo, nors abiejų kandidatų retorika buvo mažiau aštri po šios tragedijos.

Išskridęs savo lėktuvu „Air Force One“ į ambicingą kelionę po keturias svarbias svyruojančias valstijas, B.Obama rado laiko paskambinti labiausiai nukentėjusių valstijų - Niujorko, Naujojo Džersio ir Konektikuto - gubernatoriams, nurodė Baltieji rūmai.

Tuo tarpu pirmieji pradėję važinėti metropoliteno traukiniai buvo džiugiai pasveikinti niujorkiečių.
Iš pradžių traukiniai važinėjo retai, o jų vagonai greitai buvo perpildyti. Ketvirtadienį ir penktadienį važinėti buvo galima nemokamai.

„Nelabai patogu, tačiau nepaprastas palengvėjimas vėl judėti“, - sakė keleivis Dave'as Stetmana.

M.Bloombergas paskelbė, kad siekiant išvengti eismo paralyžiaus, iki penktadienio į Manhataną galės įvažiuoti tik automobiliai, vežantys bent tris žmones. Policija prie tiltų įkūrė patikros postus ir nukreipė atgal šimtus mašinų.

Po audros pradėjo aiškėti kai kurios širdį gniaužiančios istorijos.

Du broliukus - dvejų ir ketverių metų - potvynio srautas išplėšė motinai iš rankų, kai jų šeima mėgino ištrūkti kylant vandens lygiui Stateno saloje, viename iš Niujorko priemiesčių.

Glendos Moore automobilis įstrigo vandenyje, ir moteris mėgino išnešti berniukus bei išsikviesti pagalbą, tačiau juos nunešė vanduo, rašo dienraštis „New York Post“. Vėliau jos sūnūs - keturmetis Connoras ir dvimetis Brandonas - buvo rasti negyvi.

Kai kurios kitos aukos žuvo nuo elektros smūgio arba prigėrė užlietuose rūsiuose. Nemažai žmonių mirė apsinuodiję dyzelinių elektros generatorių, kuriuos mėginta naudoti po audros, išmetamosiomis dujomis.
Naftos bendrovė „Shell“ pranešė, kad „Sandy“ sukėlė naftos išsiliejimą vandenyse netoli Niujorko ir kad pradėta valymo operacija.

JAV Pakrančių sargyba, kuri prižiūri šią operaciją, nurodė, kad naftos perdirbimo įmonė „Motiva“ informavo, jog iš gamyklos Sjuare Naujajame Džersyje išsiliejo apie 1,1 mln. litrų dyzelino.

Niujorko policija pranešė, kad 28 žmonės buvo suimti už plėšikavimą Konio saloje ir Rokavei Bičo rajone.
Prieš smogdamas JAV ir Kanadai, uraganas „Sandy“ nuniokojo Karibus, o šios audros bendras aukų skaičius - bent 163 žmonės.

Pakrančių sargyba taip pat nutraukė operaciją, per kurią buvo ieškoma iš naujo pastatyto istorinio burlaivio „HMS Bounty“, nuskendusio per audrą prie Karolinos krantų, dingusio kapitono.


Šiame straipsnyje: Sandymetrouraganas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių